Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Na największej wyspie karaibskiej dominują piaszczyste plaże, krystaliczne zatoki i gorący klimat podzwrotnikowy. Kuba jest jednocześnie rajska i piekielna – to mieszanka, która budzi do życia każdego!

Kuba jest jedną z największych wysp na Morzu Karaibskim, położoną na terenie Ameryki Środkowej. Ma ok. 110 tyś km2 i kształtem przypomina aligatora. Wyspa jest niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Na zachodzie dominują uprawy rolne, plantacje tytoniu oraz budynki przemysłowe. Centralna część Kuby, nieco bardziej górzysta, obfituje w niewielkie rzeki i bagna. Na południowym wschodzie przeważają lasy. To tu, na zboczach, uprawia się kawę i trzcinę cukrową. W południowej części wznosi się pasmo górskie – Sierra Maestra – z najwyższym szczytem górskim Pico Turquino (1994 m n.p.m.). Linia brzegowa ma ponad 3700 km i niemal 1,5 tys. przybrzeżnych wysepek, tworzących niewielkie archipelagi, np. Sabana-Camagüey czy Jardines del Rey. Drugi z archipelagów, nazywany Królewskimi Ogrodami, obejmuje rajską wysepkę Cayo Santa Maria, do której prowadzi 50-kilometrowa grobla. Kuba słynie z rajskich plaż. Jest ich niemal 300 i większość jest publiczna. Wyróżniają się białym, delikatnym piaskiem oraz ciepłą, krystalicznie czystą wodą. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero – ma niemal 20 kilometrów!

Na wyspie wyznaczono niemal 65 obszarów ochrony przyrody – dwa parki narodowe zostały wpisane na listę UNESCO. Są też niezwykłe, zabytkowe miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być stolica wyspy – Hawany – tętniące życiem muzeum, a zarazem miasto pełne tajemnic. Do wyjątkowych punktów należy także Cienfuegos („perła Karaibów”) z dobrze zachowanym historycznym centrum oraz Trinidad („klejnot Kuby”), czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na wyspie ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamowite przeżycie stanowi także spotkanie z samymi Kubańczykami – radosnymi i otwartymi mieszkańcami wyspy.

Warto zobaczyć prowincję Pinar del Río – słynny region uprawy tytoniu. Koniecznie zatrzymajcie się w jednej z fabryk i zobaczcie, jak wygląda proces tworzenia najlepszych cygar na świecie. Czeka na Was także dolina Vinales z tajemniczymi jaskiniami i przepięknymi krajobrazami. To tu znajduje się jaskinia Cueva del Indio oraz słynne malowidła Mural de la Prehistorica. Na koniec warto wybrać się do zapierających dech w piersiach wodospadów w Sierra Escambray lub Topes de Collantes. Nie zabraknie niezapomnianych wrażeń i widoków!

Varadero

Varadero

Miasto-plaża. Jasny piasek, turkusowa woda i wypoczynek w formule all inclusive. Varadero przyciąga turystów spragnionych przede wszystkich słońca i piasku. To tutaj znajduje się niemal 20-kilometrowa plaża, jedna z najpiękniejszych na świecie. Chilijski poeta opisał to miejsce jako „elektryzująco skrzące się wybrzeże”.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Hawana

Miasto o zróżnicowanej architekturze, długiej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym. Tu życie toczy się na gwarnych i kolorowych ulicach. Tu flirt należy do codziennych rytuałów, a kubańska muzyka rozbrzmiewa niemal cały czas. Oto świat Hawany. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być fabryka cygar, rezydencja amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya i wpisana na listę UNESCO starówka. Warto odwiedzić też tętniące życiem lokale, w których podczas tradycyjnej hawajskiej uczty spróbujecie egzotycznych owoców oraz doskonałych koktajli – np. Cuba Libre. Ogromną atrakcją jest zabawa w klubie Tropicana – najpopularniejszym miejscu rozrywki Kubańczyków. Hawana, będąca centrum kultury kubańskiej z rozwijającą się sceną muzyczną i popularnymi grupami tańczącymi salsę, jest miejscem naprawdę wyjątkowym.

