
Włochy
Włochy są krajem wyjątkowym. To skarbnica europejskiej cywilizacji, mieszanka niesamowitych krajobrazów oraz doskonale przygotowane stoki – idealne na narty oraz snowboard. Tutaj każdy region ma własny, niepowtarzalny charakter, przyrodę, kuchnię i temperament.
Włochy są niewielkim państwem (ok. 300 tys. km2) położonym w Europie Zachodniej, w dużej części na obszarze Półwyspu Apenińskiego. Na terenie kraju można wyróżnić trzy typu krajobrazu: wysokie, postrzępione szczyty Alp ciągnące się na północy, niższe Apeniny rozciągające się przez niemal całe Włochy oraz szeroką i równiną rzekę Padu o długości 650 km. W północnej części kraju panuje charakterystyczny, alpejski klimat z ostrą zimą stwarzającą doskonałe warunki dla tych, którzy kochają narty. Wysokie szczyty Alp zachwycają każdego, kto je zobaczy. Wśród ulubionych pasm narciarzy królują Dolomity.
Ważnym regionem narciarskim jest Trentino, który tworzą duże ośrodki otoczone z każdej ze stron Alpami. W najbardziej wysuniętej na zachód części Trentino położona jest słoneczna dolina – Val di Sole – znana ze swego klimatu oraz doskonale przygotowanych stoków. Z centralnego punktu w regionie, Monte Vigo, rozchodzi się niemal 50 km tras w kierunku ośrodków Marilleva i Folgarida. Obie miejscowości bezpośrednio łączą się z kurortem w Madonnie di Campiglio i tym samym oferują dodatkowe 65 kilometrów tras zjazdowych. Na granicy Trentino i Tyrolu Południowego leży Val di Fiemme. Naturalne tło tej włoskiej doliny tworzą góry Pala, pasmo Latemar oraz łańcuch Lagorai. Na miejscu powstało łącznie ponad 100 km doskonale przygotowanych, nasłonecznionych tras, połączonych nowoczesnymi wyciągami. Najgęściej zaludnioną miejscowością w dolinie jest Predazzo. To tu znajduje się słynny stadion narciarski ze skocznią, na której odbywają się zawody w skokach narciarskich. W niewielkiej odległości od Val di Fiemme położone są znane ośrodki Alpe Cermis, Alpe Lusia oraz Ski Center Latemar, należące wspólnie do związku Dolomiti Superski.
Doskonałych miejsc na narty i snowboard nie zabraknie też w Tyrolu Południowym, leżącym na pograniczu Austrii i Szwajcarii. Świetnie przygotowane stoki, również dla rodzin i początkujących, oraz gwarancja śniegu to najważniejsze wyróżniki tego regionu. Najlepszym południowotyrolskim terenem jest Val Senales. To dolina na lodowcu, położona na wysokości 3200 m n.p.m. Prawie 35 km stoków oraz liczne trasy w okolicach Maso Corto, zagwarantują zapierające dech w piersiach widoki na otaczające trzytysięczniki. Kronplatz, określane często „karuzelą narciarską”, z dominującym szczytem Plan de Corones (2275 m n.p.m.) stanowi idealne miejsce nie tylko na narty. Bardzo popularnym regionem jest także Alta Pusteria. Tutaj czeka około 200 km tras dla początkujących i zaawansowanych narciarzy – wszystkie w otoczeniu przepięknej scenerii Dolomitów.
Lombardia – leżąca na styku Włoch i Szwajcarii – to 70 ośrodków narciarskich o sportowym charakterze i kilkaset nowoczesnych wyciągów. Najbardziej popularnym kurortem, szczególnie dla ludzi młodych, jest Livigno. To przede wszystkim wysoko położone stoki, bardzo dobre warunki śniegowe oraz wspaniałe widoki z górnych stacji wyciągów. Turyści cenią jednak nie tylko tutejsze trasy zjazdowe i biegowe, ale także bogatą ofertę apres ski oraz sieć sklepików, gdzie można wybrać się na bezcłowe zakupy. Warto zatrzymać się też w Bormio – spokojniejszej i bardziej „eleganckiej” miejscowości, w której schodzą się 3 doliny – Valdidentro, Valdisotto i Valfurva. Ze szczytu wznoszącej się nad Bormio góry opadają szerokie trasy – idealne na narty i snowboard. Jedną z najpiękniejszych tras jest „Bambi al Sole”, a najbardziej sportowy i mistrzowski charakter ma „Stelvio” – trasa Pucharu Świata.
