Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

760x433_3

Sporty zimowe zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego! W końcu kto nie lubi tego dreszczyku emocji, zastrzyku adrenaliny połączonego z zapierającym dech w piersiach widokiem ośnieżonych szczytów? Zanim jednak udamy się na zimowy urlop, warto odpowiednio się przygotować do sezonu, aby białe szaleństwo było niezapomnianym, ale przede wszystkim bezpiecznym przeżyciem.

Zadbaj o formę!

Niezależnie od tego, czy jesteś zaprawionym w boju narciarzem, czy dopiero odkrywasz swoją zajawkę na sporty zimowe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ciała, aby jak najbardziej zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Polecamy, aby zajęcia sportowe były obecne w Twoim harmonogramie przez cały rok, ale wprowadzenie aktywności fizycznej nawet kilka tygodni przed planowanym urlopem również wzmocni organizm.

Jeśli nie jesteś osobą aktywną fizycznie, około dwa miesiące przed sezonem narciarskim warto zacząć pracować nad swoją wydolnością – świetnie sprawdzą się takie formy ruchu jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy zajęcia fitness. Osoby regularnie uprawiające sport mogą od razu przejść do ćwiczeń stabilizujących tułów oraz wzmacniających mięśnie nóg.

Przygotuj sprzęt!

Przed wyjazdem należy zadbać nie tylko o swoje ciało i kondycję, ale także o sprzęt narciarski, dzięki czemu szaleństwo na stoku będzie przyjemniejsze oraz – przede wszystkim! – bezpieczniejsze. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, kiedy czas oczekiwania na efekt konserwacji oraz ewentualnej naprawy jest zdecydowanie krótszy. Najlepiej skorzystać z usług serwisów sprzętu sportowego, które dysponują doświadczonymi fachowcami oraz odpowiednimi narzędziami. Profesjonaliści zadbają o to, aby krawędzie Twoich nart zostały naostrzone, ślizg nasmarowany, a wiązania wyregulowane, co przełoży się na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort.

Kupić czy wypożyczyć na miejscu?

Oto jest pytanie! Wbrew pozorom odpowiedź jest całkiem prosta. Po kilku sezonach zauważyłeś, że nie możesz żyć bez nart? To znak, że czas na zakup sprzętu. Warto polować na sprzęt narciarski poza sezonem, kiedy ceny są najniższe.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami zimowymi i chcesz przekonać się, czy to zajęcie dla Ciebie, warto rozważyć wypożyczenie sprzętu w ośrodku narciarskim lub nawet przed wyjazdem (gdy wybieramy się na narty zagranicę, cena wypożyczenia sprzętu w Polsce może być znacznie niższa). To samo rozwiązanie tyczy się sytuacji, jeśli wyjazd na narty to jednorazowe wydarzenie. W większości ośrodków można wypożyczyć narty i kijki lub snowboard, a nawet dobrać odpowiednie buty.

Sprawdź ubrania!

Przed rozpoczęciem każdego sezonu przymierz wszystkie swoje narciarskie ubrania, a w przypadku dzieci sprawdź również buty. Jeśli zrobisz to z odpowiednim wyprzedzeniem, będzie jeszcze czas, aby zaopatrzyć się w nową odzież, gdyby okazało się, że któryś z elementów, tak przecież idealny w zeszłym roku, przestał jednak pasować. Upewnij się, że kombinezon lub spodnie oraz kurtka narciarska są odpowiednio dopasowane, ale nie krępują Twoich ruchów.

Zwróć też uwagę na to, czy posiadasz odpowiednią ilość par skarpet narciarskich, a jeśli dokuczają Ci problemy z krążeniem, zainwestuj w specjalne wkładki ogrzewające. O czapce oraz rękawicach chyba nie trzeba nikomu przypominać 😊

Co jeszcze zabrać na wyjazd?

W szaleństwie przygotowań nietrudno o przeoczenie nawet najważniejszych przedmiotów, dlatego warto przed podróżą sporządzić sobie listę, która zdecydowanie ułatwi pakowanie. W co zaopatrzyć się przed wyjazdem na narty?

  • bielizna termiczna
  • odpowiednie skarpety narciarskie
  • kominiarka pod kask,
  • rękawiczki
  • gogle
  • krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę
  • pomadka do ust
  • okulary przeciwsłoneczne
  • dodatkowa czapka, jeśli planujesz brać udział w imprezach po nartach 😉
  • wodoodporny plecak

Sprawdź auto!

Wybrałeś ofertę z dojazdem własnym i planujesz dotrzeć samochodem? Koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu! Upewnij się, że układ hamulcowy i kierowniczy działają bez zarzutu, podobnie jak oświetlenie czy wycieraczki. Pamiętaj o zbadaniu stanu opon, oleju silnikowego oraz płynów eksploatacyjnych!

Zastanawiasz się, jak spakować sprzęt narciarski do samochodu? To nie będzie trudne! Najlepiej zainwestować w box dachowy lub uchwyty narciarskie, dzięki czemu sprzęt dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie. Warto kupić również specjalne pokrowce, a narty zamontować tyłem do kierunku jazdy.

Ubezpiecz podróż

Aby móc w pełni korzystać z zasłużonego urlopu, sprawdź rodzaje ubezpieczenia na naszej stronie, a następnie wybierz opcję najlepiej dopasowaną do Ciebie i Twojej rodziny. Możliwe jest ubezpieczenie transportu, bagażu i sprzętu sportowego oraz, co najważniejsze, ewentualnych kosztów leczenia. Pamiętaj, że czasem nawet najlepiej przygotowanym narciarzom zdarzają się kontuzje, dlatego radzimy oszczędzić sobie stresu związanego z uprawianiem tego sportu, szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że od stycznia 2022 roku we Włoszech będzie obowiązywać obowiązek wykupienia OC od wypadków na stokach narciarskich!