Turcja – wyjazd z dziećmi

Turcja balony 640x426

Sezon wakacyjny już dawno minął, wszyscy wrócili do swoich obowiązków. Wraz z wakacjami odeszła także piękna pogoda, której bardzo nam teraz brakuje. Jesień na dobre rozgościła się za oknami, przyprowadziła ze sobą deszcz i niską temperaturę. Nie dziwi więc, że każdy z nas woli zakopać się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty w dłoni niż wychodzić z domu bez potrzeby.

Jednak, zamiast tego lepiej wybrać się na urlop z całą rodziną. Jesień to dobry czas, by zwiedzić trochę świata. Jednym z ciekawych miejsc wartych odwiedzenia jest Turcja. Kraj ten przyciąga jak magnes turystów z kraju i ze świata z powodu oferowanych licznych atrakcji. I Tobie marzy się wycieczka wraz z całą rodziną? Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są zalety wyjazdu do Turcji z dziećmi, a także, jak się do niego przygotować.

Dlaczego akurat Turcja?

Większości z nas Turcja kojarzy się przede wszystkim z dobrą pogodą, pięknymi plażami, wielkimi hotelami i dobrze zaopatrzonymi bazarami. W rzeczywistości kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko miejsca sprzyjające wypoczynkowi i zachęcające do wydawania pieniędzy na bibeloty. Położona na dwóch kontynentach metropolia, ruiny antycznych miast i niesamowite cuda natury są dobrym powodem do tego, by ruszyć się z kanapy zamiast zalegać przez całą jesień przed telewizorem.

Przeczytaj również: Turcja Egejska – śladami Herodota

Riwiera Turecka oferuje liczne atrakcje dla urlopowiczów również w sezonie zimowym. Na pewno warto wybrać się do centrum Antalyi na lokalny targ i zajrzeć do sklepów z biżuterią czy ubraniami. To pozwoli przekonać się na własnej skórze, w jaki sposób można, a nawet trzeba targować się podczas zakupów w tym kraju. W mieście znajduje się również port, nad którym rozciąga się malownicze wzgórze. Widok na miasto otoczone murami z czasów rzymskich zachwyca niezależnie od pory roku.

W Antalyi warto wybrać się również do łaźni tureckiej i zrelaksować się podczas zabiegów masażu czy peelingu. Z kolei miłośnicy historii starożytnej i zwiedzania nie powinni pominąć miasta Side położonego pomiędzy Antalyą i Alanyą, w którym po dziś dzień zachowały się starożytne budowle – teatr z czasów rzymskich czy ruiny świątyń Apollina, Ateny i Mena. Mangavat to kolejna propozycja na turystycznej mapie, którą warto zwiedzić z kilku powodów. Przede wszystkim znajduje się tam zachwycający meczet Manavgat’s Merkez Kullive wybudowany w 2004 roku. Miasto pozwala też na poznanie lokalnych zwyczajów i kultury. Znajduje się tu wiele restauracji i sklepów, a także bazar kuszący bogactwem sprzedawanych warzyw, owoców czy przypraw. Z kolei Bodrum położone w południowo-zachodniej części Riwiery Tureckiej przyciąga turystów z uwagi na kilka istotnych zabytków. Wart zobaczenia jest przede wszystkim zamek św. Piotra (dziś Muzeum Archeologii Podwodnej) czy jeden z siedmiu cudów świata – Mauzoleum w Halikarnasie.

Hotele dla rodzin z dziećmi

W Turcji jest mnóstwo hoteli przystosowanych do goszczenia turystów podróżujących całymi rodzinami. Oferowane przez nie pokoje są duże i dobrze zaopatrzone. W obiektach znajdują się atrakcje dedykowane dzieciom, z których mogą korzystać także ich rodzice. Nie da się ukryć, że najmłodsi są często bardzo wybredni w kwestii jedzenia. Hotele są jednak na to przygotowane. Wybierając nocleg wraz z wyżywieniem w obiekcie przyjaznym dzieciom, możesz być pewien, że  serwowane tam dania przypadną do gustu Twojemu dziecku. Poza tym zakup oferty all inclusive to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba każdorazowo opuszczać hotelu, żeby coś zjeść, a przy tym nie traci się majątku w restauracjach z wygórowanymi cenami. Zapewne sam w drodze wyjątku zadowoliłbyś się byle czym, ale jedzenie dla dziecka musi być świeże i zdrowe.

Cała masa atrakcji dedykowanych dzieciom

Przygotowując listę miejsc wartych odwiedzenia podczas pobytu w Turcji, trzeba mieć na uwadze najmłodszego uczestnika wycieczki. Nietrudno się domyślić, że dzieci preferują nietypowe i ciekawe aktywności. Oglądanie Turcji w miniaturze, czyli wizyta w parku miniatur znajdującym się w Antalyi jest jedną z takich propozycji. Ekspozycja jest skromniejsza niż ta, którą można podziwiać w najsłynniejszym parku miniatur w Stambule, lecz mimo to jest zdecydowanie warta uwagi.

Kolejnym punktem obowiązkowym powinno być muzeum zabawek. Bo co może być fajniejszego, niż wspólne poznawanie, jak coś zmieniało się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat? Dziecko będzie miało szansę zobaczyć zabawki z najdalszych zakątków świata i przekonać się, czym kiedyś bawili się jego rówieśnicy.

Przewidujesz więcej wolnego czasu do dyspozycji? Z pewnością warto udać się do akwarium w Antalyi – jednego z największych na świecie miejsc tego typu. Przejście ogromnym tunelem o długości ponad 130 m zapewni niezwykłe doznania. Nad Twoją głową będą pływać przeróżne gatunki morskich zwierząt. Wśród nich znajdują się między innymi płaszczki i rekiny. Poza tym nietypową atrakcję stanowi Sala Śnieżna, w której można porzucać się śnieżkami, zobaczyć igloo lub ulepić bałwana. Niewątpliwie maluchy będą zachwycone tak spędzonym czasem.

Przeczytaj również: Turcja kusi nie tylko słońcem

Co ze sobą zabrać?

Spakuj wszystko, co bywa niezbędne do pielęgnowania dziecka w domu. Nie przejmuj się zbytnio, jeśli czegoś zapomnisz. Będziesz mógł to kupić po przybyciu na miejsce. Trzeba będzie jednak liczyć się z tym, że ceny mogą być mocno zawyżone. Pakując ubrania, miej na uwadze konieczność zabrania nakrycia głowy czy lekkich, bawełnianych koszulek z długim rękawem. Obowiązkowo spakuj do walizki krem przeciwsłoneczny z filtrem i smaruj nim swoją pociechę codziennie przed opuszczeniem hotelowego pokoju. Jeśli dziecko jest małe, rozważ zabranie ze sobą wózka, który od czasu do czasu może Ci się przydać. Na wszelki wypadek przygotuj niewielką apteczkę, w której znajdą się środki przeciwbólowe lub plastry na otarcia.