
Lazurowe Wybrzeże
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu - to brzmi jak plan na idealny urlop. W naszej ofercie znajdziecie kilkudniowe pobyty w najpiękniejszych miejscach francuskiej części Morza Śródziemnego. City break na Lazurowym Wybrzeżu może być doskonałym pomysłem na krótki odpoczynek od codzienności. Co zwiedzać na Lazurowym Wybrzeżu? Gdzie spać podczas pobytu we Francji? Poznaj naszą ofertę city break’ów!
Wyjazdy na Lazurowe Wybrzeże z TUI
Towarzyszący wszystkim brak czasu sprawia, że chcemy podróżować szybciej. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na tygodniowy bądź dłuższy pobyt w danym miejscu. Stąd propozycja city break’ów w najpiękniejszych miejscach Europy. Tym razem pragniemy Was zabrać na Lazurowe Wybrzeże. W naszej ofercie zawarte są, wybrane przez Was noclegi oraz przeloty z Polski do Nicei. Tylko od Was zależy, jak zaplanujecie pobyt na Lazurowym Wybrzeżu. Niezależnie od tego, czy będzie to błogi wypoczynek na jednej z niezliczonych plaż, czy też intensywne zwiedzanie, z pewnością wrócicie do domu wypoczęci, z długą listą niezapomnianych wspomnień.
Co robić na Lazurowym Wybrzeżu?
Lista atrakcji Lazurowego Wybrzeża jest bardzo długa. Jeśli spędzasz tu jedynie weekend, z pewnością będziesz chciał wrócić, by zobaczyć więcej. Jeśli jednak planujesz kilkudniowy pobyt we Francji, dobrze zaplanuj spędzony tutaj czas. Najważniejsze miejsca na Lazurowym Wybrzeżu, które koniecznie powinieneś odwiedzić to:
• Cannes – miasto, w którym co roku w maju organizowany jest słynny festiwal filmowy. Oprócz słynnej alei gwiazd czeka tu na Was również piękna piaszczysta plaża oraz liczne atrakcje.
• Nicea – to jedno z najpiękniejszych miast Lazurowego Wybrzeża. Będąc w Nicei koniecznie wybierzcie się na spacer po Promenadzie Anglików. Można z niej podziwiać lazurowe wody Morza Śródziemnego.
• Monako – to niewielkie miasto-państwo cieszy się zainteresowaniem turystów z całego świata. W Monako czekają na Was liczne kasyna i luksusowe hotele i restauracje. Od lat przyciąga ono najbardziej znanych i najbogatszych celebrytów i ludzi z pierwszych stron gazet. Monako to również słynny tor uliczny Formuły 1. Będąc tutaj zajrzyjcie również do oceanarium oraz pałacu książąt Monako. Koniecznie zarezerwujcie czas na pobyt w tym miejscu!
• Antibes – to jedno z nadmorskich miasteczek o wyjątkowym klimacie. Oprócz uroczych knajpek nad samym morzem, czekają tu na Was atrakcje na najwyższym poziomie. Wśród nich muzeum Picassa.
• Saint-Tropez - słynne miasto z pięknymi plażami, sklepami i restauracjami. Warto odwiedzić tutaj Muzeum Morskie i Muzeum Annonciade.
• Saint-Paul-de-Vence – To miejsce koniecznie powinni odwiedzić wszyscy wielbiciele małych, urokliwych miasteczek oraz sztuki światowego formatu. Ta piękna, średniowieczna miejscowość, przepełniona jest galeriami sztuki i sklepikami z rękodziełem.
Kiedy lecieć na Lazurowe Wybrzeże?
Jeśli planujesz typowy wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu, najlepszą częścią roku będzie okres od czerwca do września. W tym czasie temperatury tutaj sięgają 35 stopni Celsjusza, a słońce świeci niemal codziennie. Jeśli jednak głównym celem city break’u na Lazurowym Wybrzeżu jest zwiedzanie, lepszym pomysłem może okazać się wiosna i jesień. W tym czasie nie tylko ceny są niższe, ale również łatwiej dostać bilety do głównych atrakcji.