We Włoszech znany jest również region Veneto. Głównym kurortem narciarskim jest tutaj Cortina d’Ampezzo, zwana również „królową włoskich kurortów”. Ten znany na całym świecie ośrodek sportów zimowych łączy w sobie urok górskiej osady i doskonałe warunki narciarskie na niemal 140 km doskonale przygotowanych nartostradach. Niezwykle popularnym miejscem jest także Arabba-Marmolada. To część jednego z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie - Selloronda. Trasy i szlaki dla turystów liczą ponad 40 km i przechodzą przez zachwycające przełęcze w Dolomitach - Sella, Pordoi, Garden i Campolongo. Snowboardziści i narciarze mogą zjechać z najwyższego punktu nieprzerwaną, 12-kilometrową trasą, która ciągnie się przez zróżnicowany teren – lasy, pagórki, szerokie i strome odcinki.
Włochy to nie tylko zimowe szaleństwo i narty. To także wymarzone miejsce dla miłośników doskonałej kuchni. Tutaj – w regionie Dolomitów – spotykają się tradycje kulinarne wielu regionów, a każdy słynie z pysznych specjałów. Nic nie smakuje tak doskonale jak regionalne wędliny, sery czy panini caldi (kanapki na gorąco najczęściej z prosciutto lub mozzarellą). Po dniu spędzonym na stoku warto skosztować lokalnych win – bombardino, aperol spritz czy grappa.
Jest to jedna z najbogatszych części kraju, wyróżniająca się dużym ruchem turystycznym i wysoko rozwiniętym poziomem rolnictwa.
Czytaj więcej »Od Morza Adriatyckiego przez potężny szczyt Marmolady po Alpy Wschodnie i Dolomity rozciąga się bajeczny, zimowy region Wenecji Euganejskiej. Poczujcie moc sportowej rywalizacji na olimpijskich stokach!
Czytaj więcej »Trentino to włoski region, położony w Alpach, rozciągający się od jeziora Garda aż po Dolomity (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Każdy miłośnik sportów zimowych powinien choć raz udać się na ferie zimowe właśnie tutaj.
Czytaj więcej »Lombardia to historyczna kraina przy granicy Włoch i Szwajcarii. Swoją nazwę zawdzięcza germańskiemu plemieniu Longobardów, zamieszkujących dawniej te tereny. To jeden z bogatszych regionów Włoch. Największym miastem jest stolica mody, czyli Mediolan.
Czytaj więcej »Kilkudniowy pobyt w Wenecji to marzenie wielu osób. Wenecja uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie. Poprzecinana kanałami i mostami, oferuje wiele możliwości zwiedzania. Czeka tu na Was niezliczona ilość zabytków, klimatycznych restauracji i uroczych zakątków. Co robić podczas city breaku w Wenecji? Kiedy najlepiej jechać do Wenecji? Gdzie spać w Wenecji?
Czytaj więcej »W tej uroczej i luksusowej miejscowości życie toczy się spokojnie i powoli. To świetne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Doskonały relaks dla dużych i małych zapewnią tutejsze termy.
Czytaj więcej »Spędźcie zimowe wakacje w Południowym Tyrolu, w ośrodku narciarskim idealnym na wakacje z całą rodziną!
Czytaj więcej »To niewielki ośrodek narciarski z pięknie nasłonecznionymi stokami i majestatycznie górującymi szczytami Dolomiti di Brenta. Raj dla narciarskich i snowboardowych nowicjuszy.
Czytaj więcej »Surowe krajobrazy, bogata tradycja, romantyczne zakątki dla zakochanych... Valle di Tures-Aurina to nie tylko miejsce magiczne, ale również region odznaczający się świetną infrastrukturą narciarską – urozmaicone trasy zjazdowe, biegowe oraz bogata oferta apres-ski.
Czytaj więcej »Gwarancja śniegu od listopada do kwietnia, przyjazne rodzinom nartostrady, świetna infrastruktura wyciągowa, niewygórowane ceny oraz bliskość przepięknych Dolomitów sprawia, że turystów tutaj nigdy nie brakuje. Alta Pusteria, zwana również krainą Trzech Wież, jest częścią najlepszego na świecie ośrodka narciarskiego Dolomiti SuperSki obejmującego aż 1 200 km tras zjazdowych – wszystko w ramach jednego karnetu.
Czytaj więcej »Marmolada majestatycznie góruje nad pozostałymi szczytami (3342 m n.p.m.). Ten region to niezwykłe miejsce, które otwiera dostęp do prawie 500 km tras we włoskich Dolomitach (łącznie z pobliskimi karuzelami narciarskimi). Polecany zdecydowanie miłośnikom narciarstwa alpejskiego, biegowego, ale także rodzinom z dziećmi, dla których z pewnością nie zabraknie atrakcji.
