Loading...Loading...

Niepowtarzalne górskie krajobrazy, 175 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, wyjątkowy taras widokowy i gwarantowane niezapomniane wrażenia. To i wiele więcej ma do zaoferowania Val Gardena – jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Europie.

World map

Szaleństwa na stoku

Val Gardena jest idealnym miejscem na zimowy wypoczynek. Trasy dla narciarzy sięgają nawet 2 518 m n.p.m., a szczyty górskie 3 181 m n.p.m.
Dużym plusem tego malowniczego włoskiego regionu jest dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna. Val Gardena jest doliną, w której znajdziecie trzy popularne ośrodki: Ortisei, Santa Cristina i Selva Gardena, otoczone doskonale przygotowanymi nartostradami. Pierwsza z wymienionych miejscowości – Selva Gardena – uznawana jest za jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich – wszystko za sprawą doskonałych warunków pogodowych. Miejsce to zachowało klimatyczny charakter górskiej wioski pomimo obecności nowoczesnych hoteli i apartamentów.

Szczególną i niezapomnianą atrakcją dla wszystkich wczasowiczów będzie Sella Ronda - 26-kilometrowa, słynna trasa widokowa, składająca się z licznych zjazdów i podejść. Jest to najsłynniejsza karuzela narciarska okrążająca szczyt Gruppo di Sella. Poruszać się można po niej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale też w kierunku przeciwnym – najciekawsze jest to, że po żadnej z tras nie zjeżdża się dwa razy.

Relaks po nartach

Zimowy wypoczynek to nie tylko śniegowe szaleństwo i podziwiane przepięknych górskich krajobrazów. To również możliwość spędzenia wieczoru w klimatycznych, przyjemnych miejscach. I w tym aspekcie nikt nie powinien być rozczarowany. W licznych pubach, barach oraz dyskotekach możemy bawić się do późnych godzin nocnych. Jeśli ktoś chciałby nieco pozwiedzać, też nie musi się martwić. Szczególnymi miejscami wartymi zobaczenia są: Muzeum Val Gardena z cennymi rzeźbami z drewna pochodzącymi nawet z XVII wieku oraz piękny zamek Castello dei Conti Wolkenstein.

Nie tylko narty

Ci, którzy zamiast nart czy snowboardu szukają jakiegoś innego sportu, też nie będą zawiedzeni. Znajdziecie tutaj ciekawe szlaki do spacerowania i będziecie mieli szansę skorzystać ze wspinaczki lodowej, jazdy na łyżwach, curlingu, a nawet tradycyjnej jazdy sankami.

W Val Gardenie są też idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Znajdziecie tutaj około 100 km tras o różnym poziomie trudności. Jak twierdzi wielu narciarzy, są one prawdziwym „rajem dla biegaczy". Dostępne szkoły narciarskie oferują bogaty program na cały sezon narciarski: kurs carvingu, snowboardu, zawody zimowe dla turystów i wiele więcej. Zajęcia przygotowane są dla dzieci, amatorów, ale i zawodowców.

Kulinarne atrakcje

Dobra wiadomość dla wielbicieli potraw z ryb i owoców morza – serwowane są tutaj naprawdę doskonałe i świeże dania. Szczególnie znane jest schronisko należące do Emilio Comici i słynące z najlepiej przyrządzanych potraw rybnych na szczytach gór. Wszystko dlatego, że składniki przywożone są każdego dnia znad Morza Adriatyckiego, gdzie właściciel posiada własne łowisko i prowadzi hodowlę ostryg, homarów czy krewetek. Urlopowiczom poleca się przede wszystkim słynne danie - Antipasto misto di pesce - będące połączeniem ostrygi, przegrzebków i ośmiornicy. Nie można pominąć też głównych dań, do których należy między innymi Coda di rospo alla piastra (smaczna morska ryba – żabnica) oraz nietypowo przyrządzane spaghetti z homarem.

Warto wiedzieć

Val Gardena znalazła się w dziesiątce najpiękniejszych ośrodków narciarskich na świecie Wszystko za sprawą rankingu przeprowadzonego przez agencję ratingową Skiresort.de. Podczas wyłaniania najlepszych narciarskich stacji, brano pod uwagę aż 18 kategorii, w których włoska dolina otrzymała 5 z 5 możliwych gwiazdek, w tym między innymi za: różnorodność tras (różne stopnie trudności – od tras łagodnych po ekstremalne), wielkość terenu narciarskiego (Val Gardena jest jednym z największych terenów narciarskich w Południowym Tyrolu), mapy i oznakowanie oraz czystość.

Ubezpieczenia turystyczne Val Gardena - dowiedz się więcej »