
Ras Al Khaimah
Czerwono-pomarańczowe pustynie, relikty średniowiecznej przeszłości, malownicze pasmo górskie oraz szerokie, piaszczyste plaże – witajcie na północy Zjednoczonych Emiratów Arabskich! Ras Al Khaimah to synonim spokoju i różnorodności kultury arabskiej.
Tak jak Dubaj uznaje się za najbardziej spektakularny emirat Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tak za najbardziej urokliwe i malownicze miejsce uważa się Ras Al Khaimah położone w północnej części Półwyspu Arabskiego. Szerokie, piaszczyste plaże w północno-zachodniej części „szczytu namiotu”, jak w wolnym tłumaczeniu nazywa się ten emirat, to idealne rozwiązanie na ucieczkę od zgiełku i przepychu miejskich aglomeracji. Na wschodzie króluje pasmo górskie Ru’us Al Jibal z najwyższym szczytem całej arabskiej unii – Jebel Jais. Do niezwykłych zjawisk naturalnych należy zaliczyć również rozległy, pustynny teren pełen czerwonych piasków, który najlepiej zobaczyć nad ranem o wschodzie słońca. Swoją malowniczość Ras Al Khaimah zawdzięcza ponadto urodzajnym glebom oraz zieleni, dzięki czemu możliwe są tu uprawa roślin oraz hodowla zwierząt. Co jeszcze warto zobaczyć w Ras Al Khaimah? Przede wszystkim stolicę, a w niej Stare Miasto z siedzibami rządowymi oraz lokalnymi osiedlami. Znaleźć tu można również liczne arabskie kramy z tradycyjnym asortymentem – dywanami, materiałami czy świecidełkami. W dalszej kolejności koniecznie trzeba zobaczyć Ras Al Khaimah Museum, czyli najsłynniejszą budowlę Zatoki Perskiej, którą datuje się na połowę XVIII wieku. Obecnie mieści się tu muzeum z eksponatami nawet sprzed 2500 lat. Warto poświęcić czas na zgłębienie arabskiej kultury zwiedzając grobowiec Shamal i ruiny średniowiecznego pałacu Sheeba oraz Al Falayah, czyli dawną, letnią rezydencję rodziny Al Qawasim. Dla ciała i duszy emirat oferuje uzdrowisko Khatt z trzema gorącymi źródłami, z których z ponad trzydziestometrowej głębokości wypływa woda termalna o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Atrakcją jest również miasteczko portowe Kush z placówką archeologiczną Wadi Haqil. Niedawno na terenie Ras Al Khaimah zatwierdzono plan budowy stacji kosmicznej, tak zwanego kosmodromu, w ramach planu promowania turystyki kosmicznej.
Zwiedzanie
Muzeum Narodowe Ras Al Khaimah
Dzisiejszy budynek, otwarty w 1987 roku, służący obecnie jako Muzeum Narodowe Ras Al Khaimah wcześniej był fortecą, siedzibą policji czy wreszcie więzieniem. Budynek wznieśli Brytyjczycy na początku XIX wieku. Znajdują się tam dziś zbiory zakupione przez członków rodziny panującej Al-Qasimi. Są to głównie znaleziska archeologiczne oraz broń. Jedna z sal poświęcona jest poławiaczom pereł.
Pałac Al-Falayah
Pałac Al-Falayah został zbudowany w XVIII wieku i służył za letnią rezydencję panującej rodziny Al-Qasimi. Dziś Al-Falayah składa się z trzech budynków. Pierwszy, położony we wschodniej części, jest jednym z nielicznych dziś w Emiratach Arabskich tradycyjnym meczetem. Drugi to kamienna wieża położona w centrum.
Dhayah Fort
Dhayah Fort to jedyny zachowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich fort stojący na wzgórzu. Dzisiejsza forteca została zbudowana w XIX wieku na fundamentach istniejących tam o wiele wcześniej budowli. Z jej szczytu rozpościera się wspaniały widok na lasy palmowe, góry i morze. Fort, odrestaurowany w 1990 roku, jest symbolem oporu lokalnych plemion wobec brytyjskich kolonizatorów.