Czytaj więcej »Słynny ośrodek Merano 2000 jest idealnym miejscem dla rodzin i grup znajomych. Liczne atrakcje dla dzieci sprawią, że nikt nie będzie się nudził. Turyści chwalą doskonale przygotowane różnorodne trasy oraz smaczną, regionalna kuchnię.
Czytaj więcej »Wyjątkowa góra, z której można zjechać na nartach we wszystkie strony świata. Atrakcją jest też trasa BMW XDrive Cup idealna na zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Czytaj więcej »W skład ośrodka narciarskiego Alpe Cimbra wchodzą dwie urokliwe miejscowości Folgaria (nie należy jej mylić z Folgaridą z Val di Sole ) oraz Lavarone.
Czytaj więcej »Wyjątkowa atmosfera, łagodny klimat, jedna z najdłuższych czarnych tras w południowym Tyrolu, a do tego bardzo bogata oferta apres-ski. Ośrodek Eisacktal jest miejscem przyciągającym narciarzy, snowboardzistów i miłośników urzekającej górskiej scenerii.
Czytaj więcej »Świetne warunki pogodowe, zabezpieczone trasy narciarskie oraz bogata oferta apres-ski. Położona w Południowym Tyrolu dolina uznawana jest za prawdziwy raj dla fanów sportów zimowych, zwłaszcza dla całych rodzin. Nie ma w tym nic dziwnego. Przyjemne otoczenie i górska atmosfera gwarantują niezapomniany urlop zimowy.
Czytaj więcej »W samym sercu Dolomitów narciarze odnajdą porządną dawkę słońca, bardzo dobrze przygotowane trasy oraz różnorodne formy spędzania czasu po nartach. Do popularnej Doliny Słońca mogą udać się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy jazdy na nartach czy snowboardzie.
Czytaj więcej »Rano narciarskie szaleństwo i podziwianie niezwykłych widoków, wieczorem zakupy w luksusowych sklepach wolnocłowych. To się nazywa dolce vita!
Czytaj więcej »Niepowtarzalne górskie krajobrazy, 175 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, wyjątkowy taras widokowy i gwarantowane niezapomniane wrażenia. To i wiele więcej ma do zaoferowania Val Gardena – jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Europie.
Czytaj więcej »Nasłonecznione trasy, doskonałe warunki narciarskie zapewnione od listopada do kwietnia, piękna górska sceneria i karnet Dolimiti SuperSki obejmujący około 1 220 km tras oraz 460 wyciągów. Alta Badia to miejsce, w którym można spełnić wszystkie zimowe marzenia. Ich realizacja jest na wyciągnięcie ręki.
Czytaj więcej »Wyjątkowy koloryt, nasłonecznione i doskonale przygotowane trasy oraz niepowtarzalna atmosfera. Alpe di Siusi jest największym płaskowyżem w Europie uznawanym za jeden z najpiękniejszych terenów w całych Dolomitach. Położony w Tyrolu Południowym obszar narciarski budzi podziw u turystów z całego świata. Są ku temu podstawy.
Czytaj więcej »To niewielki ośrodek na lodowcu szczególnie polecany na rodzinne ferie z dziećmi. Tutaj można poczuć smak zimowego szaleństwa.
Czytaj więcej »Ponad przełęczą Tonale, na zboczach lodowca Presena, w pełnym słońcu dumnie rozciąga się ośrodek Adamello Ski. Sezon narciarski trwa tu cały rok!
Czytaj więcej »U stóp pasma górskiego Pale di San Martino, w sercu Parku Narodowego Paneveggio, znajdują się San Martino di Castrozza i Passo Rolle tworzące ośrodek narciarski pełen zimowych atrakcji. To kraina śniegu i wiecznego słońca.
Czytaj więcej »Cavalese i Predazzo to główne miejscowości Val di Fiemme. Wokół nich skupione są znakomicie przygotowane trasy narciarskie. Val Di Fiemme, zwana często Doliną Płomieni, jest czymś w rodzaju tylnego wejścia do ogromnej, urzekającej areny narciarskiej Dolomitów. Val di Fiemme spodoba się wszystkim miłośnikom sportów zimowych, którzy oprócz niezapomnianych wrażeń szukają też prawdziwie górskiej, zapierającej dech w piersi scenerii.
Czytaj więcej »Santa Cristina zapewnia łatwy dostęp do narciarskich stoków. Miejscowość ta znana jest ponadto z historycznej starówki, typowych góralskich domów oraz bacówek na halach. Niedaleko znajduje się trasa Saslong rozpoczynająca się na wysokości 2249 m – na niej odbywają się znane zawody alpejskiego pucharu świata.
