Najpiękniejsze na świecie plaże, ciągnące się w nieskończoność palmy kokosowe, ukryte w oceanie rafy koralowe i woda o niespotykanym kolorze. Punta Cana każdego roku przyciąga miliony turystów. Tropikalny, 30-kilometrowy pas wybrzeża pełen jest luksusowych kurortów, dzięki którym plaże Bavaro czy Uvero Alto są ulubionym miejscem wypoczynku wielu celebrytów.

Punta Cana, położona na bajecznym, 64-kilometrowym Wybrzeżu Kokosowym, jest prawdziwą wizytówką Dominikany. Miejsce to co roku przyciąga turystów spragnionych słońca, ciepłego piasku i kąpieli w wodach oceanu. Białe plaże i turkusowe morze tworzą niepowtarzalny, tropikalny raj, nad którym kołyszą się palmy kokosowe. Długi, 30-kilometrowy pas wybrzeża znany jest z prestiżowych sieci hotelowych, które co roku odwiedzają celebryci z całego świata. Okolicę wypełniają kluby, bary, restauracje oraz sklepiki, w których znajdziecie nie tylko rękodzieło, lecz także oryginalny dominikański rum. Klub Punta Cana ze światowej klasy polami golfowymi, zapleczem spa, zoo, rezerwatem Indian Eyes oraz parkiem ekologicznym to miejsce stworzone dla aktywnych. Bez wątpienia infrastruktura turystyczna rozrasta się tutaj z ogromną szybkością. Widać to chociażby na przykładzie (będącego wciąż w budowie) imponującego ośrodka Cap Cana. Kompleks ten będzie składał się z 3 rozległych pól golfowych, największej na Karaibach mariny, (Marina Cap Cana) oraz najwyższej klasy hoteli. W regionie można także czynnie uprawiać sport – wyprawy kajakowe, wędkowanie na otwartym morzu, nurkowanie czy przejażdżki konne to tylko niektóre z dostępnych aktywności. Region słynie z jednodniowego karnawału (Punta Cana Carnival), który z każdym rokiem dorównuje temu w Rio. Ci, którzy szukają jeszcze więcej egzotycznych wrażeń, mogą wybrać się na fascynującą wyprawę w kierunku wyspy Saona – to tutaj podobno piasek jest najbielszy, morze najbardziej błękitne, a palmy najbardziej zielone. Z pewnością warto się o tym przekonać na własne oczy.

Atrakcje

Bavaro – karaibska klasyka

Bavaro to niewielkie miasteczko z niezaprzeczalnymi turystycznymi walorami. Pierwszy z nich – to ciągnące się na odcinku 10 km bajeczne plaże o drobnym, białym piasku. Drugi zaś – to ekskluzywne hotele, w których spa i baseny bez krawędzi są niemalże standardem. Miejscowy krajobraz urozmaicają palmy kokosowe i namorzynowe lasy. Amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił w jeździe na nartach wodnych, windsurfingu czy nurkowaniu. Ci zaś, którzy wolą pozostać na lądzie, powinni wybrać się na przejażdżkę konną brzegiem morza – w Bavaro są one niemal tak popularne, jak spacery wzdłuż plaży.

Uvero Alto – tropikalny raj

Uvero Alto jest jednym z bardziej kameralnych miejsc na Wybrzeżu Kokosowym – 64-kilometorwym odcinku linii brzegowej, ciągnącym się na północnym wschodzie Dominikany. Tutaj właśnie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż, wzdłuż których zlokalizowane są lokalne knajpki i małe sklepiki. Ciepłe, spokojne wody Oceanu Atlantyckiego wzdłuż linii brzegowej Uvero Alto to nie tylko dobre miejsce dla dziecięcych kąpieli. Dorośli mają możliwość uprawiania sportów wodnych, wśród których najpopularniejszymi są kajaki, narty wodne czy łodzie typu „banan”. Niezapomnianym przeżyciem będzie też podziwianie piękna rafy koralowej – atrakcja zarówno dla doświadczonych nurków, jak i początkujących.

