760x433_1

Drugi rok z rzędu emirat Ras Al Khaimah został uznany stolicą turystyczną Zatoki Perskiej (Nagroda „Gulf Tourism Capital 2021”). Powodów, dla których region ten może się poszczycić niesłabnącą popularnością wśród turystów, jest wiele. Ras Al Khaimah uchodzi za najbardziej malowniczy spośród wszystkich siedmiu emiratów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zachwyca zróżnicowanym krajobrazem, na który składają się: od strony wschodniej pasmo górskie z najwyższym szczytem w całym kraju – Dżabal aj-Dżajs, szerokie, piaszczyste, niekiedy zupełnie dziewicze plaże zlokalizowane po stronie zachodniej nad Zatoką Perską i znajdująca się na południu, zachwycająca czerwono-pomarańczowym kolorem pustynia.

Atrakcje w regionie

Położenie geograficzne „szczytu namiotu” (dosłowne tłumaczenie nazwy emiratu z języka arabskiego) jest niewątpliwie tym, co wyróżnia go na tle pozostałych emiratów. Przyjęło się twierdzić, że w oddalonym o około 115 km Dubaju wszystko jest największe i najlepsze. W Ras Al Khaimah – najpiękniejsze. Ponadto w przeciwieństwie do tętniącej życiem metropolii panują tu kojące cisza i  spokój, ale spokojnie (!) – z  pewnością nie będziesz się tu nudzić.

Emirat oferuje liczne możliwości spędzania wolnego czasu. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i fani uprawiania ekstremalnych sportów czy miłośnicy historii i kultury arabskiej znajdą tu coś dla siebie. Wspomniane wcześniej pasmo górskie ze szczytem Dżabal al-Dżajs przypadnie do gustu każdemu. Nie bez powodu jest ono niekiedy porównywane z Wielkim Kanionem Kolorado.  Na sam szczyt można się dostać pieszo lub wjechać samochodem, podziwiając przy tym malownicze kaniony.  

Aktywności i atrakcji jest więcej. Do spokojniejszych można zaliczyć wędrówki po górach, kolarstwo górskie, sporty wodne, takie jak nurkowanie i żeglowanie, a do wytwarzających zdecydowanie więcej adrenaliny pustynne safari czy ekstremalny zjazd kolejką tyrolską, która została otwarta w 2018 roku i jest najdłuższą tyrolką na świecie (2800 m). Podczas zjazdu odbywającego się z prędkością około 150 km/h można podziwiać wspaniałe pasmo górskie Dżabal aj-Dżajs.

Rodzinom z dziećmi spodoba się wodne szaleństwo w parku wodnym Ice Land usytuowanym nieopodal centrum handlowego Al Hamra Mall. Sztuczna plaża, 30 zjeżdżalni czy basen ze sztucznymi falami gwarantują znakomitą rozrywkę.

Skoro o plażach mowa, w Ras Al Khaimah szerokie, piaszczyste, piękne plaże ciągną się kilometrami. Zdecydowanie łatwiej znaleźć tu zaciszne miejsce do odpoczynku niż w przepełnionym turystami z całego świata Dubaju.

Możliwościom spędzania wolnego czasu właściwie nie ma końca… Przejażdżka konna po pustyni lub po plaży, gra w golfa w klubie golfowym Al Hamra, relaks w leczniczych wodach termalnych w uzdrowisku Khatt Springs, ulubiona rozrywka lokalnych mieszkańców, czyli wyścigi wielbłądów, gokarty czy wizyta na farmie pereł to „tylko” kilka z nich.

7 tysięcy lat historii

Ras Al Khaimah słynie z bogatej historii i kultury sięgającej 7 tysięcy lat. Aż cztery miejsca znajdujące się w tym regionie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – stare miasto Julfar, Jazirat al-Hamra nazywane „miastem duchów”, stanowisko archeologiczne Shimal oraz XVII-wieczna fortyfikacja Al Dhayah. W stolicy emiratu znajduje się również Ras Al Khaimah Museum, w którym eksponowane są znaleziska pochodzące sprzed 2500 lat. Tym, co wpisuje się w kulturę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są niewątpliwie sokoły. W Ras Al Khaimah można wybrać się na pokaz tych uznawanych za dobro narodowe ptaków.

Baza wypadowa

Pobyt w Ras Al Khaimah można połączyć z wycieczką do Dubaju lub do słynącego z pięknego krajobrazu Omanu. W Dubaju warto udać się do jego historycznej dzielnicy Deiry i zrobić pamiątkowe zakupy na słynnych targach; nie można pominąć meczetu Jumeirah, Burj Khalify i… centrum handlowego Dubai Mall.

Na wycieczkę do Omanu trzeba poświęcić więcej czasu, a niewątpliwie warto to zrobić. Na każdym kroku można podziwiać iście pocztówkowe krajobrazy, ciekawych miejsc do zwiedzania również nie brakuje. Warto wspomnieć chociażby o meczecie Sułtana Qaboosa czy samej stolicy – Maskacie.

Ras Al Khaimah nie spoczywa na laurach

Pomimo wielu atrakcji i znakomitej sławy, jaką cieszy się region wśród odwiedzających, perspektywa dalszego rozwoju w sektorze turystyki nie słabnie. Głównym założeniem RAKTDA (Ras Al Khaimah Tourism Development Authority) na kolejne lata jest urozmaicanie oferty turystycznej w emiracie, budowa nowych hoteli i uatrakcyjnianie regionalnej infrastruktury. Plotka głosi, że kto raz odwiedził Ras Al Khaimah, powrócił tam po raz kolejny. Zdecydowanie warto – emirat pozostawia wiele do odkrycia, a nowości wciąż przybywa.