Czytaj więcej »Dolina Ampezzo swoim kształtem przypomina amfiteatr. I rzeczywiście jest to wspaniała scena dla miłośników narciarstwa wysokogórskiego i biegowego. Wyjazd do Valle d'Ampezzo polecamy także spragnionym widoków imponujących masywów górskich. Sprawdźcie, czy Ernest Hemingway miał rację, pisząc, że to „najpiękniejsze miejsce na świecie".
Czytaj więcej »Cisza, spokój, piękna pogoda i malownicze widoki – Val di Fassa to raj dla narciarzy lubiących niespieszne szusowanie. Tutaj nie ma tłoku i kolejek. Dolina Val di Fassa położona jest między masywami Sella i Sassolungo.
Czytaj więcej »Atrakcje
Don Camillo
Don Camillo – lokal z charakterystycznym kolebkowym sklepieniem i kamiennymi ścianami, które tworzą odpowiedni klimat tego miejsca. Z menu wybrać można spaghetti z jeżowcami, owocami morza czy też grillowanego tuńczyka. Restauracja zapewnia również szeroki wybór serów. Lokal zamknięty jest w niedzielę.
La Botte
La Botte – jedna z nielicznych, niedrogich restauracji w miejscowości Toarmina. Miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców, turystów, a nawet gwiazdy Hollywood – niejednokrotnie pojawiał się tutaj sam Woody Allen, który kręcił w pobliżu filmy. Wnętrze jest ciekawe i klimatyczne – kolorowa ceramika połączona z drewnianymi elementami.
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest – wydarzenie organizowane w czerwcu już od ponad 50 lat. Przedstawienia i pokazy odbywają się w starożytnym teatrze greckim, skąd podziwiać można wulkan Etna. Nie jest to aż tak ważna impreza jak festiwal wenecki, ale wyjątkowa lokalizacja sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników filmu. Na FilmFest dominuje twórczość początkujących reżyserów oraz dzieła filmowe krajów rozwijających się. Kinomaniacy poczują się tutaj jak w raju.
Karnawał w Acireale
Karnawał w Acireale – luty we Włoszech to czas karnawału, który obchodzony jest przez tutejszych mieszkańców w wielu sycylijskich miastach. Najbardziej popularny jest karnawał w Acireale (pół godziny jazdy na południe od Giardini Naxos), podczas którego nie brakuje turniejów, konkursów, różnobarwnych kostiumów i kolorowych platform. Wspominane platformy dzielą się na dwie grupy – alegoryczne – często z satyrycznym odwołanie do znanych polityków czy osób medialnych oraz platformy kwiatowe, w których główną rolę odgrywają przepiękne kwiaty. Wszystkiemu towarzyszą głośne tańce i zabawa. W karnawale dużą rolę odgrywają turyści, dlatego niewątpliwie warto dołączyć do świętujących osób. Wydarzenie rozpoczyna się zwykle w sobotę przed Wielkim Postem, a kończy w tak zwane ostatki pokazem sztucznych ogni.
Karnawał w Acireale
Karnawał w Acireale – luty we Włoszech to czas karnawału, który obchodzony jest przez tutejszych mieszkańców w wielu sycylijskich miastach. Najbardziej popularny jest karnawał w Acireale (pół godziny jazdy na południe od Giardini Naxos), podczas którego nie brakuje turniejów, konkursów, różnobarwnych kostiumów i kolorowych platform. Wspominane platformy dzielą się na dwie grupy – alegoryczne – często z satyrycznym odwołanie do znanych polityków czy osób medialnych oraz platformy kwiatowe, w których główną rolę odgrywają przepiękne kwiaty. Wszystkiemu towarzyszą głośne tańce i zabawa. W karnawale dużą rolę odgrywają turyści, dlatego niewątpliwie warto dołączyć do świętujących osób. Wydarzenie rozpoczyna się zwykle w sobotę przed Wielkim Postem, a kończy w tak zwane ostatki pokazem sztucznych ogni.
Taormina Arte
Taormina Arte – ciekawym doświadczeniem podczas wakacyjnego urlopu może być udział w jednej z najważniejszych imprez kulturalnych na Sycylii z udziałem czołowych postaci ze świata rozrywki – muzyki, tańca, kina i teatru. Taormina Arte ma bogatą tradycję i organizowane jest od 1983 roku. Na początku czerwca odbywa się La Kore – impreza będąca odpowiednikiem gali oskarowej.
