
Czechy
Republika Czeska to kraj, z którym Polska graniczy od południa. Na niecałych 80 tys. m2 mieszka trochę ponad 10 mln ludzi. Historycznie Czechy składają się z trzech wielkich krain: Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Każdy region ma swoją specyfikę i indywidualny urok – warto dobrze zwiedzić każdy z nich, zwłaszcza że odległości, które musimy pokonać są stosunkowo niewielkie, a ceny porównywalne do tych w Polsce.
Czechy nie mają dostępu do morza, a w ukształtowaniu terenu, zwłaszcza w głębi państwa, dominują niewielkie wzgórza i zalesione równiny. Wyższe góry znajdziemy na północy, w czeskich Karkonoszach. Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), którą „współdzielimy" z naszymi południowymi sąsiadami. Jednak monotonia jest tylko pozorna – owe „niewielkie wzgórza" kryją w sobie mnóstwo niezwykłych krajobrazowo miejsc, jak np. Moravský kras, znajdujący się niedaleko Brna (stolicy Moraw) region o dł. ok. 25 km porośnięty gęstymi lasami, pełen wapiennych skał, głębokich wąwozów i krasowych jaskiń, do których można się dostać np. podziemną rzeką.
Stolica Czech, Praga, to od lat niekwestionowana królowa europejskich stolic, wielokrotnie wymieniana na szczytach list miast, które „koniecznie trzeba zobaczyć". Jej niewątpliwą zaletą jest położenie (dojazd nawet z najbardziej oddalonych od stolicy Moraw nie przekracza 400 km), ale przede wszystkim to, że jest piękna przez cały rok – zarówno w letnim słońcu, jak i przykryta białym śnieżnym puchem. Z kolei wiosenne lub jesienne mgły, z wolna ustępujące znad tego położonego na 9 wzgórzach miasta, nadają Pradze tajemniczy klimat znany z powieści Kafki.
Wyjazdy na weekend do Pragi to jedne z najchętniej wybieranych kierunków na krótkie wycieczki. Polacy uwielbiają wizyty w Czechach. Czekają tu na nich nie tylko liczne zabytki, ale również pyszna kuchnia, sympatyczni mieszkańcy i stosunkowo niskie ceny. Nie można też zapomnieć o miejscowym piwie, uznawanym za jedno z najlepszych w Europie, a może nawet na świecie. Na weekend do Pragi można polecieć samolotem, dojechać autokarem lub własnym samochodem. Od południowych krańców Polski Pragę dzieli jedynie kilka godzin jazdy. To wszystko sprawia, że Praga jest jedną z najlepszych opcji na city break.
Czytaj więcej »To kolejny po Karkonoszach popularny region odwiedzany przez narciarzy i fanów sportów zimowych. Chętnie przybywają tutaj turyści z Czech, Polski i Niemiec. Niesamowite wrażenie robi najstarszy ośrodek narciarski na wzgórzu Ještěd – hotel urządzono tam w wieży telewizyjnej, na samym szczycie wzgórza.
Czytaj więcej »Nazywana „zielonym dachem Europy” przyciąga amatorów górskich wędrówek, rowerzystów oraz początkujących narciarzy i snowboardzistów.
Czytaj więcej »To jedna z trzech wielkich krain składających się na Republikę Czeską, obejmująca wschodnią część kraju. W tym regionie życie płynie dużo wolniej niż w centralnych Czechach, ludzie są niezwykle otwarci i przyjaźni, a otaczająca przyroda i zabytkowe miasteczka kryją w sobie wiele wartych zobaczenia miejsc. A do tego można tam spróbować wyśmienitych białych win, wprost z prywatnych piwnic.
Czytaj więcej »Czeskie Karkonosze to południowa część pasma, które ciągnie się także w Polsce. Od listopada do kwietnia leży tu dużo śniegu, co przyciąga miłośników białego szaleństwa z kraju i zagranicy. Z kolei latem Karkonosze mają do zaoferowania ponad 1000 km doskonale przygotowanych i oznaczonych tras, idealnych na kilkugodzinne wędrówki.
Czytaj więcej »Lecznictwo uzdrowiskowe w Czechach szczyci się stuletnią tradycją i uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Do najsłynniejszych uzdrowisk należą Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie.
Czytaj więcej »Krusne Hory, rozciągające się w północno-zachodniej części Czech, to jedno z najbardziej malowniczych pogórzy naszego południowego sąsiada. W polskiej terminologii znane jest pod nazwą Rudawy, która odnosi się do wydobywanych tu od czasów średniowiecza rudy, kruszców srebra czy miedzi.
Czytaj więcej »Przepisy wjazdowe