
Szwajcaria
Szwajcaria zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Fascynujący krajobraz tworzą imponujące góry ze słynnym Matterhorn na czele, malownicze wioski oraz rozległe jeziora odbijające w swym wodach najpiękniejsze szwajcarskie miasta. To kraj nieprzebranych możliwości dla aktywnych wędrownych i zapalonych narciarzy. Na tych drugich czekają doskonałe trasy narciarskie otoczone wyjątkową scenerią Alp.
Tutejszy krajobraz zdominowany jest przez góry. Wśród nich króluje szczyt Matterhorn stawiany na równi, jako europejska ikona, z wieżą Eiffla czy Bazyliką św. Piotra. Z charakterystycznie zakrzywionym nosem skalnym i niemal 1000-metrowej wysokości ścianami stanowi duże wyzwanie nawet dla zaawansowanych wspinaczy.
Kraj ten może się też poszczycić największą, wśród krajów alpejskich, liczbą szczytów wznoszących się powyżej 4 tys. metrów. W tak wysokich górach zima trwa prawie cały rok – sezon na białe szaleństwo trwa od wczesnej jesieni do późnej wiosny.
Szwajcaria to jednak nie tylko góry, ale też rozlewające się wokół nich jeziora – można ich naliczyć niemal 100. Najsłynniejsze z nich, Jezioro Genewskie, uznaje się za namiastkę morza. W jego wodach odbijają się najpiękniejsze szwajcarskie miasta – Genewa, Montreux czy Lozanna. Niespodzianką w tutejszym krajobrazie są rozległe plantacje winorośli – jedna z nich, Lavaux, widnieje nawet na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Surowy górski klimat podyktował tutejsze zwyczaje kulinarne. Szwajcarska kuchnia jest syta, a przy tym kaloryczna. Słynne sery oraz czekoladowe specjały są chyba najlepszym na to dowodem. Szwajcaria to także kraj tradycji i prawdziwej perfekcji. Szwajcarzy uwielbiają bicie rekordów. Dla przykładu mają usytuowany najwyżej na świecie bankomat, najwyżej położoną w Europie stację kolejową i nastraszy na świecie hotel górski.
Jak Szwajcaria, to oczywiście zegarki. Tradycje zegarmistrzowskie w tym kraju sięgają połowy XVI wieku. Warsztaty powstawały początkowo w Genewie, później przeniosły się także na prowincję. Szczególnie znany jest region Jury, określany często Doliną Zegarów. W czasie odbywających się tu pokazów Swiss Watch Tours możecie zwiedzić wybrane zakłady, a nawet wziąć udział w warsztatach i stworzyć swój własny model. Jeśli chodzi o ceny zegarków, to mogą bardzo zaskoczyć... szczególnie na aukcjach w Genewie. Dla przykładu Patek Philippe sprzedano za 2,2 mln USD, a Rolex Daytona za 1,1 mln USD. Ceny są wysokie, ale za szwajcarską jakość i precyzję trzeba po prostu zapłacić.
Białe szaleństwo na najlepszych stokach w Szwajcarii, a wieczorem lampka regionalnego wina. Urlop zimowy w Gryzonii to idealny wybór dla osób szukających ekstremalnych doznań - adrenaliny na stokach, wyszukanych smaków i wyrafinowanej rozrywki. Ośrodki narciarskie w Gryzonii są znane w całej Europie – dzięki świetnej infrastrukturze, nowoczesnym wyciągom i bogatej ofercie apres-ski.
Czytaj więcej »Nad tym szwajcarskim regionem, niczym mityczni strażnicy, dumnie wznoszą się szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau. Fani narciarstwa górskiego poczują się tutaj jak w raju - ekstremalne doznania zapewnią im zjazdy ze stromych ścian Eigeru. Berneński Oberland to także doskonałe miejsce dla saneczkarzy – tu właśnie znajduje się najdłuższa trasa saneczkowa w Europie.
Czytaj więcej »Zamiast do trzech, do czterech „dolin" sztuka. Wallis, czyli Cztery Doliny, to niewątpliwie jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów narciarskich na świecie. 410 km tras narciarskich, 100 wyciągów w samym Nendaz, liczne snowparki oraz międzynarodowy karnet uprawniający do niezapomnianego szaleństwa na stokach. Wallis to miejsce, które jak magnes przyciąga zimowych wczasowiczów. A siła przyciągania jest tutaj poczwórna.
Czytaj więcej »Ten nowy ośrodek narciarski powstał z połączenia dwóch popularnych kurortów: Arosa i Lenzerheide. Obszar Arosy znajduje się na końcu dzikiej i romantycznej doliny Schafiggertal. Lenzerheide położone jest po przeciwległej stronie szczytu Weisshorn. Na odwiedzających czekają rampy dla snowboardzistów, trasy do jazdy w głębokim śniegu, naturalne lodowiska, tory do curlingu, kuligi i wiele innych. Ta śnieżna enklawa jest przeciwwagą dla luksusowego ośrodka St. Moritz – przybywają tu młode osoby, które uwielbiają ekstremalną jazdę z dawką adrenaliny.
Czytaj więcej »Jungfrau Ski Region tworzą perełki wśród szwajcarskich ośrodków narciarskich, m.in. Grindelwald oraz Wengen. Położone u podnóży szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau, z niesłabnąca popularnością przyciągają miłośników narciarstwa i szeroko pojętej turystki górskiej. Trasy o różnym poziomie trudności, przepiękne alpejskie otoczenie i nowoczesna infrastruktura przeplatająca się z tradycyjnymi restauracjami tworzą wyjątkową całość doskonałą na zimowy wypoczynek.
Czytaj więcej »St. Moritz z 350 km tras zjazdowych oraz 56 wyciągami uważany jest za najbardziej urozmaicony region sportów zimowych w Szwajcarii. Słońce świeci tu średnio przez 322 dni w roku, tworząc wyjątkowy klimat na zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Corviglia to klasyczny szczyt z perfekcyjnie przygotowanymi zjazdami. A Corvatsch to raj dla amatorów rozrywki z najwyżej położonym punktem widokowym w Engadynie.
Czytaj więcej »Davos-Klosters to eldorado sportowe, miasto biznesu, a zarazem metropolia kultury położona pośród jednego z najpiękniejszych górskich krajobrazów. Pięć szczytów i 300 km tras dzielących się na 85 zjazdów tworzy największy i najbardziej popularny teren sportów zimowych w Alpach. To prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów.
Czytaj więcej »Zermatt to znany na całym świecie ośrodek sportów zimowych. Leży u stóp majestatycznego Matterhornu – symbolu całej Szwajcarii. Ponad 360 km nartostrad o różnym poziomie trudności, park freestyle'owy i tereny do jazdy poza trasami tworzą prawdziwy raj dla miłośników aktywnego urlopu.
Czytaj więcej »Saas-Fee jest sercem regionu zimowego Wallis. Znajduje się pośrodku najwyższych szczytów w Alpach Szwajcarskich - otoczenie 18 czterotysięczników tworzy niesamowity klimat. Dzięki dużej wysokości oraz lodowcom śnieg jest tutaj gwarantowany.
Czytaj więcej »