Bogactwa UNESCO – Cienfuegos i Trinidad

Poznawanie uroków i kolorów Kuby nie może obejść się bez zwiedzania zabytkowych miast wpisanych na listę UNESCO. Na początek Cienfuegos, określane „perłą Karaibów”, z dobrze zachowanym historycznym centrum. Miasto to, przesycone francuską atmosferą, uchodzi za najbardziej zadbane na wyspie. To jeden z głównych portów morskich na Kubie, a zarazem ważny ośrodek handlu cukrem, kawy i tytoniu. W Cienfuegos znajdziecie wiele okazałych zabytków architektury neoklasycystycznej. Jest także Trinidad („klejnot Kuby”), czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na wyspie, założone w 1517 roku. Brukowane uliczki, wysokie drewniany bramy, pastelowe domy z czerwonymi dachówkami, barokowe wieże kościelne oraz piękne dziedzińce są charakterystycznymi elementami tego miejsca. To kolonialne miasto, pomimo licznych ataków ze strony piratów, nigdy nie zostało zniszczone, a wiele obiektów zachowało się w bardzo dobrym stanie. W 1950 roku tutejsza starówka została uznana za zabytek narodowy.

Pinar del Rio

Wyprawa do Pinar del Rio – miasteczka w zachodniej części Kuby – to jakby wypalenie kubańskiego cygara. Tutaj bowiem znajdują się plantacje najlepszego tytoniu na świecie. Główną atrakcją w mieście jest zwiedzanie fabryk tytoniu. Na miejscu można poznać wszystkie etapy wyrobu cygar – od zerwania liści, poprzez suszenie, aż to zawijanie. Każdy z etapów produkcji odbywa się ręcznie i jest wykonywany przez Kubańczyków, nazywanych trocedore. Aby stać się jednym z nich i rozpocząć pracę w fabryce, trzeba najpierw przejść 5-letnie szkolenie. Najlepsi trocedore są w stanie zwinąć nawet 150 sztuk dziennie! Zwiedzając miasteczko, warto zatrzymać się również w fabryce lokalnego alkoholu – Guayabita del Pinar. Trunek ten wytwarzany jest z gujawy – owocu rosnącego wyłącznie w górach Pinar del Rio.

Dolina Vinales

To miejsce zupełnie odmienne od stolicy i większych kubańskich miast. Przepiękna Valle de Vinales usytuowana jest w górach Sierra de los Órganos, w zachodniej części Kuby. Cały teren doliny został objęty ochroną i wpisany na listę UNESCO. Krajobraz jest naprawdę imponujący. Wydrążone przez podziemne wody wapienne pagóry, nazywane mogotami. Wzgórza poprzecinane tajemniczymi jaskiniami, wśród których najciekawszą jest Cueva del Indio. Do tego niezwykły ogród botaniczny Casa de Caridad z ogromnym bogactwem roślin ozdobnych i leczniczych. Elementem nieco burzącym piękno krajobrazu doliny jest El Mural de la Prehistoria – rozległe malowidło stworzone na polecenie Fidela Castro. Kolorowy mural przedstawia ewolucję ludzkości – od najdawniejszych czasów (symbolicznego ślimaka) po kubańskich Indian, czyli człowieka socjalizmu. Okolicę Valle de Vinales można zwiedzić pieszo lub podczas rowerowej wycieczki.

Atrakcje

Nurkowanie

Kuba z ponad 5 500 km wybrzeża i wieloma wysepkami stanowi idealne miejsce do nurkowania. Turkusowa, krystalicznie czysta woda i ogromne bogactwo podwodne czynią morze wokół wyspy prawdziwym rajem dla nurków. Dzięki rafom koralowym nie ma tutaj silnych prądów, a widoczność jest wyjątkowo dobra.

