Historia „Złotego Wybrzeża” sięga ponad 2 tysięcy lat. Odkryjecie tu kręte zatoczki otoczone łańcuchami górskimi, pozostałości budowli z czasów rzymskich oraz roztańczone festiwale muzyki i teatru.

Nazwa Costa Dorada pochodzi od złotych, piaszczystych plaż ciągnących się na odcinku 250 kilometrów wzdłuż Morza Śródziemnego. To o wiele spokojniejsze wybrzeże, niż to znane z ośrodków na Costa Brava. Niemniej jednak i tu znajdą się atrakcje dla każdego, niezależnie od upodobań. Koniecznie trzeba zobaczyć kompleks klasztorów w Santes Creus – malutkiej miejscowości pełnej świadectw życia zakonu Cystersów. Największym klasztorem jest Reial Monestir de Santa Maria de Santes Creus. Wzniesiony w XIII wieku według cysterskich zasad budownictwa, na mocy dekretu papieskiego, był siedzibą zakonników z miejscowości Valdaura. Obecnie stanowi pomnik narodowy Hiszpanii. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu oraz rodziny z dziećmi zachwycą się z kolei parkiem zabawy i rozrywki PortAventura. Park podzielony jest na pięć stref tematycznych – Polinezja, Chiny, Meksyk, Dziki Zachód oraz basen Morza Śródziemnego. To rodzinne, wesołe miasteczko znajduje się niedaleko miejscowości Salou słynącej z pięknego klifu, na którym znajduje się wybudowana w XIX wieku latarnia morska Faro de Salou, oraz z kościoła Santa Maria del Mar. W promieniu zaledwie kilkunastu kilometrów położone jest miasto z rzymskimi korzeniami – Tarragona. Jedną z głównych ulic aglomeracji, pełną eleganckich restauracji i sklepów, jest Rambla Nova zakończona skalnym urwiskiem z punktem widokowym zwanym „Balkonem Morza Śródziemnego”. Kilka kroków dzieli go od rzymskiego amfiteatru pamiętającego walki gladiatorów i publiczne egzekucje. Natomiast w poszukiwaniu kamiennych wzgórz, u podnóży których rozciągają się jeziora otoczone sosnowymi lasami, należy wybrać się w okolice miejscowości Siurana.

Zwiedzanie

Rzymska Tarragona

Tarragona, miasto z pięknymi plażami i atrakcyjnymi hotelami, została założona około 218 roku p.n.e. przez Corneliusa Scypiona. Dzięki znajdującym się tu zabytkom z czasów rzymskich miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziwiać można tu budowle teatru, amfiteatru, dwóch forów rzymskich, cyrku czy wreszcie cmentarza z III i IV wieku n.e. W Bibliotece Publicznej znajduje się zbiór cennych manuskryptów i inkunabułów. XII-wieczna katedra św. Tekli zachwyca gotyckim portalem przedstawiającym Sąd Ostateczny.

Klasztorny Szlak

Klasztorny Szlak Królewski Klasztor Najświętszej Marii Panny w Poblet, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, leżu na tak zwanym Klasztornym Szlaku, czyli na Ruta del Cister. W tej cysterskiej świątyni pochowani są królowie Aragonii. Jadąc szlakiem, przejeżdżamy obok gotyckich, jak również cysterskich klasztorów Santes Creus i żeńskiego Valbonny de les Monges.

Muzea w Sitges

Sitges często bywa porównywane z francuskim Saint-Tropez. W tym przepięknym kurorcie mieści się kilka muzeów. W Museu di Maricel można podziwiać zarówno dzieła gotyckie, renesansowe i barokowe, jak i sztukę współczesną powstałą po 1900 roku (w tym twórczość wielkiego francuskiego artysty Maurice’a Utrilla). W Fundació Stämpfli zebrano obrazy malarzy z ponad 20 krajów tworzących po 1960 roku. Na ścianach Museu Cau Ferrat wiszą m.in. dzieła Pabla Picassa.

Modernistyczne Reus

Miasto Reus słynie z katalońskiej architektury modernistycznej końca XIX i początku XX wieku. Tu urodził się Antoni Gaudi, który jednak w rodzinnych stronach niczego nie zaprojektował, ani nie wybudował. Mieści się tu natomiast muzeum poświęcone temu architektowi czyli Gaudi Centre Reus. Swoim pięknem zachwycają zaś budynki autorstwa Lluísa Domènecha i Montanery.