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest
Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest – wydarzenie organizowane w czerwcu już od ponad 50 lat. Przedstawienia i pokazy odbywają się w starożytnym teatrze greckim, skąd podziwiać można wulkan Etna. Nie jest to aż tak ważna impreza jak festiwal wenecki, ale wyjątkowa lokalizacja sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników filmu. Na FilmFest dominuje twórczość początkujących reżyserów oraz dzieła filmowe krajów rozwijających się. Kinomaniacy poczują się tutaj jak w raju.
Kuchnia
Pizza
Pizza – znana na całym świecie pizza pojawia się na europejskich stołach już od 3 tys. lat. Choć sam placek smarowany oliwą i ziołami znany był już w starożytnej Grecji, to jednak nazwa i forma tego popularnego posiłku niewątpliwie łączą się z Włochami. Nazwa wiąże się z łacińskim terminem picea, który oznacza placek będący połączeniem mąki z wodą, wypiekany w piecu. Słowo pizza w obecnej formie pojawiło się prawdopodobnie w 997 roku. Uznaje się, że w Polsce po raz pierwszy okrągły placek posypany serem i mięsem pojawił się na weselu Bony z Zygmuntem Starym. Najbardziej popularną formą pizzy jest margherita – połączenie czerwonych pomidorów, białego sera mozzarella oraz zielonych listków, które układają się w barwy narodowe Italii – to również miało bez wątpienia wpływ na popularność tego dania. Pierwsza na świecie pizzeria powstała w Neapolu w 1830 roku.
Don Camillo
Don Camillo – lokal z charakterystycznym kolebkowym sklepieniem i kamiennymi ścianami, które tworzą odpowiedni klimat tego miejsca. Z menu wybrać można spaghetti z jeżowcami, owocami morza czy też grillowanego tuńczyka. Restauracja zapewnia również szeroki wybór serów. Lokal zamknięty jest w niedzielę.
La Botte
La Botte – jedna z nielicznych, niedrogich restauracji w miejscowości Toarmina. Miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców, turystów, a nawet gwiazdy Hollywood – niejednokrotnie pojawiał się tutaj sam Woody Allen, który kręcił w pobliżu filmy. Wnętrze jest ciekawe i klimatyczne – kolorowa ceramika połączona z drewnianymi elementami.
Ciekawostki
Oliwki
Oliwki - Włochy stanowią jeden z najważniejszych na świecie krajów produkujących oliwki. Gaje oliwne można tutaj spotkać na każdym kroku – to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego pejzażu. Bez oliwy nie ma prawie żadnego włoskiego dania – nawet tego najprostszego. Ich produkcja jest zajęciem bardzo czasochłonnym – drzewa zaczynają owocować dopiero po 10 latach. Żniwa oliwek trwają kilka miesięcy. Pierwsze tłoczenie musi odbyć się do 24 godzin po zebraniu owoców – oliwa z pierwszego tłoczenia uznawana jest za najlepszą, przez co jest najdroższa.
Bagaż na siedzeniu
Włosi choć są narodem otwartym, serdecznym i tolerancyjnym, potrafią w łatwy sposób zostać wyprowadzeni z równowagi. Sytuacja dotyczy podróżowania publicznymi środkami transportu. Mieszkańcy Italii nie tolerują, kiedy ktoś kładzie swój bagaż na siedzeniu – Włosi są na tym punkcie szczególnie wrażliwi, dlatego takie zachowanie może skończyć się dużą awanturą. Dla własnego spokoju, podczas pobytu we Włoszech, warto wystrzegać się tego typu postępowania.
Mafia
Mafia – bardzo częstym skojarzeniem ze słowem Sycylia jest mafia. Pochodzenie tej organizacji nie jest tak naprawdę jasne. Wielu naukowców uważa, że jej początki sięgają XII wieku, kiedy zawiązały się tajne stowarzyszenia, których celem był opór wobec narzuconej władzy Cesarstwa Rzymskiego. Warto wiedzieć, że mafia to nie tylko podziemna organizacja, ale również zjawisko społeczne, sposób życia i codzienność mieszkańców. To pojęcia oznacza również interesy, przestępstwa, a nawet kodeks zawierający zasady postępowania oraz zbrodnie. Historia mafii na Sycylii rozpoczęła się dość wcześnie – miejsce to zawsze stanowiło dobry punkt dla szukających nowych ziem. Po śmierci cesarza Fryderyka II wyspa znalazła się pod panowaniem Karola Andegaweńskiego – wówczas na mieszkańców Sycylii nałożono powinności feudalne, a nieposłusznym wymierzano surowe kary. Taka sytuacja doprowadziła do wielkiego buntu Sycylijczyków – powstała organizacja, której zadaniem było zapewnienie pomocy uciśnionym.
