Costa del Sol to po prostu Wybrzeże Słońca. Ten turystyczny raj, kiedyś dostępny jedynie dla możnych tego świata, dziś otworzył swoje wrota dla wszystkich.

Costa del Sol leży w prowincji Malaga, na południu Hiszpanii, w Andaluzji. Na wybrzeżu wyznaczono 140 plaż. Tu nakręcono ponad 250 filmów. Tu swoje domy wybudowały największe gwiazdy kina światowego. Tu bawiła się i wypoczywała elita tego świata. Dziś Costa del Sol dostępne jest już dla wszystkich. Powstały tutaj liczne hotele, parki atrakcji, kluby oraz dyskoteki. Stolicą prowincji jest miasto o tej samej nazwie – Malaga. Tam urodził się wielki malarz Pablo Ruiz Picasso i tam też mieści się jego muzeum. Warto też zatrzymać się przy przepięknym rzymskim teatrze, zamku Gibralfaro czy fortecy Alcazaba. Estepona to stare miasto, najprawdopodobniej założone przez Fenicjan. Ma cudowną starówkę z pięknymi małymi uliczkami i kościołami. W okolicy warto zwiedzić park safari Selwo Aventura. Na prawie 100 hektarach zbudowano trzy strefy: dla zwierząt lądowych, morskich i ptaków. Ale Costa del Sol to przede wszystkim cudowne plaże rozciągające się na 160 kilometrach wybrzeża od Manilvi do Nerji i 320 dni słońca w roku. Zachodnie Costa del Sol kusi doskonale przygotowanymi plażami miejskimi. Spokojny wypoczynek gwarantuje Malapesquera w Benalmádena czy Los Boliches w Fuengiroli. La Plage de los Álamos w Torremolinos to miejsce pielgrzymek młodzieży szukających dobrej rozrywki. Tam mieszczą się najmodniejsze plażowe kluby nocne tej części wybrzeża. Wielbiciele spokoju powinni zaś odpoczywać w Marbelli. Plaża Artola-Cabopino znajduje się w strefie chronionej wydm Artola. W samej stolicy wybrzeża, czyli w Maladze, godne uwagi są dwie plaże. Jedna z nich – Malagueta – znajduje się w pobliżu centrum miasta i oddalona od ośrodków turystycznych Pedregalejo. Tam też warto w jednej z licznych restauracyjek rybackich, zwanych chiringuitos, skosztować smażonych sardynek. Plaże wybrzeża wschodniego znajdują się w regionie Axarquia. Tam też leży gmina Torrox, o której się mówi, że ma najlepszy klimat w Europie. W Nerjo, dobrze znanym zagranicznym turystom kurorcie, plaża miejska Burriana nie zawiedzie najbardziej wymagających letników. Poszukujący spokoju mogą udać się na plażę Maro. Jedna z hiszpańskich telewizji uznała ją za drugą najpiękniejszą plażę w całym kraju. To również idealne miejsce do nurkowania. Góry Grazalema, czyli Sierra de Grazalema, kryją prawdziwe cuda natury i dlatego też warto czasem opuścić słoneczne, leniwe plaże. Tam mieści się założony w 1977 roku pierwszy andaluzyjski rezerwat, przekształcony w 1984 roku w park narodowy. Tu właśnie znajduje się największa w Andaluzji jaskinia Hindidero-Gato.

Zwiedzanie

Sewilla

Stolica flamenco. Miasto słynące z corridy, procesji i ciekawych imprez kulturalnych. Tutaj każdy plac jest wyjątkowo piękny – wypełniony wspaniałymi zabytkami, barokowymi kościołami oraz drzewami pomarańczowymi. Do najciekawszych miejsc w Sewilli należy Reales Alcazares (jeden z najstarszych pałaców królewskich w Europie), wspaniały park Marii Luizy oraz Katedra Najświętszej Marii Panny z majestatyczną wieżą Giralda górującą nad całym miastem.

Kordoba

Symbolem Kordoby i jej najważniejszym zabytkiem jest Mezquita – wielokrotnie przebudowywany meczet, mieszczący obecnie katedrę katolicką. Warto zobaczyć także zespół fortyfikacji Alcazar, czyli dawną siedzibę władców z pięknymi mozaikami i sarkofagiem. W pobliżu Kordoby znajdziecie jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych – Medina Azahara. Są to rozległe ruiny X-wiecznego pałacu Omajadów – obiekt ten był niegdyś siedzibą rządu i bogato zdobioną rezydencją królewską.

Gibraltar

Miejsce to określane bywa Małą Brytanią na hiszpańskim wybrzeżu. Gibraltar stanowi ostatnią kolonię w Europie, administracyjnie należąca do Wielkiej Brytanii. Ważnym punktem jest Europa Point – najdalej wysunięty na południe cypel Gibraltaru – na którym znajduje się rezerwat wolno żyjących małp bezogonowych. Warto zobaczyć także słynny pomnik Sikorskiego w postaci skrzydła samolotu, jakim leciał generał.

Atrakcje

Park rozrywki Tivoli

To miejsce, w którym cała rodzina znajdzie mnóstwo wspaniałych atrakcji – diabelski młyn, 60-metrową wieżę, gokarty, plac zabaw, krainę dzikiego zachodu i wiele innych. Tutaj nikt nie będzie narzekał na nudę.

Kolejka linowa z Benalmadeny

Ciekawą atrakcją turystyczną jest wjazd kolejką na szczyt góry Calamorro ze stacji w Benalmadenie. Po drodze możecie podziwiać fantastyczne widoki na całą wyspę, a przy dobrej widoczności nawet na wybrzeże Afryki.

Ciekawostki

Alhambra

To słynny zespół pałacowy, królujący na wzgórzu Grenady – można go podziwiać z niemal każdego punktu miasta. Alhambra (powstający od XIII-XV wieku) składa się z czterech części – wojskowej twierdzy, pałacu mauretańskiego, letniej rezydencji Generalife oraz renesansowego pałacu Karola V. Pomiędzy tymi imponującymi obiektami rozciągają się wspaniałe, niemal rajskie ogrody.

Muzeum Picassa

To prawdziwa perełka Malagi. Muzeum Picassa powstało w 2003 roku w pięknie odnowionej, renesansowej rezydencji. Obiekt jest tak naprawdę hołdem złożonym wielkiemu artyście – Pablowi Picassie. Kolekcja muzeum obejmuje liczne obrazy, rzeźby, rysunki i inne dzieła wykonywane przez tego wielkiego twórcę. W przestronnym holu bardzo często organizowane są wystawy nawiązujące do zbiorów Picassa.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3,5 godz
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)