Atrakcje

Karnawał w Sitges

Sitges położone jest nad morzem, 35 kilometrów na zachód od Barcelony. Ten fragment wybrzeża zwany jest Costa del Garraf. W Sitges odbywa się wielki karnawał. Uliczne święto trwa około dziesięciu dni. W ostatni dzień karnawału, czyli w środę popielcową, następuje oficjalny pogrzeb króla karnawału. Rei Carnestoltes za swoje złe zachowanie, rozwiązłość i rozpustę zostaje skazany na śmierć i publicznie spalony. Rozpoczyna się post.

PortAventura World

W Salou, 10 kilometrów od Tarragony, mieści się słynny na całą Hiszpanię park atrakcji PortAventura World. To gigantyczne wesołe miasteczko położone na 199 hektarach przyciąga rocznie ponad 4 miliony turystów. Na gości czekają atrakcje wodne i lądowe, pole golfowe i kilka ekskluzywnych hoteli. Tu niedługo powstanie najwyższy i najszybszy na świecie rollercoaster finansowany przez Ferrari.

Kuchnia

Katalońskie posiłki

Katalończycy jedzą pięć razy dziennie. Śniadanie na Costa Dorada podobne jest do francuskiego. Kawa i do tego coś słodkiego. O 11 kolejna kawa i kanapka. O 13 jada się obiad, najważniejszy posiłek dnia. I tu Katalonia różni się od Francji, gdzie lunch jest drobną przekąską, a prawdziwa biesiada odbywa się wieczorem. Katalończycy jedzą podwieczorek około 17, a kolację bardzo późnym wieczorem. Kataloński obiad składa się z dwóch równie obfitych dań i deseru. W kuchni katalońskiej nie używa się masła. Króluje wszechobecna oliwa z oliwek.

Sos sofregit

Sofregit to kataloński sos pomidorowy, który jest podstawą wielu tradycyjnych potraw. Dodawany jest do mięs, ryb, owoców morza, ryżu czy warzyw. Specyficzną odmianą sofregitu jest brava dodawana do słynnej potrawy patatas bravas, czyli smażonych ziemniaków na oliwie z czosnkiem. Brava jest sosem pomidorowym pomieszanym z ostrą papryczką.

Świąteczna sarsuela

Sarsuelę jada się podczas świąt. To trudna do zrobienia potrawa. Kiedyś była daniem ubogich rybaków, którzy wszystko czego nie sprzedali wrzucali do zupy. Dziś sarsuela to wykwintne danie bogate w ryby i drogie owoce morza, jak homary czy langusty. Wszystko zanurzone jest w sofregicie i przypomina peallę bez ryżu. Potrawa narodziła się na Costa Dorada i dopiero potem rozpowszechniła się na całą Hiszpanię i południe Francji.

Wino z Prioratu

Costa Dorada słynie ze swoich win, wśród których te produkowane w Prioracie cieszy się światową renomą. Nazwa wina i apelacji pochodzi od słowa priorato oznaczającego klasztor. To bowiem mnisi zapoczątkowali produkcje tego regionalnego specjału. Podstawowym uprawianym tam szczepem winorośli jest granacha tinta. Priorat leży w regionie Tarragony.

Ciekawostki

Złote Wybrzeże

Nazwa Costa Dorada, czyli Złote Wybrzeże, pochodzi od charakterystycznego złotawego koloru piasku większości plaż tego regionu. Większość z nich szczyci się również Błękitną Flagą, oznaczającą wyjątkowo czystą wodę, bezpieczeństwo i łatwość dostępu.

Bogactwa Cambrilis

Cambrils to dawny port rybacki położony niedaleko Salou. Miasteczko słynie z tzw. „flotylli bous”, czyli małych rybackich łódek z latarniami zapalanymi na dziobach podczas nocnych połowów. Miasteczko znane też jest również z doskonałej kuchni. Tu mieszczą się jedne z najlepszych restauracji katalońskich, wyróżnione gwiazdkami przewodnika gastronomicznego Michelin (Rincon de Diego czy Can Bosch). Z tego regionu pochodzi też uznawana za najlepszą na świecie oliwa z oliwek Siurana.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Podatek turystyczny :
Na Costa Brava, Costa Dorada i Costa Barcelona pobierany jest podatek turystyczny. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowania bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3 godz.
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)