Archimedes
Archimedes to starożytny naukowiec urodzony w Syrakuzach i wykształcony w Aleksandrii. Jego sława była naprawdę duża – postać tę znał nawet rzymski konsul dowodzący woskiem oblegającym sycylijskie miasto. Po zajęciu terenu miał wydać rzekomo rozkaz, by oszczędzić słynnego uczonego, ale niestety Archimedes został zabity przez jednego z wrogich żołnierzy. Uznaje się, że mędrzec pochłonięty całkowicie rozważaniami nad jakimś zagadnieniem nie podał mu swojego imienia, dbając jedynie o to, by ten nie zniszczył zapisanego przez niego wzoru na piasku. Słynne słowa: „Nie niszcz moich kół” stały się powodem śmierci uczonego, a jednocześnie przetrwały jako symbol oporu nauki wobec brutalnej siły. Rzymski konsul rozkazał wyprawić Archimedesowi pogrzeb, a na jego nagrobku umieścić symbole walca oraz kuli.
Zwiedzanie
Taormina
Taormina – miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Zachwycali się nim przede wszystkim znani pisarze i poeci – Goethe, Iwaszkiewicz czy Gałczyński. Miejsce to lepiej odwiedzić poza sezonem, by móc w spokoju i bez pośpiechu poznawać uroki miasta. Turyści przybywają tu tłumie w czasie licznie organizowanych festiwali, które zwykle odbywają się w jednym z najważniejszych zabytków miasta – teatrze greckim. Taormina najlepiej wygląda, kiedy powietrze przepełnione jest zapachem owoców cytrynowych, widać kwitnące w ogrodach kwiaty, a jednocześnie wulkan Etna wciąż pokrywa śnieg. Warto przejść się główną ulicą miasta rozpoczynającą się przy Porta Messina i zatrzymać przy najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu – placu Piazza IX Aprile – widokowym placu pełnym kawiarni, barów i sklepików. Dla miłośników zwiedzania godny polecenia jest położony na wzgórzu teatr grecki zbudowany w epoce hellenistycznej, a następnie całkowicie przebudowany przez Rzymian – w pierwotnej wersji teatr miał średnicę ponad 100 m i mieścił około 5000 widzów (do dziś zachowały się jedynie jego fragmenty). Warto wstąpić również do katedry zbudowanej w XIII wieku, gdzie znajdują się ciekawe dzieła sztuki. Wielbiciele roślin muszą koniecznie odwiedzić Villa Comunale – publiczny ogród położony na samym szczycie urwiska z piękną roślinnością tropikalną oraz śródziemnomorską.
Syrakuzy
Syrakuzy – to dynamicznie rozwijające się miasto o wielkiej i burzliwej przeszłości jest miejscem, które stanowiło zarówno grecką metropolię jak i ważny europejski zakątek baroku. Przez wiele stuleci miało ogromne znaczenie pod względem gospodarczym i kulturowym. Syrakuzy zachowały wiele cennych zabytków, które każdy miłośnik zwiedzania, ale i nie tylko, powinien koniecznie zobaczyć.
Park Archeologiczny Neapolis
Park Archeologiczny Neapolis – park założony w 1955 roku w celu zebrania w jednym miejscu starożytności Syrakuz i umożliwienia zwiedzającym podziwiania zabytków z najdawniejszych czasów. Miłośnikom zakupów spodoba się zbiorowisko kramów z licznymi pamiątkami. Do najważniejszych obiektów parku należy teatr grecki, amfiteatr rzymski, największy na świecie ołtarz Hierona II, na którym składano jednorazowo w ofierze ponad 400 byków oraz latomie, czyli kamieniołomy przybierające dziwne kształty (do najciekawszych należy Ucho Dionizjusza, które wyróżnia się niezwykłą akustyką).
Grób Archimedesa
Grób Archimedesa – północno-zachodnia część Neapolis służyła niegdyś jako cmentarz. Jeden z największym zachowanych tutaj grobów uznawany jest za miejsce pochówku Archimedesa – jednego z najważniejszych naukowców w starożytności – urodził się w miejscowości Syrakuzy i tutaj również zginął.
