Zakupy i pamiątki na Lanzarote

lanzarote

Zakup pamiątek z wakacji to dla wielu osób punkt obowiązkowy podczas spędzania urlopu w nowym miejscu. Oczywiście, wszelkiego rodzaju magnesy, obrazki, maskotki z napisem Lanzarote, produkcji chińskiej, od zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Jeżeli jednak, choć odrobinę czasu poświęcimy na wyszukanie pamiątek, to może nam się udać zakupić wyjątkowe przedmioty i wyroby lokalnej produkcji. Często będzie to prawdziwa sztuka, rękodzieło, które nie tylko będzie przypominało o wakacjach na tej wspaniałej wyspie, ale również będzie ozdobą naszego domu. Oprócz tego Lanzarote ma swoje specjały, rarytasy dla podniebienia, które mogą rozpieszczać nasze zmysły na długo po zakończeniu urlopu . Warto rozejrzeć się po sklepach, bazarach itp. by upolować jakąś naprawdę wspaniałą pamiątkę. A mały magnesik, który kosztuje czasami mniej niż jedno euro kupić jedynie w ramach kontynuowania „magnesowej” tradycji.

Ceny na księżycowej wyspie

Lanzarote należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich wchodzących w skład terytorium Hiszpanii. Tym samym obowiązującą tutaj walutą jest euro. Nietrudno się domyślić, że ceny nie są więc niskie i dla statystycznego Kowalskiego większe zakupy to spore obciążenie budżetu. Większość wyrobów i produktów żywnościowych jest o kilka-kilkanaście procent droższych niż w Polsce. Są jednak też takie, które dzięki obowiązującej na Wyspach Kanaryjskich strefie bezcłowej, są tańsze i warto podczas planowania zakupów rozpatrzyć ich nabycie. Dotyczy to głównie markowych okularów, perfum czy ubrań. Najlepsze ceny innych przedmiotów np. obrazów, wyrobów z drewna itp. możemy wynegocjować na targu oraz kupując dzieła bezpośrednio u danego artysty. W strefie turystycznej konkurencja wywiera nacisk na sprzedawców by obniżali ceny. Jednak dotyczy to raczej gadżetów wakacyjnych typu magnesy, długopisy, maskotki. Tego typu przedmioty często leżą w koszach oznaczonych tabliczką „1 euro”, tak więc nawet mając niewielki budżet na pamiątki coś jesteśmy w stanie sobie upatrzeć. Wyroby rękodzielnicze w strefie turystycznej są już jednak drogie i oferuje je niewiele sklepów. Aby je zakupić korzystniej jest udać się na lokalny bazar lub targ w Teguise.

Zaglądamy na targ

Choć obecnie głównym miastem Lanzarote jest Arrecife to jednak pod względem handlowym nadal przoduje Teguise, historyczna stolica wyspy, słynąca z jednego z największych targów na Wyspach Kanaryjskich. Zlokalizowane jest ono na wyspie niemal centralnie i dojazd z Playa del Carmen zajmuje około półgodziny. Można się tutaj dostać transportem publicznym, wypożyczonym samochodem lub wykupując wycieczkę fakultatywną, w której programie jest odwiedzenie bazaru. Każdej niedzieli do miasta zjeżdżają kupcy i artyści z całej okolicy, by zaprezentować swoje towary, usługi i talenty. W przeciwieństwie do tradycyjnego targu, ten w Teguise przypomina raczej jarmark lub festyn. Obok niezliczonej ilości straganów oferuje on wiele innych atrakcji np. pokazy mimów czy tańca.

Ponadto same miasto warte jest poświęcenia mu kilku chwil. Wąskie uliczki centrum i tradycyjna zabudowa licząca setki lat przykuwają uwagę i dodają targowi niesamowitego klimatu. Teguise od XVI wieku do 1882 roku pełniło funkcję stolicy więc inwestowano ogromne środki, by miasto zachwycało i przyciągało kupców. Przepiękna architektura do dzisiaj jest wizytówką Teguise. Spacer uliczkami starówki pozwala poczuć ducha miasta i dostarcza naszym oczom wspaniałe widoki. W niedzielę, kiedy organizowany jest dzień handlowy ulice, zamykane dla ruchu drogowego, zamieniają się w sieć deptaków usianych straganami wszelkiej maści. Jest kolorowo, gwarnie orientalnie, wręcz magicznie. To prawdziwa dawka folkloru. Spotkać tutaj można lokalnych artystów: muzyków, aktorów, tancerzy i plastyków. Jadąc na targ można też być niemal pewnym, że będziemy mieć okazję do posłuchania muzyki odgrywanej na tradycyjnych instrumentach. Poza tym można tutaj kupić dosłownie wszystko!

Co przywieźć z Lanzarote?

Turyści najczęściej przywożą z wakacji na tej przepięknej wyspie wyroby alkoholowe. Są one stosunkowo tanie. Do tego wyrabiane lokalnie na Wyspach Kanaryjskich są typową pamiątką z urlopu. Do najbardziej popularnych należą wina z tutejszych hodowli winogron – moscatel i malvasier. Trunki na bazie tych szczepów nalewane są do butelek z logiem zaprojektowanym przez samego Cesara Manrique. Oprócz win popularne są sprowadzane również z innych wysp rumy i brandy. Kupując alkohol należy jednak pamiętać aby przed wylotem schować go do bagażu rejestrowanego, gdyż inaczej podczas kontroli granicznej zostaniemy poproszeni o wyrzucenie trunków. Związane jest to z unijnym zakazem wnoszenia na pokład samolotu produktów płynnych. Z innych typowych pamiątek warto przywieźć sobie wyroby z aloesu, który jest na Wyspach Kanaryjskich bardzo popularny. Można zakupić tutaj wszelkiego rodzaju kosmetyki zawierające w składzie tą wspaniale działającą na urodę roślinę, sok z aloesu oraz inne przetwory spożywcze, w których skład wchodzi aloes.

Podobnie jak w przypadku alkoholi również wszelkie wyroby płynne z aloesu należy zapakować do głównego bagażu. To samo tyczy się produktów spożywczych jak słynne dżemy bananowe czy sos mojo canario. Mniejszym problemem będą pamiątki rękodzielnicze jak np. obrazki, figurki, wyroby z drewna nawiązujące do Lanzarote. W małych formatach bez problemu schowamy je nawet do bagażu podręcznego. Popularne są te obrazujące pejzaże wyspy, wielbłądy czy najcenniejsze zabytki. Powyższe przedmioty to jedynie wstęp do listy pamiątek, które warto tutaj zakupić. Każdy ma inne potrzeby i tak jak jeden woli kupić lokalny dżem, tak ktoś inny skusi się na skórzany pasek czy markowe okulary. Jedno jest pewne wszyscy maniacy zakupów wrócą z Lanzarote zadowoleni, bo sklepów, straganów i galerii handlowych jest tutaj pod dostatkiem.

Fot. główna – targ na Lanzarote (flickr.com, chrisbulle)