Południowo-wschodnie wybrzeże Cypru cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Wspaniałe plaże wyróżnione Błękitną Flagą. Tętniący życiem kurort Ayia Napa. I niezwykła Zatoka Figowa będąca rajem dla miłośników sportów wodnych. Larnaka to region wyróżniający się naturalnym pięknem i licznymi atrakcjami. To doskonały wybór zarówno na słoneczne wakacje, jak i aktywny wypoczynek pełen pieszych i rowerowych wycieczek.

Największym kurortem turystycznym regionu jest Ayia Napa, położony ok. 40 km od miasta Larnaka, który zachwyca przepięknymi, szerokimi, piaszczystymi plażami i niewielkimi zatoczkami. Powstał on na miejscu dawnej osady rybackiej. Od 1985 r. organizowany jest tu słynny festiwal, który gromadzi tysiące mieszkańców i turystów z pobliskich krajów. To najbardziej popularne, a zarazem najbardziej oczekiwane wydarzenie na Cyprze. Festiwal odbywa się każdego roku pod koniec września (pokrywa się ze Światowym Dniem Turystyki) na placu Seferis oraz wokół historycznego, XV-wiecznego klasztoru w miejscowości Ayia Napa. Podczas trzydniowego święta uczestnicy imprezy mają możliwość poznania dawnych zwyczajów mieszkańców, tradycji muzycznych, sztuki ludowej, a szczególnie zetknięcia się z cypryjską gościnnością. Doskonałą zabawę zapewniają liczne koncerty muzyki tradycyjnej, pokazy tańca ludowego, wystawy malarstwa i fotografii oraz spektakle teatralne i muzyczne ukazujące różne aspekty cypryjskiej kultury. Na centralnym placu wystawiane są rzeźby z drewna, wyroby ceramiczne oraz lokalne produkty, z których słynie Cypr. Można również zobaczyć różnorodne meble, narzędzia rolnicze czy dekoracje domów, pochodzące jeszcze z XIX w. Nie zabraknie oczywiście tańca, muzyki oraz pokazu fajerwerków i znakomitej przyjaznej atmosfery.
Wartym odwiedzenia jest kurort Protaras, który przyciąga przede wszystkich pięknymi, piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Ośrodek turystyczny rozciąga się we wschodniej części wybrzeża, charakteryzującej się najwyższymi temperaturami na całej wyspie. Słońce świeci tutaj prawie cały rok. Najpopularniejszym miejscem jest Zatoka Figowa – idealna na słoneczny wypoczynek oraz uprawianie sportów wodnych. Nazwa pochodzi od drzewa figowego, które zasadzono tu w XVII wieku. Miejsce to wyróżniono Błękitną Flagą m.in. za czystość i jakość wody. Zatoka Figowa (lub też Zatoka Figowców) jest też doskonałym punktem dla wielbicieli sportów wodnych – windsurfingu czy nart wodnych. W jej pobliżu nie zabraknie barów i kafejek.

Zwiedzanie

Słone jezioro

Niedaleko Larnaki znajduje się słone jezioro będące rezerwatem przyrody. Latem wysycha, pozostawiając jedynie warstwę osadu soli. Zimą, kiedy jest pełne wody, przyciąga liczne gatunki ptaków, wśród których pięknie prezentują się flamingi.

Muzeum Pieridesa

To jedno z najważniejszych muzeów na Cyprze. Zawiera starożytne, średniowieczne oraz współczesne eksponaty, gromadzone przez rodzinę Pieridesa już od 1839 roku. Zbiory obejmują przedmioty z całego obszaru wyspy, a wśród najważniejszych można wymienić wyroby terakotowe z okresu archaicznego.

Ciekawostki

Zatoka Figowa

idealna na słoneczny wypoczynek oraz uprawianie sportów wodnych. Nazwa pochodzi od drzewa figowego, które zasadzono tu w XVII wieku. Miejsce to wyróżniono Błękitną Flagą m.in. za czystość i jakość wody. Zatoka Figowa (lub też Zatoka Figowców) jest też doskonałym punktem dla wielbicieli sportów wodnych – windsurfingu czy nart wodnych. W jej pobliżu nie zabraknie barów i kafejek.

Wrak Zenobia

w 1980 roku, ważący ok. 10 000 ton prom towarowy Zenobia wywrócił się u wybrzeży Larnaki. Obiekt ten jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych dziesięciu wraków na świecie, który można oglądać podczas nurkowania.

Atrakcje

Park Wielbłądów

zlokalizowany jest w miejscowości Mazotos ok. 15 km od Larnaki. To idealne miejsce na spędzenie rodzinnej przygody. Oprócz jazdy na wielbłądach można zobaczyć inne zwierzęta tj.: kozy, kucyki, osiołki, lamy czy żółwie.

Luna Park

znajduje się w Ayia Napa i jest to największy park rozrywki na Cyprze, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu: diabelski młyn, roller coastery, bungee oraz wiele innych atrakcji dostosowanych do różnej kategorii wiekowej.