Teatr grecki
Teatr grecki – jeden z najważniejszych przykładów budowli teatralnych epoki greckiej, który zachował się do naszych czasów. Przez stulecia koncentrowało się tu życie kulturalne miasta – za czasów rzymskich odbywały się tutaj walki gladiatorów. Teatr zaprojektowany został przez greckiego architekta w V w p.n.e., a dwa wieki później rozbudował go Hieron II. Obiekt wzniesiony na wzgórzu Temenite składa się z 67 pięter i był w stanie zmieścić 24 000 widzów (średnica widowni wynosi 138 m). Od V wieku p.n.e. na tej wspaniałej scenie najwięksi greccy tragediopisarze wystawiali swoje sztuki. Co roku w teatrze greckim odbywają się inscenizacje tragedii antycznych, które niewątpliwie warto zobaczyć.
Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi
Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi – muzeum otwarte w 1988 roku, będące swoistą oprawą dla wielkiej liczby zabytków pochodzących z wykopalisk na obszarze Sycylii. Zgromadzonych jest tutaj ponad 18 000 obiektów. Do najcenniejszych należy rzeźba grobowa datowana na lata 560-550 p.n.e., Bogini na tronie – posąg z marmuru pochodzący z VI w. p.n.e., Biust z Syrakuz – gliniane popiersie będące jednym z cenniejszych znalezisk oraz Wenus Anadyomene – rzymska kopia greckiej rzeźby. Muzeum nosi imię wybitnego archeologa – Paola Orsiego, który dokonał wielu ważnych odkryć i dzięki któremu wzrosło zainteresowanie przeszłością wyspy.
Ortygia
Ortygia – sercem starych Syrakuz od najdawniejszych czasów była wysepka Ortygia. Zakątek ze źródłami świeżej wody jest naturalną fortecą. Jeszcze w III w. p.n.e. jej mieszkańcy przez kilkanaście lat odpierali ataki oblegających miasto Rzymian. Obecnie znaczna część budynków Ortygii ma średniowieczny oraz barokowy wystrój. Jest to efekt odbudowy rozpoczętej tuż po niszczącym trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na miejscu zobaczyć można m.in. ruiny świątyni Apollina, katedrę z XVIII wieku, muzeum gromadzące cenne rzeźby, ceramikę i sycylijską biżuterię oraz zamek – Castello Maniace – gdzie znajdowała się niegdyś świątynia Hery oraz willa rzymskiego gubernatora.
Katedra Cefalu
Katedra Cefalu – to jeden z najważniejszych pomników kultury normańskiej na wyspie. Jak podaje legenda, władca panujący na Sycylii w XII wieku obiecał zbudować kościół poświęcony Madonnie jako podziękowanie za szczęśliwe dotarcie do brzegu podczas sztormu. W ten właśnie sposób, jako spełnienie danego przez króla słowa, w 1131 roku rozpoczęto budowę katedry. Obiekt ten prezentuje obecnie ciekawą mieszankę stylów oraz wpływów kulturowych: normańskiego, arabskiego i bizantyjskiego. Wnętrze kościoła, podobnie jak zewnętrzny wystrój, są dość powściągliwe. Na uwagę zasługuje drewniany sufit, malowane belki będące wyraźnie wynikiem wpływu sztuki islamskiej oraz wspaniałe mozaiki. Popularna mozaika w apsydzie przedstawiająca Chrystusa Pantokratora pochodzi z 1148 roku – to najstarszy obraz Chrystusa Wszechmocnego na Sycylii. Niedaleko katedry znajduje się Museo Mandralisca gromadzące ciekawe kolekcje monet, ceramiki oraz rzymskich i greckich przedmiotów użytkowych. Muzeum połączone jest z biblioteką, która poszczycić się może 9000 książek historycznych i naukowych.
Wyprawa na Etnę
Wyprawa na Etnę – wyprawa na jeden z największych wulkanów świata (3 323 m n.p.m.), a zarazem najwyższy wciąż aktywny wulkan Europy jest spełnieniem marzeń niejednego turysty. Górę można zdobywać pieszo, co jest zdecydowanie lepsze dla naszej kieszeni, ale jednocześnie dość czasochłonne – zajmuje około 4 godzin. Należy jednak pamiętać o ciepłej odzieży – na samej górze jest bardzo zimno i wieje dość silny wiatr. Turyści, którzy wolą nie wspinać się na szczyt o własnych siłach, mogą skorzystać z wygodnej kolejki, okrążyć Etnę samochodem lub pociągiem, który jedzie dolnymi partiami jej stoków. Po drodze podziwiać można zmieniającą się szatę roślinną Etny – gaje pomarańczowe, cytrynowe figowe, winnice oraz pasma bujnej flory. Dużym przeżyciem jest widok dymiących szczelin oraz specyficzny wulkaniczny zapach. Wyprawy z przewodnikiem organizowane są z Taorminy oraz Katanii. Trzeba pamiętać również o wygodnych butach.
