Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Imponujące góry, lasy, alpejskie wioski i krystalicznie czyste jeziora. W Kraju Salzburskim znajdziecie zarówno spokojne, ukryte w dolinach wioski, jak i tętniący życiem Salzburg ze starówką wpisaną na Listę UNESCO.

Kraj Salzburski jest ciekawym połączeniem alpejskiej scenerii i imponujących zabytków. Przyciągają górskie krajobrazy, przepiękne jeziora oraz ukryte w dolinach wioski i miasteczka. Miejsce to kojarzy się z Mozartem, tętniącym życiem Salzburgiem oraz ogromem imprez kulturalnych – każdego roku organizowanych jest ich tutaj około 4 tys.

W odległych czasach wydobywano tutaj sól – stąd właśnie wzięła się nazwa Kraj Salzburski. Jego stolica, Salzburg, kojarzy się przede wszystkim z Mozartem oraz urokliwą starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowy klimat tego miasta w połączeniu z niepowtarzalną architekturą czynią to miejsce naprawdę jedynym w swoim rodzaju.

Aktywni turyści znajdą tu niemal 7 tys. km szlaków do pieszych wędrówek i wspinaczek oraz 6 tys. km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. To tu właśnie ciągnie się najbardziej urokliwa alpejska droga łącząca Karyntię z Krajem Salzburskim. Nie sposób zapomnieć niesamowitego widoku na Wysokie Taury (przede wszystkim na Glossglockner) oraz na równie imponujący lodowiec Pasterze.

Popularnym miejscem w regionie jest Zell am See, cudownie położone na cyplu wchodzącym w jedno z najczystszych jezior Europy - Zeller See. Urok miasteczka położonego nad jeziorem i otoczonego przez skaliste szczyty, zachęca do wieczornych spacerów i poznawania austriackiej kultury.

Atrakcje

Salzburg.

Stolica Kraju Salzburskiego to drugie obok Wiednia najchętniej odwiedzane miasto w Austrii. Wyjątkowe położone i prawdziwe bogactwo zabytków tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Tutejszą starówkę w 1997 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To ważne centrum kulturalne Europy i miasto narodzin wielkiego kompozytora – Mozarta. Dość paradoksalną ciekawostką może być fakt, że tutejsze władze nie udzieliły zgody na kręcenie scen do filmu Amadeusz opowiadającego o życiu i śmierci kompozytora.

Festiwal Salzburski

Coś specjalnego dla miłośników kultury. To święto muzyki klasycznej oraz teatru stworzone na cześć urodzonego tu wielkiego kompozytora – Mozarta. Festiwal w znaczący sposób przyczynił się do rozsławienia Salzburga jako międzynarodowej stolicy kulturalnej. Od samego początku istnienia (ok. 1920 roku) wydarzenie to gromadzi najwybitniejszych artystów. Obecnie festiwal jest ciekawym połączeniem tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami artystycznymi.

Eisriesenwelt

Tutaj poznacie chłodniejszą stronę Kraju Salzburskiego. Eisriesenwelt to największy na świecie system lodowych jaskiń, które tworzą niepowtarzalną całość. Wejście do nich odkryte zostało pod koniec wieku XIX. Obecnie zbadane są 42 kilometry korytarzy oraz komór, wewnątrz których temperatura nigdy nie wzrasta powyżej zera (warto się ciepło ubrać). Podczas trwającej około 30-40 minut wędrówki macie szansę podziwiać ciekawe, lodowe formacje – kolumny oraz kaskady. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1 641 m n.p.m. – możecie tam dotrzeć kolejką lub też pieszo, co zajmuje dodatkowo 1,5 godziny.

Kuchnia

Mozartkugel

„Mozartowskie” czekoladki z nadzieniem pistacjowym to prawdziwy symbol Austrii. Chyba żaden turysta nie powinien opuścić kraju bez słynnych pralinek w charakterystycznych sreberkach z podobizną wielkiego artysty. Pierwsze Mozartkugel powstały już w 1890 roku w salzburskiej cukierni i do dziś cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród miłośników słodyczy.

Salzburger Nockerl

To kolejny, słynny salzburski przysmak. Przygotowuje się go z jajek, mąki oraz cukru. Całość należy upiec w piekarniku na złocisty kolor, a następnie posypać cukrem pudrem. To potrawa bardzo łatwa w przygotowaniu, a przy tym bardzo smaczna.

Ciekawostki

Skąd taka nazwa?

Kraj Salzburski słynął niegdyś jako źródło prawdziwego bogactwa soli, wydobywanej tu przez wiele wieków. Niemieckie słowo salz to nic innego jak sól. Stąd też wzięła się nazwa Ziemia Salzburska, a także nazwa jej stolicy – Salzburga. Białe złoto wciąż jest ważnym elementem tego regionu, chociaż obecnie nie jest to już sól, a raczej śnieg każdego roku ściągający miłośników zimowych szaleństw.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Austria