Rewia Tropicana

Ta światowej sławy rewia taneczna wciąż nie traci na swej atrakcyjności. Spektakularne widowisko na kilku scenach, pod gołym niebem, z niesamowitą choreografią i najlepszymi tancerkami w błyszczących kostiumach. To wszystko przyprawia o prawdziwy zawrót głowy… zwłaszcza po szklaneczce kubańskiego rumu.

Kuchnia

Coquito blanco

Słodki deser przygotowywany z miąższu kokosowego, gotowany z cukrem, miodem oraz wodą. To tak zwana karaibska kokosanka. Smakuje naprawdę dobrze.

Kubańskie drinki

1. Mojito
6 świeżych listków mięty, łyżeczka brązowego cukru, sok z połowy limonki i warstwa kruszonego lodu zalana 20 mililitrami białego rumu – oto mojito, narodowy napój Kuby.

2. Daiquiri
Syrop z trzciny cukrowej, biały rum i sok z limetki – tak powstaje daiquiri – ulubiony napój Ernesta Hemingwaya.

3. Cuba Libre
Ten słynny koktajl alkoholowy łączy rum, colę i limonkę. Cuba Libre (wolna Kuba) to najbardziej znany drink na świecie.

Moros y Cristianos

Tradycyjny, kubański dodatek do potraw. To po prostu czarna fasolka (Moros, czyli Maurowie) z białym ryżem (Cristianos, czyli chrześcijanie). Fasolkę oraz ryż przygotowuje się osobno i miesza dopiero po ugotowaniu, co daje ciekawe połączenie kolorystyczne. Moros y Cristianos pojawia się na stołach podczas uroczystości i spotkań rodzinnych na całych Karaibach.

Kawa o aromacie cygar

Na plantacjach południowo-wschodniej oraz zachodniej części Kuby rośnie doskonała kawa, której smak znany jest na całym świecie. Duże znaczenie mają naturalne metody uprawy (plony do dziś zbierane są ręcznie) oraz produkcja według starych receptur. Największą popularnością cieszy się Torquino. Aromat tej kawy przypomina zapach kubańskich cygar.

Ciekawostki

Kubańskie cygara

Nazwa „cygaro” pochodzi prawdopodobnie z języka Majów (od słowa „sik’ar”) oznaczającego po prostu palenie tytoniu. Prawdziwi koneserzy cygar powinni wybrać się do fabryki cygar Partagas (powstałej w 1845 roku). Tutaj produkcja odbywa się w 100 procentach ręcznie – począwszy od wybierania liści, poprzez wciąganie ich na piętro w wielkich koszach za pomocą lin, po pakowanie w pudełka z cienkiego drewna. Możecie tutaj przyjrzeć się sortowaniu tytoniu, suszeniu i żmudnemu kręceniu cygar. Na koniec pozostaje usiąść w spokojnym miejscu i cieszyć się ich aromatem kubańskiego dymu. Najdłuższe cygaro ma 20,4 m i znalazło się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Kubańskie domino

Na Kubie sportem niemal narodowym jest… picie rumu i gra w domino. Aby rozegrać partyjkę z jednym z mieszkańców, potrzebujecie nie tylko tradycyjnego domina szóstkowego, ale także: zestawu kamieni, opakowania na domino, przyrządu do liczenia punktów i oczywiście dobrego nastroju.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Kuba
Strefa czasowa :
czas polski -6 godz.
Język :
hiszpański
Komunikacja :
w kurortach takich jak Varadero najlepiej poruszać się taksówkami. Koszt od 5 CUC.
Długość lotu :
przelot ok. 11 godz. (połączenia rejsowe z przesiadką)
Przykładowe ceny :
coca-cola – 1, 5 peso, ciastka – 3 peso, obiad w restauracji – 6-10 peso
Waluta :
CUC (peso wymienialne)