Sardynia – zagubiona na morzu pomiędzy Europą a Afryką – słynie ze swojego niesamowitego wybrzeża. Costa Smeralda, z czystą szmaragdową wodą, złotym piaskiem oraz fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych,jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów i miejscowych. W głębi wyspy, pośród gór Gennargentu, czekają urokliwe osady, gdzie obyczaje i sposób życia pozostały takie jak przed wiekami.

Sardynia – ze swoimi 24 800 km2 powierzchni – jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Miejsce to, nie tak popularne i bogate krajobrazowo jak Sycylia, jest doskonałym wyborem na włoskie wakacje. Sardynia zachwyca przede wszystkim różnorodnością form geologicznych, wyjątkowym wybrzeżem i tajemniczością swoich zakątków.

Według legendy, mieszkańcy Sardynii są potomkami Sardusa, syna legendarnego Herkulesa. Pewne jest, że przybyli tutaj już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Dowody ich obecności widoczne są niemal na całej wyspie – począwszy od skalnych grobów, po niezwykłe, prehistoryczne formacje nuraghi, których na całym obszarze Sardynii jest około 7 tysięcy.

Główną atrakcją wyspy jest wybrzeże, w szczególności Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże). Nazwa tego miejsca oddaje nie tylko niezwykłą, intensywną barwę tutejszych wód, ale również określa w pewien sposób przybywających do pobliskich kurortów turystów (zwykle z bardzo grubym portfelem). Urozmaicona linia brzegowa z ciekawymi formacjami skalnymi, wzgórza chowające się w morzu, malownicze zatoczki, śródziemnomorska roślinność i krystalicznie czysta woda tworzą niesamowity klimat i krajobrazy. Głównym miastem regionu jest Porto Cervo – wyjątkowo urokliwa miejscowość z dużą przystanią jachtową.

Na południowo-wschodnim wybrzeżu rozciąga się Costa Rei,określane Królewskim Wybrzeżem. Miejsce to poszczycić się może 10-kilometrową piaszczystą plażą, urozmaiconą skałami i zatokami. Uroku dodają góry Sarrabus i zatoka Golfo di Carbonara z kryształową wodą.

Centralna część wyspy to obszar niemal niedostępny – tutaj w odległych wioskach czas niemal się zatrzymał, zachowały się dawne obyczaje, a mieszkańcy utrzymują się głównie ze sprzedaży miodu, orzechów, anyżu oraz bambusowych fletów. Tę część Sardynii warto odwiedzić nie tylko ze względu na swą prostotę i niezwykły klimat, ale również na przepiękne góry Gennargentu z najwyższym szczytem Sardynii – Punta La Marmora (1834 m n.p.m). Nazwa gór jest nawiązaniem do leżącego na jego wierzchołkach śniegu. Z samego szczytu można podziwiać widok na całą wyspę.

Zwiedzanie

Alghero

Alghero, ruchliwy port rybacki w północno-zachodniej części Sardynii, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Miasto swój obecny wygląd i kulturę zawdzięcza w dużej mierze Hiszpanom, którzy władali Algheroprze z niemal 400 lat, od XIV wieku. Ich wpływy widać chociażby w zachowanym do dziś dialekcie, architekturze domów czy budynków sakralnych. Najważniejszymi zabytkami w starej dzielnicy miasteczka są XVI-wieczna katedra oraz kościół San Francesco uznawany za najważniejszą budowlę katalońską w całej Sardynii. Na północ od Alghero znajduje się największa sardyńska jaskinia – grota Neptuna.

Cagliari

To stolica Sardynii, a jednocześnie jej największy ośrodek gospodarczy i kulturalny. Cagliari rozciąga się na południowym wybrzeżu, nad zatoką o tej samej nazwie. Na miejscu znajdziecie zabytkowe centrum, kameralne plaże oraz malownicze jeziora z flamingami. Warto zwiedzić przede wszystkim rzymski amfiteatr pochodzący z II wieku. Budowla jeszcze w czasach świetności pełniła rolę hali widowiskowo-sportowej mieszczącej prawie 20 000 widzów. Jest również XII-wieczna katedra Santa Maria z imponującymi rzeźbami przywiezionymi z Pizy. Obowiązkowym punktem powinien być również bastion (Bastione San Remy), skąd rozciąga się panorama miasta.

