Loading...Loading...

Południowo-wschodnie wybrzeże Cypru cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Wspaniałe plaże wyróżnione Błękitną Flagą. Tętniący życiem kurort Ayia Napa. I niezwykła Zatoka Figowa będąca rajem dla miłośników sportów wodnych. Larnaka to region wyróżniający się naturalnym pięknem i licznymi atrakcjami. To doskonały wybór zarówno na słoneczne wakacje, jak i aktywny wypoczynek pełen pieszych i rowerowych wycieczek.

World map

Największym kurortem turystycznym regionu jest Ayia Napa, położony ok. 40 km od miasta Larnaka, który zachwyca przepięknymi, szerokimi, piaszczystymi plażami i niewielkimi zatoczkami. Powstał on na miejscu dawnej osady rybackiej. Od 1985 r. organizowany jest tu słynny festiwal, który gromadzi tysiące mieszkańców i turystów z pobliskich krajów. To najbardziej popularne, a zarazem najbardziej oczekiwane wydarzenie na Cyprze. Festiwal odbywa się każdego roku pod koniec września (pokrywa się ze Światowym Dniem Turystyki) na placu Seferis oraz wokół historycznego, XV-wiecznego klasztoru w miejscowości Ayia Napa. Podczas trzydniowego święta uczestnicy imprezy mają możliwość poznania dawnych zwyczajów mieszkańców, tradycji muzycznych, sztuki ludowej, a szczególnie zetknięcia się z cypryjską gościnnością. Doskonałą zabawę zapewniają liczne koncerty muzyki tradycyjnej, pokazy tańca ludowego, wystawy malarstwa i fotografii oraz spektakle teatralne i muzyczne ukazujące różne aspekty cypryjskiej kultury. Na centralnym placu wystawiane są rzeźby z drewna, wyroby ceramiczne oraz lokalne produkty, z których słynie Cypr. Można również zobaczyć różnorodne meble, narzędzia rolnicze czy dekoracje domów, pochodzące jeszcze z XIX w. Nie zabraknie oczywiście tańca, muzyki oraz pokazu fajerwerków i znakomitej przyjaznej atmosfery.
Wartym odwiedzenia jest kurort Protaras, który przyciąga przede wszystkich pięknymi, piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Ośrodek turystyczny rozciąga się we wschodniej części wybrzeża, charakteryzującej się najwyższymi temperaturami na całej wyspie. Słońce świeci tutaj prawie cały rok. Najpopularniejszym miejscem jest Zatoka Figowa – idealna na słoneczny wypoczynek oraz uprawianie sportów wodnych. Nazwa pochodzi od drzewa figowego, które zasadzono tu w XVII wieku. Miejsce to wyróżniono Błękitną Flagą m.in. za czystość i jakość wody. Zatoka Figowa (lub też Zatoka Figowców) jest też doskonałym punktem dla wielbicieli sportów wodnych – windsurfingu czy nart wodnych. W jej pobliżu nie zabraknie barów i kafejek.

Przewodnik

Zwiedzanie

Ciekawostki

Atrakcje