Bayahibe – podwodne bogactwa

Doskonałym miejscem na wypoczynek jest z pewnością Bayahibe. Wyjątkowy klimat tego miejsca tworzą malownicze domki usytuowane wzdłuż białej plaży, odznaczonej Błękitną Flagą. To prawdziwy raj dla wielbicieli długich spacerów po miękkim piasku oraz miłośników nurkowania. Podwodny świat to tutaj prawdziwy skarbiec – jego piękno można podziwiać w niemal 20 miejscach.

La Romana – plaże i … cukier

Sami mieszkańcy La Romany twierdzą, że właśnie tutaj są najpiękniejsze plaże na Dominikanie. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że cały kraj słynie z doskonałych warunków do plażowania i nurkowania. Wystarczy rzut oka na południowo-wschodnie wybrzeże, by zakochać się w tutejszym krajobrazie, na który składają się długie plaże, palmy i turkusowy ocean. La Romana słynęła niegdyś z branży cukrowej. Nad miastem wciąż króluje olbrzymia cukrownia – Central Romana. W latach 60. miejsce to zostało wykupione przez amerykańską firmę, która stworzyła najbardziej ekskluzywny kompleks wypoczynkowy na Karaibach – Casa de Campo.

Naturalne piękno

Wyjątkowym miejscem jest 500-hektarowy rezerwat Ojos Indigenas. To kompleks lasu równikowego połączonego z kilkunastoma lagunami zasilanymi przez podziemną rzekę. Warto zobaczyć także Park Ekologiczny Punta Cana, który stanowi z kolei miejsce ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory.

Kuchnia

La bandera, czyli dominikańska flaga

La bandera jest narodowym daniem Dominikany. Zwykle potrawa serwowana jest podczas głównego posiłku, czyli obiadu. Przygotowuje się ją z ryżu, czerwonej fasoli i smażonego kurczaka. Mięso przyprawiane jest dużą ilością oregano, dzięki czemu zyskuje głęboki smak.

Presidente

Najpopularniejszym piwem na Dominikanie jest Presidente. Tutejsi mieszkańcy nie uznają zwykłego, zimnego piwa – koniecznie musi być zmrożone!

Ciekawostki

Zabaw się w czasie karnawału

Jednodniowy karnawał w Punta Cana z każdym rokiem coraz bardziej dorównuje poziomem temu w Rio. Kolorowe kostiumy z piór, cekinów i brokatu, głośna muzyka, tańce uliczne, stargany z lokalnymi specjałami oraz niesamowita atmosfera niezmiennie przyciągają wszystkich spragnionych zabawy. Jeden dzień karnawału to dawka dobrej energii wystarczająca na długo.

Powiedz „Tak” na plaży

Kameralna uroczystość na miękkim piasku, w cieniu palm kokosowych i przy falujących wodach Morza Karaibskiego… Ślub w Dominikanie to coraz popularniejsza propozycja biur podróży. Wiele ośrodków hotelowych oferuje specjalne usługi umożliwiające powiedzenie sakramentalnego „tak” w naprawdę rajskich okolicznościach. Na miejscu dostępny jest nawet polski duchowny, który udziela ślubów konkordatowych na plaży.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Dominikana
Strefa czasowa :
czas polski -6 godz. (latem), -5 godz. (zimą)
Język :
hiszpański
Komunikacja :
taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy
Długość lotu :
ok 11 godz. - przelot bezpośredni samolotem TUI (TUI Airlines) z Warszawy (zimą, latem) oraz z Katowic (latem)
Przykładowe ceny :
cola – 10 peso, quesadilla ze straganu – 10 peso, piwo – 12 peso. Obiad – ok. 40 peso/osobę
Waluta :
peso dominikańskie (DOP), 1 EUR = ok. 58 DOP