
Cayo Santa Maria
Cayo Santa Maria jest kameralną wysepką należącą do archipelagu Jardines del Rey. To miejsce naprawdę wyjątkowe. Ciągnący się kilometrami śnieżnobiały piasek. Krystalicznie czyste morze. Wysokie palmy kokosowe. Do tego prawdziwy raj dla wielbicieli snorkelingu.
<p align="justify">Cayo Santa Maria leży u północnych wybrzeży centralnej Kuby. Ma zaledwie 16 km długości i 2 km szerokości. Na wyspę można dostać się drogą lądową prowadzącą wzdłuż niemal 50-kilometrowej grobli, nazywanej El Pedraplen. Droga przebiega również przez dwie mniejsze, sąsiednie wysepki – Cayo Las Brujas and Cayo Ensenachos.</p>
Ta niewielka, kubańska wyspa jest częścią archipelagu Jardines del Rey, określanego Królewskimi Ogrodami. Nazwa ta została nadała jeszcze na początku XV wieku na cześć króla Aragonii – Ferdynanda II. Teren archipelagu, ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niemal 250 różnorodnych gatunków flory, został wpisany na listę UNESCO.
Na wyspie swój mały raj odnajdą z pewnością wielbiciele słonecznego wypoczynku. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż – 13-kilometrowa Playa Santa Maria. Miłośnicy odkrywania podwodnego świata również się nie zawiodą. W wodach Cayo Santa Maria kryje się druga pod względem wielkości największa rafa koralowa na świecie.
Atrakcje
Plaża Playa Santa Maria
To miejsce niczym z bajki. Biały piasek, woda o odcieniu karaibskiego turkusu i ciągnące się w nieskończoność palmy kokosowe. Playa Santa Maria jest niemal 13-kilometrową plażą, podzieloną na trzy odcinki za sprawą skał pochodzenia koralowego. Przy najdłuższej, 6-kilometrowejczęści powstało większość hoteli. Z kompleksów do plaży prowadzą drewniane pomosty.
Sporty wodne
Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą tutaj coś dla siebie. Można wybrać się na wycieczkę katamaranem (najlepiej z przeszklonym dnem), zobaczyć niezwykły zachód słońca podczas nocnej wyprawy lub po prostu ponurkować. Wielbiciele tej ostatniej dyscypliny będą mieli spore pole do popisu. Wody w okolicach Cayo Santa Maria słyną z jednych z największych na świecie raf koralowych. W czasie zorganizowanej wycieczki można spotkać się twarzą w twarz z żółwiami czy 2-metrowymi barrakudami.
Zwiedzanie
Santa Clara – zwycięskie miasto
To miasto leżące w sercu Kuby i kojarzone najczęściej z postacią argentyńskiego rewolucjonisty – Che Guevary. Santa Clara została założona pod koniec XVII wieku przez mieszkańców pobliskiego Remedios – teren miasteczka stanowił wówczas schronienie przed najazdami piratów. W późniejszych latach właśnie tutaj rozegrała się ostatnia, zwycięska bitwa rewolucji roku 1958. Centrum miasta stanowi zielony plac, Parque Vidal, z zabytkowym Cabild (budynkiem Rady Miejskiej) oraz teatrem La Caridad. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być fabryka cygar Monte Cristo (Fabrica de Tobacos), gdzie można między innymi poobserwować Kubańczyków zwijających liście tytoniu. Najbardziej popularnym punktem dla turystów jest pomnik Ernesta Che Guevary, wykonany w 20. rocznicę śmierci rewolucjonisty. W pobliżu wznosi się mauzoleum, w którym od 1997 roku spoczywają szczątki przywódcy rewolucji kubańskiej.
Remedios
To jedno z najstarszych miast w kraju, założone w 1500 roku. Na głównym placu Remedios wznosi się kościół Iglesia San Juan Bautista, którego wnętrze ozdobione jest pozłacanym ołtarzem oraz pięknymi rzeźbami z drewna. Spacerując ulicami tego kolonialnego miasteczka, warto zatrzymać się w jednej z lokalnych knajpek lub w tzw. paladares – prywatnej, rodzinnej restauracji, w której serwowane są przez gospodarzy kubańskie specjały.
Atrakcje Pueblo
Na Cayo Santa Maria warto odwiedzić urokliwe, kolonialne miasteczka – Pueblo La Estrella i Las Dunas. Chociaż ich nazwa – „pueblo” – oznacza wioskę, w rzeczywistości są to swoiste centra zakupowe i rozrywkowe. Na miejscu znajdziecie liczne sklepy (z lokalnymi produktami), bary, restauracje, dyskotekę, siłownię czy nawet spa.
Miasto-zabytek – Trinidad
Trinidad – założony w 1517 roku – jest najlepiej zachowanym kolonialnym miastem na wyspie. Brukowane uliczki, wysokie drewniany bramy, pastelowe domy z czerwonymi dachówkami, barokowe wieże kościelne oraz piękne dziedzińce. Do tego wszystko wygląda tutaj tak, jakby czas się zatrzymał. Miasto już na początku swego istnienia wzbogaciło się podczas „cukrowego rozkwitu”. W szczytowym okresie niemal 1/3 cukru produkowanego na całej Kubie pochodziła właśnie z Trinidadu. To kolonialne miasto, pomimo licznych ataków ze strony piratów, nigdy nie zostało zniszczone, a wiele obiektów zachowało się w bardzo dobrym stanie. W 1950 roku tutejsza starówka została uznana za zabytek narodowy i wpisana na listę UNESCO.
Kuchnia
Cucurucho
Lokalny przysmak, którego trzeba koniecznie spróbować. Cucurucho to słodkie połączenie wiórków kokosowych, papai, miodu, ananasa i pomarańczy. Deser podawanyjest w liściach plamy, zawiniętych w kształcie stożka.
Kawa o aromacie cygar
Na plantacjach południowo-wschodniej oraz zachodniej części Kuby rośnie doskonała kawa, której smak znany jest na całym świecie. Duże znaczenie mają naturalne metody uprawy (plony do dziś zbierane są ręcznie) oraz produkcja według starych receptur. Największą popularnością cieszy się Torquino. Aromat tej kawy przypomina zapach kubańskich cygar.
Ciekawostki
Smak najlepszego rumu
Kuba to bez wątpienia „kraina rumem płynąca”.Ten słynny trunek, rozsławiony przez karaibskich marynarzy i piratów, produkowany jest na wyspie od wieków. Najpopularniejszą marką, najlepiej sprzedającą się na świecie, jest Havana Club. Można ją dostać w niemal wszystkich hotelowych i pamiątkarskich sklepach. Cena trunku zależy od czasu składowania – im dłuższy okres, tym wyższa cena. Wyróżnia się trzy rodzaje rumu: lekki – o przezroczystej barwie (serwowany zwykle z plasterkiem cytryny), średni – o intensywnym aromacie i ciężki – o ciemnym kolorze, podawany bez żadnych dodatków. Każdy z nich doskonale smakuje.
Waluta
CUC (peso wymienialne), 1 EUR = 1, 37 CUCDługość lotu
ok. 12 godz, przelot bezpośredniStrefa czasowa
czas polski -6 godz.Komunikacja
w kurortach najlepiej poruszać się taksówkami – można zamówić je w recepcji. Koszt od 5 CUCPrzepisy wjazdowe
Język
hiszpańskiPrzykładowe ceny
coca-cola – 1, 5 peso, ciastka – 3 peso, obiad w restauracji – 6-10 peso