Część wschodnia wyspy odgrywa bardzo ważną rolę na Cyprze. Jest dużym ośrodkiem turystycznym, handlowym i historycznym. Stolicą okręgu jest Pafos, które składa się z dwóch części: dolnej Kato Pafos i centralnej Ktima. W Kato Pafos znajdują się port, tawerny, dzielnica handlowa oraz wykopaliska. Nowe Pafos, inaczej Górne Pafos, położone jest na wzgórzu ok. 3 km od portu.

Według legendy to właśnie u wybrzeży Pafos (w Petra tou Romiou) Afrodyta wynurzyła się z morskiej piany. Miasto ma bogatą historię: było pod panowaniem rzymskim, tureckim, weneckim i brytyjskim. Z każdej epoki przetrwały tu wspaniałe zabytki, dzięki którym miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze z nich to Grobowce Królewskie (pochodzące z różnych okresów od III wieku p.n.e. do III wieku n.e.), park archeologiczny (w którym zobaczyć można: Dom Dionizosa, Latarnię Morską, Dom Tezeusza, Sarandy Kolones, Bazylikę Limeniotissa, Dom Ajona) oraz Zamek (z okresu średniowiecza). Pafos to również czyste i w większości piaszczyste plaże oraz ciepłe morze, które zachęca do kąpieli i uprawiania sportów wodnych tj.: widsurfing, kitesurfing, żeglarstwo i nurkowanie.

Tuż za historycznym Pafos oraz strefami hotelowymi na północy znajdziemy odludne plaże i malownicze zatoczki z błękitną wodą. Półwysep Akamas to najdzikszy zakątek Cypru – raj dla miłośników nurkowania, wycieczek pieszych i rowerowych oraz ornitologów. To jedyny zakątek na wybrzeżu, gdzie nie rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Tutaj nie znajdziemy sklepów, resortów czy restauracji, ale będziemy mogli podziwiać nietkniętą przez człowieka naturę. Warto odwiedzić długą i szeroką piaszczystą plażę Lara Beach, gdzie przy odrobinie szczęścia (podczas jesieni) można zobaczyć żółwie Caretta Caretta.

Zwiedzanie

Zamek Pafos

Niewielki budowla do której prowadzi mały kamienny most to punkt charakterystyczny dla portu oraz miasta. Główną atrakcją dla turystów spacerujących po porcie W Pafos jest możliwość podziwiania wspaniałej panoramy miasta ze szczytu zamku. Zamek został zbudowany w XIII w przez frankijskich władców i miał chronić wejścia do przystani.

Grobowce Królewskie

Grobowce królewskie nie służyły do pochówku królów, tylko były miejscem, w którym chowano miejscową klasę wyższą od III w. p.n.e. Jest to ogromna nekropolia licząca ok. 100 wykutych w miękkim piaskowcu grobowców, ozdobionych w większości kolumnami. Komory grobowe wydrążono w skalnych ścianach

Limassol

Długie i czyste plaże, promenady, okazały port, średniowieczny zamek, muzeum archeologiczne oraz winnice to miejsca charakterystyczne dla Limassol – miasta, które zalicza się do największych ośrodków turystycznych na Cyprze. W obrębie Limassol leżą pozostałości dwóch starożytnych miast: Amathous, na wschodzie miasta i Kourion na zachodzie. To prawdziwa mekka dla turystów. Poza muzeami i zabytkami można też wziąć udział w jednym z fascynujących wydarzeń kulturalnych. Należą do nich: Festiwal Wina i Karnawał. Podczas tych wydarzeń można skosztować tradycyjnych cypryjskich potraw oraz zapoznać się z kulturą ludową.

Góry Trodos

To pasmo górskie wznoszące się w zachodniej części wyspy. Najwyższym szczytem gór jest Olimp (przez miejscową ludność zwany także Chionistra). Na szlakach gór Trodos napotkamy wiele malowniczych wiosek. Jedną z nich jest Omodos – tradycyjna wioska, w której kupimy piękne koronki, pyszne lokalne słodycze i miejscowe wino. W centrum Omodos znajduje się klasztor Timios Stavros (Świętego Krzyża) z XII w., w którym znajdują się dwie relikwie – kawałek Krzyża Pańskiego oraz fragment Sznura Świętego, którym był do krzyża przywiązany Jezus. Warto się tutaj zatrzymać na dłużej i skosztować lokalnej kuchni wraz z najstarszym trunkiem świata, czyli winem Commandria. Początki produkcji tego wina sięgają od starożytności.

Ciekawostki

Skała Afrodyty

Zwana także Skałą Rzymianina. To miejsce, w którym narodziła się Afrodyta. W pobliżu znajdowała się grota, w której mityczna piękność zażywała kąpieli. Według legend opłynięcie skały z partnerem o blasku księżyca zapewni wieczną miłość i młodość.

Żółwie morskie

Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się zatoka Lara Beach, która jest obszarem lęgowym żółwi morskich. Przybywają tu w letnie noce żółwie zielone (Chelonia Mydas) i przede wszystkim Carretta Caretta w celu złożenia jaj. Samice składają ok. 150 jaj do wykopanych przez nie dołków w piasku. Gniazda podlegają ścisłej ochronie (odgrodzone specjalnymi drucianymi klatkami), a w okresie lęgowym plaża bywa zamknięta.