Loading...Loading...

Włochy są krajem wyjątkowym. To skarbnica europejskiej cywilizacji, mieszanka niesamowitych krajobrazów oraz doskonale przygotowane stoki – idealne na narty oraz snowboard. Tutaj każdy region ma własny, niepowtarzalny charakter, przyrodę, kuchnię i temperament.

World map

Włochy są niewielkim państwem (ok. 300 tys. km2) położonym w Europie Zachodniej, w dużej części na obszarze Półwyspu Apenińskiego. Na terenie kraju można wyróżnić trzy typu krajobrazu: wysokie, postrzępione szczyty Alp ciągnące się na północy, niższe Apeniny rozciągające się przez niemal całe Włochy oraz szeroką i równiną rzekę Padu o długości 650 km. W północnej części kraju panuje charakterystyczny, alpejski klimat z ostrą zimą stwarzającą doskonałe warunki dla tych, którzy kochają narty. Wysokie szczyty Alp zachwycają każdego, kto je zobaczy. Wśród ulubionych pasm narciarzy królują Dolomity.

Ważnym regionem narciarskim jest Trentino, który tworzą duże ośrodki otoczone z każdej ze stron Alpami. W najbardziej wysuniętej na zachód części Trentino położona jest słoneczna dolina – Val di Sole – znana ze swego klimatu oraz doskonale przygotowanych stoków. Z centralnego punktu w regionie, Monte Vigo, rozchodzi się niemal 50 km tras w kierunku ośrodków Marilleva i Folgarida. Obie miejscowości bezpośrednio łączą się z kurortem w Madonnie di Campiglio i tym samym oferują dodatkowe 65 kilometrów tras zjazdowych. Na granicy Trentino i Tyrolu Południowego leży Val di Fiemme. Naturalne tło tej włoskiej doliny tworzą góry Pala, pasmo Latemar oraz łańcuch Lagorai. Na miejscu powstało łącznie ponad 100 km doskonale przygotowanych, nasłonecznionych tras, połączonych nowoczesnymi wyciągami. Najgęściej zaludnioną miejscowością w dolinie jest Predazzo. To tu znajduje się słynny stadion narciarski ze skocznią, na której odbywają się zawody w skokach narciarskich. W niewielkiej odległości od Val di Fiemme położone są znane ośrodki Alpe Cermis, Alpe Lusia oraz Ski Center Latemar, należące wspólnie do związku Dolomiti Superski.

Doskonałych miejsc na narty i snowboard nie zabraknie też w Tyrolu Południowym, leżącym na pograniczu Austrii i Szwajcarii. Świetnie przygotowane stoki, również dla rodzin i początkujących, oraz gwarancja śniegu to najważniejsze wyróżniki tego regionu. Najlepszym południowotyrolskim terenem jest Val Senales. To dolina na lodowcu, położona na wysokości 3200 m n.p.m. Prawie 35 km stoków oraz liczne trasy w okolicach Maso Corto, zagwarantują zapierające dech w piersiach widoki na otaczające trzytysięczniki. Kronplatz, określane często „karuzelą narciarską”, z dominującym szczytem Plan de Corones (2275 m n.p.m.) stanowi idealne miejsce nie tylko na narty. Bardzo popularnym regionem jest także Alta Pusteria. Tutaj czeka około 200 km tras dla początkujących i zaawansowanych narciarzy – wszystkie w otoczeniu przepięknej scenerii Dolomitów.

Lombardia – leżąca na styku Włoch i Szwajcarii – to 70 ośrodków narciarskich o sportowym charakterze i kilkaset nowoczesnych wyciągów. Najbardziej popularnym kurortem, szczególnie dla ludzi młodych, jest Livigno. To przede wszystkim wysoko położone stoki, bardzo dobre warunki śniegowe oraz wspaniałe widoki z górnych stacji wyciągów. Turyści cenią jednak nie tylko tutejsze trasy zjazdowe i biegowe, ale także bogatą ofertę apres ski oraz sieć sklepików, gdzie można wybrać się na bezcłowe zakupy. Warto zatrzymać się też w Bormio – spokojniejszej i bardziej „eleganckiej” miejscowości, w której schodzą się 3 doliny – Valdidentro, Valdisotto i Valfurva. Ze szczytu wznoszącej się nad Bormio góry opadają szerokie trasy – idealne na narty i snowboard. Jedną z najpiękniejszych tras jest „Bambi al Sole”, a najbardziej sportowy i mistrzowski charakter ma „Stelvio” – trasa Pucharu Świata.

We Włoszech znany jest również region Veneto. Głównym kurortem narciarskim jest tutaj Cortina d’Ampezzo, zwana również „królową włoskich kurortów”. Ten znany na całym świecie ośrodek sportów zimowych łączy w sobie urok górskiej osady i doskonałe warunki narciarskie na niemal 140 km doskonale przygotowanych nartostradach. Niezwykle popularnym miejscem jest także Arabba-Marmolada. To część jednego z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie - Selloronda. Trasy i szlaki dla turystów liczą ponad 40 km i przechodzą przez zachwycające przełęcze w Dolomitach - Sella, Pordoi, Garden i Campolongo. Snowboardziści i narciarze mogą zjechać z najwyższego punktu nieprzerwaną, 12-kilometrową trasą, która ciągnie się przez zróżnicowany teren – lasy, pagórki, szerokie i strome odcinki.

Włochy to nie tylko zimowe szaleństwo i narty. To także wymarzone miejsce dla miłośników doskonałej kuchni. Tutaj – w regionie Dolomitów – spotykają się tradycje kulinarne wielu regionów, a każdy słynie z pysznych specjałów. Nic nie smakuje tak doskonale jak regionalne wędliny, sery czy panini caldi (kanapki na gorąco najczęściej z prosciutto lub mozzarellą). Po dniu spędzonym na stoku warto skosztować lokalnych win – bombardino, aperol spritz czy grappa.

Regiony
Ośrodki narciarskie
Przewodnik

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Zwiedzanie

Warto wiedzieć
  • Przepisy wjazdowe

  • Strefa czasowa

    we Włoszech obowiązuje ten sam czas co w Polsce
  • Język

    włoski, często można porozumieć się po angielsku lub po niemiecku
  • Waluta

    euro (EUR)
Ubezpieczenia turystyczne Włochy - dowiedz się więcej »