Co zabrać ze sobą na Kubę?

Kuba_1

Trudno się nie zgodzić – europejskie plaże są niezastąpione i za każdym razem zachwycają tak samo, jednak od czasu do czasu człowiek ma ochotę na odrobinę egzotyki. Planujesz wakacje na słonecznej Kubie? Świetny wybór! Trzeba jednak mieć na uwadze, że to wyspiarskie państwo zdecydowanie różni się pod względem kultury, zwyczajów, a także klimatu czy poziomu opieki medycznej od tego, co znamy jako mieszkańcy Europy. Koniecznie dowiedz się, co zabrać ze sobą do tego tropikalnego kraju, aby urlop był nie tylko niezapomniany, ale przede wszystkim bezpieczny!

Dokumenty

Poza oczywistym dokumentem, jakim jest paszport ważny min. 3 miesiące od daty wylotu z Kuby, aby zostać wpuszczonym na wyspę musisz posiadać wizę lub tzw. Kartę Turysty, która upoważni Cię do jednorazowego wjazdu do kraju. Koniecznie pamiętaj również o obowiązkowym ubezpieczeniu obejmującym COVID-19 oraz deklaracji zdrowotnej, którą uzyskasz rejestrując się na stronie  https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio – instrukcję znajdziesz tutaj.

Leki

Pamiętaj, że Kuba to kraj tropikalny, gdzie panują choroby pasożytnicze przenoszone głównie przez komary. Brzmi niepokojąco, ale niech myśl o przywleczeniu do Polski tajemniczej infekcji nie zepsuje Ci urlopu! Warto mieć świadomość, że poziom warunków sanitarnych i opieki medycznej na wyspie nie jest zadowalający oraz przygotować się pod kątem profilaktyki zdrowotnej. Samo państwo nie wymaga żadnych obowiązkowych szczepień, jednak zalecane są szczepienia przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu – lepiej zapobiegać i spać spokojnie!


Do walizki koniecznie spakuj apteczkę turystyczną. Poza podstawowymi lekami, takimi jak środki przeciwbólowe i rozkurczowe, włóż do niej węgiel aktywowany i coś na biegunkę czy nudności – podczas wakacji, szczególnie w kraju tropikalnym, zdecydowanie chcemy uniknąć problemów żołądkowych! Przydadzą się również plastry z opatrunkiem, bandaże czy  aspiryna – warto pamiętać, że dostępność podstawowych leków na Kubie może być utrudniona.

Ubrania

Pogodę na Kubie można określić w prosty sposób. Gorąco! Trzeba jednak pamiętać, że na wyspie od połowy maja do połowy listopada trwa pora deszczowa, dlatego przygotuj się zarówno na upały, jak i obfite opady. Na pewno przydadzą się letnie ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, co pozwoli Ci poczuć się bardziej komfortowo w ponad 30-stopniowym, wilgotnym upale. Przewiewne szorty, luźne T-shirty czy swobodne sukienki powinny zająć sporą część Twojej walizki. Koniecznie spakuj również odzież przeciwdeszczową. Jeśli planujesz urlop podczas pory suchej, może przydać się również cieplejsza bluza i para długich spodni – wieczory mogą zaskoczyć Cię niższą temperaturą.

Odwiedzając Kubę niestety trzeba przygotować się na brukowane drogi, niekoniecznie zachwycające swoim stanem, dlatego najlepiej sprawdzą się wygodne, sportowe buty. Planujesz bardziej szykowne wyjścia? Odradzamy szpilki! 😉 Eleganckie obuwie na płaskiej, stabilnej podeszwie będzie bardziej odpowiednie – Twoje stopy ci podziękują!

Kosmetyczka

Poza podstawowymi kosmetykami, koniecznie – koniecznie! – pamiętaj o kremie oraz pomadce do ust z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – co najmniej SPF 50. Ze względu na wysoką temperaturę i wyjątkowo słoneczną pogodę nietrudno o poparzenie, a to zdecydowanie nie umili Ci pobytu. Przyda się również balsam łagodzący po opalaniu oraz środek na ukąszenia owadów.

Nie taka Kuba straszna, jak ją malują – a na pewno piękna i zapadająca w pamięć. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu swojego bagażu, a spędzisz niezapomniane wakacje!