Sassari

Miasto to uznawane jest powszechnie za najciekawsze miejsce Sardynii. To drugi co do wielkości ośrodek wyspy leżący pomiędzy gajami oliwnymi oraz żyznymi dolinami. Warto zobaczyć tutaj katedrę, której patronem jest św. Mikołaj – Palazzo Ducale – imponujący budynek powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Nie można pominąć też fontanny (Fontana del Rosello) będącej symbolem miasta. W dawnych czasach było to miejsce spotkań burżuazji oraz punkt czerpania wody.

Olbia

Olbia, miasto położone na północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii, powstało jeszcze w czasach starożytnych. Ta nowoczesna obecnie miejscowość leży w pobliżu luksusowego wybrzeża Costa Smeralda. W Olbii (z grec. szczęśliwe miasto) można zobaczyć romańską bazylikę San Semplicio z przełomu XI i XII wieku oraz zabytkowy zamek pochodzący jeszcze z czasów bizantyjskich (ok. 534 r.). To dobre miejsce dla wielbicieli sportów wodnych – panują tu dobre warunki dla windsurferów oraz miłośników wypraw katamaranami.

Atrakcje

Księżycowa Dolina

Na północy wyspy czeka Valle Della Luna – Księżycowa Dolina. To 7 małych wąwozów, poprzecinanych granitowymi skałami, w których znajdują się wydrążone piaskiem i wiatrem jaskinie. Można tu znaleźć mnóstwo maleńkich zatoczek z plażami.

Cavalcata Sarda

To dwudniowa, wiosenna „sardyńska kawalkada”. Początkowo było to wydarzenie organizowane wyłącznie dla szlachty w północnej części Sardynii, później stało się popularnym na całej wyspie festiwalem ludowym. Podczas tego święta na ulicach pojawiają się liczne stragany z wyrobami rzemieślniczymi i odbywają się imprezy. Mieszkańcy całej wyspy przybywają tłumnie konno czy też w różnobarwnych strojach ludowych. Tu, do białego rana, słucha się tradycyjnych pieśni oraz poezji z różnych regionów Sardynii.

Kuchnia

Papier nutowy

To po prostu chrupiący, cienki chleb, tradycyjnie wypiekany w piecu. W Sardynii znany jest także pod nazwą panecarasau lub carta da musica.

Wino Canonnau

Podobno to najstarsze rodowodem wino świata. Rubinowoczerwona barwa i wyrazisty smak są charakterystycznymi cechami tego trunku. Szczep cannonau jest uprawiany na całym obszarze Sardynii, a samo wino dojrzewa w cementowych naczyniach, dzięki czemu zachowuje wyjątkowy, owocowy aromat.

Ciekawostki

Nuraghi

W całej Sardynii znajdziemy ich około 7 tysięcy. Prawdopodobnie były fortecami lub też domami. To stożkowate obiekty, wieże, wybudowane na planie okręgu kamiennych fortec. W Su Nuraxi znajdują się największe i najlepiej zachowane nuraghi (ich powstanie datowane jest na XV w. p.n.e.).Te wzniesione na wzgórzu, na 19-metrowej wysokości, budowle stanowią doskonały punkt obserwacyjny na pobliskie równiny. Wokół głównej warowni powstała niegdyś wioska.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Włochy
Podatek turystyczny :
obowiązkowa opłata płatna przy zakwaterowaniu: dorośli: ok. 2-3 EUR/dzień; dzieci do 12 lat: ok. 1-2 EUR/dzień.
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
możliwość porozumiewania się w języku angielskim
Komunikacja :
sieć połączeń ARST łączy większość miast, miasteczek oraz kurortów nadmorskich
Waluta :
euro (EUR)