Zwiedzanie
Nicea
Nicea – nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża – to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Riwiery Francuskiej. Miasto, otoczone z trzech stron przez góry, wyróżnia się wyjątkowo łagodnym i ciepłym klimatem oraz długą na kilka kilometrów plażą, co przyciąga turystów z całego świata. Zwiedzanie warto rozpocząć od pełnego parków i fontann Placu Massena. Jedną z największych atrakcji miasta, obok pełnej rowerzystów i biegaczy Promenady Anglików, jest Stare Miasto z labiryntem wąskich uliczek, restauracji i galerii prowadzonych przez lokalnych artystów. Można tam znaleźć m.in. wytwórnię czekoladek Patisserie Henri Auer, gdzie zakupy zrobiła niegdyś angielska królowa Wiktoria, zaprojektowany przez Charlesa Garniera budynek Opery Nicejskiej, a także bogato zdobione wnętrza XVII-wiecznego Pałacu Lascaris oraz barokowej Kaplicy Miłosierdzia. Miłośników historii zainteresuje kościół św. Marcina i Augustyna, w którym w 1534 r. kazanie wygłosił Marcin Luter. Po zwiedzeniu Starej Nicei warto wsiąść do windy wykutej w skale i wjechać na wzgórze zamkowe. Sam zamek został zburzony, ale z tarasu widokowego nadal można oglądać niesamowitą panoramę miasta. Niedaleko znajduje się Stary Port z bulwarem Lecha Wałęsy. Koneserów sztuki zachwycą wyjątkowe zbiory muzeów Matisse’a i Chagalla.
Marsylia
Drugie największe miasto Francji słynie ze znakomitej architektury, malowniczych widoków i lokalnego dania – zupy rybnej Bouillabaisse. Warto spróbować także innych prowansalskich potraw lub napić się kawy w jednej z restauracji w Starym Porcie. Nad miastem góruje XIX-wieczna Bazylika Notre Dame de la Garde. To miejsce godne uwagi, ponieważ ze wzgórza można podziwiać malowniczy widok na panoramę miasta. W Marsylii trzeba zobaczyć także Pałac Longchamp z otaczającym go parkiem usianym fontannami i kaskadami. Niedaleko miasta na skalistej wysepce If znajduje się zamek o tej samej nazwie, znany jako więzienie bohatera powieści A. Dumasa – Hrabiego Monte Christo.
Monako
To maleńkie księstwo położone jest tylko kilkanaście kilometrów od Nicei. Warto się tam wybrać, żeby poczuć atmosferę luksusu oraz odwiedzić najsłynniejsze kasyno świata połączone z Operą Monte Carlo. Panie zainteresują niezliczone butiki prestiżowych marek, a panowie nie obejdą się bez zobaczenia kolekcji zabytkowych, wartych fortunę samochodów należących do samego księcia. Znana na całym świecie dzielnica Monte Carlo zachwyca położonym na wzgórzu Starym Miastem wraz z XIII-wiecznym Pałacem Książęcym, który częściowo udostępniono do zwiedzania. Poza architekturą można tu zobaczyć fascynujący Ogród Egzotyczny oraz podziwiać lagunę rekinów w Muzeum Oceanograficznym.
Cannes
Miasto najlepiej odwiedzić w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W pobliżu Pałacu Festiwalowego znajduje się aleja z odciskami dłoni sławnych ludzi, w tym Andrzeja Wajdy. Wzdłuż długiej, piaszczystej plaży biegnie promenada Croisette z licznymi kawiarniami i słynnym hotelem Carlton, gdzie zatrzymują się gwiazdy podczas festiwalu. Do atrakcji Cannes należą także Stare Miasto, Muzeum de la Castre oraz gwarna uliczka Meynadier, gdzie można zaopatrzyć się w pamiątki lub spróbować dań lokalnej kuchni w jednej z wielu restauracji. Około 20 km od światowej stolicy filmu położona jest letnia rezydencja projektanta Pierre’a Cardina – futurystyczna willa Palais Bulles.
Saint-Tropez
Ten niewielki kurort to nie lada gratka dla miłośników kina. Na plaży Pampelonne, uznawanej za najpiękniejszą w całej Prowansji, nakręcono sceny do słynnych produkcji „I Bóg stworzył kobietę” z niezapomnianą rolą Brigitte Bardot oraz „Żandarm z Saint-Tropez” z postacią zagraną przez Louisa de Funes. Koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Żandarmerii i Kina w Saint-Tropez, mieszczącego się w budynku posterunku filmowego żandarma. Dziś na słynnej plaży wypoczywają gwiazdy kina i muzyki, a wieczorami w najbardziej znanym klubie plażowym świata – Club 55 bawią się najbogatsi artyści i szejkowie.
