Dubaj, jeden z siedmiu emiratów, często określany jest miastem rekordów. To tutaj znajdują się najbardziej ekskluzywne hotele, najwyższe budynki (z Burj Khalifa na czele), największe centra handlowe, najdroższe desery oraz największe, zbudowane przez człowieka wyspy. Dubaj to miejsce naprawdę wyjątkowe – tutaj arabskie tradycje przeplatają się z nowoczesną mieszanką kultur z całego świata.

Położony na południowym brzegu Zatoki Perskiej Dubaj (ok. 4111 km2) jest jednym z siedmiu emiratów, który od 1971 roku tworzy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Miasto o takiej samej nazwie to dwumilionowa metropolia rozciągająca się na pustynnym obszarze, nad naturalną zatoką morską. Dubaj w ciągu ostatnich 20 lat przeżył bardzo intensywny rozwój. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, które warte jest zwiedzenia już za sprawą swoich hoteli. Prawdziwą atrakcją jest oczywiście Burj Al Arab – najbardziej luksusowy obiekt na świecie, wyznaczający nowy, 7-gwiazdkowy standard. Wizytówkę Dubaju stanowi także najwyższy na świecie budynek – Burj Khalifa – wznoszący się na wysokość 828 m. Ten imponujący wieżowiec, będący przykładem architektonicznego geniuszu, ma 163 piętra, 57 wind i jest w stanie pomieścić nawet 35 tys. osób.

Podobno „Ludzka wyobraźnia to jedyne ograniczenie Dubaju” – i nie ma się czemu dziwić. Właśnie tutaj, pośrodku pustyni, powstał stok narciarski Ski Dubaj. Jest Ferrari World, czyli park rozrywki z najszybszym roller coasterem na świecie. Jest również Hydropolis, czyli podwodny hotel, położony niemal 20 m pod Zatoką Perską. Do tego ogromne akwarium w samym sercu centrum handlowego!

Najbardziej imponującym dziełem Dubaju są trzy sztucznie usypane Wyspy Palmowe, określane mianem „ósmego cudu świata”. To prawdziwa ikona miasta, a zarazem ogromne przedsięwzięcie warte nawet kilkanaście miliardów dolarów. Budowę pierwszej z wysp – Palma Jumeirah – ukończono w 2006 roku. Wyspa składa się z 16 „liści palmowych”, „pnia” łączącego ją z lądem oraz 11-kilometrowego falochronu. Większość hoteli usytuowana jest przy piaszczystej, 35-kilometrowej plaży Jumeirah Beach. Kompleksy ekskluzywnych apartamentów oraz prywatnych domków na „liściach” palmy przyciągnęły prawdziwe gwiazdy – luksusową posiadłość zakupił tutaj np. David Beckham.

Atrakcje

Burj Al Arab

To wyjątkowa wizytówka Dubaju znana na całym świecie. Charakterystyczny, wybudowany z rozmachem hotel Burj Al Arab kształtem przypomina żagiel arabskiej łodzi „dhow” wznoszący się na wysokość 321 m. To jeden z najlepszych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie – mieści 202 apartamenty, z których najmniejszy ma powierzchnię 169 m2, a największy aż 780 m2! Każdy z nich posiada własną windę, kino, łazienkę z jacuzzi, kilkanaście rodzajów poduszek do wyboru oraz przepiękny widok na panoramę Dubaju oraz Zatoki Perskiej.

Akwarium w Dubaju

To słynne akwarium w sercu centrum handlowego Dubai Mall z największym na świecie panelem obserwacyjnym (33 m szerokości i 8 m długości). Pływają tutaj niemal 34 tys. zwierząt – ci, którzy szukają mocnych wrażeń mogą np. popływać z rekinami.

Burj Khalifa

Powstały w 2010 roku Burj Khalifa jeszcze do niedawna nazywany Burj Dubai, to najwyższy budynek na świecie mierzący 828 m. Trzytrzłonowa konstrukcja budynku, zwężająca się ku górze, przypomina kwiat pustyni, a bogata ornamentyka nawiązuje do kultury i religii islamu. Burj liczy 160 pięter – najniższe z nich zostały przeznaczone na hotel, którego wystrojem zajął się słynny projektant, Giorgio Armani. Koszt budowy wyniósł ok. 1,5 mld dolarów. Podobno najbardziej luksusowe apartamenty nabyto w ciągu 8 godz. Od ogłoszenia sprzedaży.

Sport i rekreacja

Ski Dubai

Zima na pustyni – to właśnie oferuje pierwszy dubajski ośrodek narciarski. Ski Dubai powstał w centrum handlowym Mall of Emirates. Miłośnicy śnieżnych szaleństw znajdą tutaj pięć tras narciarskich (najdłuższa ma 400 m), jaskinię lodową, trasy bobslejowe oraz park śnieżny. To doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia od panujących na zewnątrz upałów – Zjednoczone Emiraty są jednym z najgorętszych krajów świata ze średnią temperaturą niemal 40 st. Celsjusza.

Aquapark Wild Wadi

To słynny park wodny z kilkudziesięcioma zjeżdżalniami, tunelami oraz basenami. Największą atrakcję stanowi niewątpliwie Jemeirah Sceirah, czyli 33-metrowa zjeżdżalnia, na której prędkość rozwija się nawet do 80 km/h. Ogromu wrażeń dostarcza też Tunel of Doom, czyli podziemna trasa z wieloma zakrętami i wirami. Miłośnicy szaleństw na desce surfingowej mogą skorzystać z Breakers Bay ze sztucznymi falami.

Kuchnia

Falafel

To smażone kuleczki przygotowywane z ciecierzycy i sezamu. Falafel uznaje się za najbardziej popularną wegetariańską potrawę w krajach arabskich. To swoista alternatywa dla kebabów podawanych w barach i restauracjach.

Najdroższe na świecie desery

W jednej z dubajskich kawiarni można kupić ‘Black Diamond’ – bardzo drogi deser przygotowywany z trufli, irańskiego szafranu oraz kilkudziesięciu karatów jadalnego złota! Koszt takiej przyjemności to ponad 800 dolarów. Jest też luksusowa babeczka ‘Golden Phoenix’ z prawdziwą, włoską czekoladą, ziarnami wanilii (prosto z Ugandy) oraz zatopionymi w jadalnym złocie truskawkami.

Ciekawostki

Bazar złota

W centrum Starówki Dajra ciągnie się bazar złota – czyli wąskie uliczki wypełnione sklepami jubilerskimi. Uznaje się, że właśnie w Dubaju złoto można kupić taniej, niż w innych miejscach na świecie. Jeśli żaden z produktów nam się nie spodoba, złotnicy mogą wyrobić biżuterię według naszych upodobań i własnego projektu. Na całym bazarze znajduje się rzekomo 10 ton złota. Najlepiej przyjść tutaj nocą – całe to miejsce wygląda wówczas naprawdę widowiskowo.

Dubajskie Święto Zakupów

Największe Święto Zakupów odbywa się na przełomie stycznia i lutego – wówczas ceny w sklepach obniżane są o 80%. Wszyscy mogą wziąć także udział w losowaniu nagród. W 2005 r. Dubai City of Gold codziennie obdarowywał zwycięzcę loterii 1 kg złota, a ostatniego dnia wylosowany otrzymał 100 kg złota!