Wycieczka do Palermo
Wycieczka do Palermo – stolica Sycylii kojarzy się z egzotycznymi barami, kolorowym tłumem oraz pełnym życia miastem przepełnionym turystami, zgiełkiem i rozmowami w wielu językach. W Palermo, założonym przez Fenicjan w VIII w. p.n.e., zabytki świadczące o dawnej chwale wznoszą się wśród nowoczesnych budynków mieszkalnych i zapchanych ulic z arabskimi bazarami, ruchliwym portem i zatłoczonymi szlakami komunikacyjnym. Już na pierwszy rzut oka widać istniejący tutaj kontrast pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Najważniejsze zabytki porozrzucane są po całym mieście, dlatego lepiej zabrać ze sobą mapę. Warto zobaczyć m.in. pałac Palazzo dei Normani zbudowany w XI wieku na ruinach rzymskiego fortu, kościół San Giovanni z 1132 roku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy też kaplicę Cappella Palatina będącą jednym z najcenniejszych zabytków Palermo. Miłośnicy spacerów w otoczeniu piękna przyrody powinni koniecznie przejść po pięknych, wysadzanych palmami ogrodach Villi Bonanno. Jednym z największych tutejszych placów jest Piazza Marina, pośrodku którego znajduje się park z potężnymi figowcami, fontanna oraz popiersia XIX-wiecznych bohaterów. W Palermo oprócz dużej liczby kościołów, pałaców, ogrodów warto zwiedzić Regionalne Muzeum Archeologiczne będące skarbnicą dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych, Museo delle Marionetce z przepiękną kolekcją marionetek i lalek oraz Teatro Massimo – jeden z największych budynków operowych w Europie. W stolicy Sycylii – Palermo – miłośnicy zwiedzania znajdą swój prawdziwy raj.
Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń”
Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń” – patrząc na Agrigento od strony drogi, jawi nam się ono jako kompleks ruin. Według Pindara, ówczesnego pisarza, to „najpiękniejsze ze śmiertelnych miast”. Tłem dla starożytnych obiektów jest nowoczesna zabudowa miejska. W przeszłości było to bardzo bogate miasto zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Miejscem godnym zobaczenia jest przede wszystkim Dolina Świątyń – skupisko głównych świątyń poświęconych Zeusowi, Heraklesowi, Herze i Konkordii. Najlepiej zachowała się świątynia Konkordii (V w. p.n.e.) , natomiast ze świątyni Zeusa pochodzącej z tego samego wieku, pozostały tylko fragmenty. Pomiędzy obiektami można bez problemu poruszać się na piechotę. Niedaleko znajduje się również Muzeum Archeologiczne (otwarte w 1967 roku), w którym w trzynastu salach zgromadzone są zbiory dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych znalezionych w Dolinie Świątyń. Warto przyjechać tutaj wiosną – kwitnące w tej porze roku migdałowce nadają dolinie wyjątkowo piękny wygląd.
Wycieczka do Monreale
Wycieczka do Monreale – Monreale to spokojne miasteczko na wzgórzu skupione wokół kompleksu architektonicznego. Jak podaje legenda, niegdyś pod wzgórzem zakopane były królewskie klejnoty. Obecnie wewnątrz kompleksu podziwiać można prawdziwe skarby. To tutaj znajduje się jedna z najwspanialszych katedr w Europie, będąca swoistym pomnikiem sztuki i architektury arabskiej, bizantyjskiej oraz normańskiej. Według legendy, młodemu królowi Wilhelmowi II przyśniła się Madonna, która wskazała punkt na wzgórzu, gdzie zostały zakopane skarby jego ojca. W tym właśnie miejscu, jako podziękowanie, władca nakazał wybudować katedrę. Prace nad nią rozpoczęły się w 1172 roku i przebiegały bardzo szybko i sprawnie. Do obiektu wchodzi się drzwiami z brązu, natomiast wnętrze kościoła kojarzy się z wielką szkatułą pełną klejnotów, obrazów i barwnych marmurów. Mozaika z XII-XII wieku w środkowej apsydzie przedstawia Chrystusa. Arcydziełem sztuki normańskiej są krużganki – 228 niewielkich, podwójnych kolumn różnie zdobionych, na których widnieją wyrzeźbione sceny biblijne. Z tyłu katedry znajduje się taras i ogród.
Waluta
euro (EUR)Strefa czasowa
we Włoszech obowiązuje ten sam czas co w PolscePrzepisy wjazdowe
Język
włoski, często można porozumieć się po angielsku lub po niemiecku