Awinion
Awinion po prostu trzeba zobaczyć. W dawnej stolicy papieskiej zlokalizowany jest największy gotycki zamek w Europie – pałac Papieski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta imponująca budowla znajduje się blisko centrum Starego Miasta, otoczonego murami obronnymi z XIV wieku. Z pobliskiego parku Rocher des Doms można podziwiać piękny widok na okolicę oraz Rodan. Na brzegu rzeki zachowały się 4 przęsła jednego z najbardziej znanych mostów na świecie – Mostu Awiniońskiego z 1177 r. Do innych atrakcji miasta należy romańska Katedra Notre-Dame des Doms, gdzie można oglądać złocony posąg Madonny.
Atrakcje
Les Calanques
Ten niezwykle malowniczy fragment skalistego wybrzeża, rozciągnięty pomiędzy Cassis a Marsylią, nazywany jest śródziemnomorskimi fiordami. Wśród wapiennych dolin objętych terenem Parku Narodowego, zalanych lazurowymi wodami Morza Śródziemnego, znajdują się niewielkie, dzikie plaże. Les Calanques można zwiedzać statkiem wycieczkowym wypływającym z portu w Cassis lub Starego Portu w Marsylii, kajakiem albo podczas pieszej wędrówki po wytyczonych szlakach.
Opactwo Sénanque
Otoczone przez wzgórza, drzewa oliwne i pola lawendy opactwo Sénanque to symbol Prowansji. Cysterskie opactwo wzniesione w XII wieku przeżywało rozkwit przez dwa kolejne stulecia. Po burzliwych dziejach i przechodzeniu z rąk do rąk, w XIX w. budynek wrócił do Cystersów, którzy mieszkają tam po dziś dzień. Podczas zwiedzania zabudowań nie wolno zapomnieć o pamiątkowym zdjęciu na tle opactwa i kwitnącej lawendy.
Kuchnia
Bouillabaisse
Bouillabaisse to najsłynniejsza odmiana śródziemnomorskiej zupy rybnej, wywodząca się prosto z Marsylii. Gotuje się ją z kilku gatunków ryb morskich, z dodatkiem różnych owoców morza, czosnku, pomidorów i oliwy. Całość doprawioną m.in. pieprzem i szafranem przecedza się do wazy, a gotowane ryby i owoce morza podaje się na oddzielnym półmisku. Najlepszą bouillabaisse można zjeść w okolicach Starego Portu w Marsylii.
Sałatka nicejska
Esencją niezwykle popularnej sałatki nicejskiej są jajka ugotowane na twardo oraz tuńczyk. Pozostałe składniki można dobierać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Najczęściej trafiają do niej czerwona cebula, fasolka szparagowa, czarne oliwki, kapary i anchois. Sałatkę z dodatkiem szczypiorku i oregano najlepiej podawać z grzankami. Smacznego!
Ciekawostki
Grasse – światowa stolica perfum
Tonące w kwiatach pomarańczy, róży, mimozy i jaśminu Grasse to miejsce, gdzie kończy się akcja słynnego filmu „Pachnidło”. Historia przemysłu perfumeryjnego sięga tu XVI wieku, a dziś swoje siedziby w miasteczku mają wytwórnie Fragonard, Galimard i Molinard. Największą atrakcją jest perfumeria Fragonard – można tam zwiedzić muzeum perfum i historii perfumiarstwa, przejść się po fabryce zapachów oraz zrobić zakupy w sklepie firmowym.
Festiwal Cytryn w Menton
Położone przy granicy z Włochami Menton to początek Lazurowego Wybrzeża. Miasteczko przyciąga klimatycznym Starym Miastem, pełnym niezwykle wąskich uliczek, przejść i schodów oraz corocznym Festiwalem Cytryn, organizowanym od końca XIX wieku. Każdej zimy, podczas festiwalu mieszkańcy wystawiają w parku Biovès fantazyjne rzeźby wykonane z tych owoców.
Przepisy wjazdowe