Loading...Loading...

Szpindlerowy Młyn (Spindleruv Mlyn) to największy kurort narciarski nie tylko w Karkonoszach, ale w całych Czechach. Jest malowniczo położony między dwiema rzekami – Łabą i Dolskim Potokiem – na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

World map

Tradycje turystyczne

Swoją nazwę miejscowość zawdzięcza młynowi należącemu do rodziny Szpindlerów. Już od końca XVIII w. miasteczko było popularne jako kurort turystyczny, a masowy przyrost turystów obserwowany jest nieustannie od XIX w. W sezonie bywa tu nawet 15 tys. gości, co robi wrażenie, zważywszy na to, że liczba stałych mieszkańców to ok. 1300 osób.

Perła Karkonoszy

Co tak przyciąga turystów do tego ośrodka? Oczywiście białe szaleństwo na stokach. Szpindlerowy Młyn jest także nazywany Perłą Karkonoszy ze względu na dogodne, centralne położenie w sercu tego pasma. Pierwszy śnieg pojawia się w Karkonoszach nawet już w końcu października, a optymalne warunki śniegowe dla uprawiania wszystkich sportów zimowych trwają od grudnia do kwietnia. Najpopularniejsze kompleksy narciarskie to Svaty Petr i Medvědín, na które obowiązuje wspólny skipass. Znajduje się tu doskonała infrastruktura narciarska – liczne wyciągi, sklepy i wypożyczalne sprzętu, a także bogaty wybór tras o różnych stopniach trudności. W razie potrzeby stoki są sztucznie naśnieżane, więc nie trzeba przejmować się kapryśną pogodą.

Najdłuższa trasa (niebieska Turisticka 2700 m) i najtrudniejsza (czarna trasa FIS) znajdują się właśnie w miejscowości Svaty Petr. Dla rodzin z dziećmi lub początkujących narciarzy zdecydowanie lepszym wyborem będą trasy w okolicy Medvědína, gdzie znajdują się liczne ośle łączki i łagodne zbocza.

Nie tylko szusowanie

Szpindlerowy Młyn to doskonały ośrodek także do uprawiania narciarstwa biegowego oraz innych sportów zimowych. Znajdziecie tu tor bobslejowy i saneczkowy, a także znakomite szkółki snowboardowe. Ośrodek oferuje także inne typy aktywności, np. jazdę konną czy wspinaczkę górską.

Ubezpieczenia turystyczne Szpindlerowy Młyn - dowiedz się więcej »