Pałac Saby
Wokół ruin pałacu królowej Saby w Shamal, oddalonego około 5 kilometrów od Ras Al Khaimah, krąży wiele legend i mitów. Niektórzy twierdzą, że powstał 1000 lat p.n.e., w czasach przedislamskich. Jednak przeczą temu opinie naukowców. Najprawdopodobniej został wybudowany dla rzymskiej królowej Zenobii panującej w III wieku n.e. Jednak dziś śladu po nim nie ma. Dzisiejsze ruiny pochodzą raczej z XVI wieku i są to szczątki budowli stworzonej przez portugalskich kolonizatorów.
Atrakcje
Źródła termalne w Khatt
W Khatt, oddalonym o 20 kilometrów od miasta Ras Al Khaimah, znajdują się gorące źródła termalne bogate w wodorowęglany sodu o silnych właściwościach leczniczych. Temperatura wody wynosi około 40 stopni Celsjusza. Kąpiele poleca się kuracjuszom z problemami reumatycznymi, sercowymi i skórnymi. Jest to też doskonała forma zwyczajnego relaksu. Mężczyźni i kobiety mają oddzielne baseny.
Iceland Water Park
Iceland Water Park może nie jest najnowocześniejszym parkiem wodnym na świecie, ale jest wspaniale utrzymany i chyba, co najważniejsze, nie ma tam tłumów i kolejek do przeróżnych atrakcji jak wodospady, wodne zjeżdżalnie czy łódki. Niezwykle liczna i sprawna obsługa pozwala na doskonały relaks rodzin z małymi dziećmi. Pociechy mogą tu czuć się w pełni bezpiecznie.
Kuchnia
Kawa i daktyle
Lokalna kuchni niewiele się tu różni od tej na przykład z Dubaju. Powitalna kawa z kardamonem i szafranem, zwana Al-Qahwa, podawana jest zawsze z daktylami. A odmian tego owocu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rośnie około 40. Podróżując po kraju, warto więc zwracać uwagę na gatunek, który jest nam serwowany. Może to być specjalność danego regionu.
Mleko wielbłądzic
Mleko wielbłądzic, czyli samic dromaderów i baktrianów, jest do kupienia w każdym sklepie spożywczym. Jest mniej tłuste od krowiego i zawiera więcej żelaza, wapnia i witaminy C. Tradycyjnie był to napój plemion wędrownych, czyli Beduinów. Dziś wielkim przysmakiem konkurującym z najlepszymi produktami szwajcarskimi jest czekolada produkowana z mleka tych egzotycznych ssaków.
Ciekawostki
Ras Al Khaimah, piłka nożna i dromadery
Ras Al Khaimah to zarówno nazwa emiratu, jak i jego stolicy. Po arabsku oznacza to „szefa namiotu” lub „szczyt namiotu”, w zależności od kontekstu i tłumaczenia. Z władzami emiratu umowę podpisał słynny hiszpański klub futbolowy Real Madryt. Powstanie tam muzeum poświęcone piłce nożnej i historii Realu. A w każdy piątek, między październikiem a marcem, organizowane są wyścigi dromaderów.
Perły z Ras Al Khaimah
Połów pereł to tradycyjne zajęcie rdzennych mieszkańców Emiratów. W Zatoce Perskiej pierwsi poławiacze pojawili się ponad tysiąc lat temu. A na początku XX wieku na jej wodach pływało ponad 1200 statków, których załogi parały się tym lukratywnym zajęciem. Połów trwa wyłącznie latem, między piątym i dziewiątym miesiącem księżycowym. W 2005 roku japoński biznesmen stworzył przy wybrzeżu Ras Al Khaimah hodowlę pereł. Produkcja wynosi 40 tysięcy pereł rocznie.
Waluta
dirham (AED)Długość lotu
ok. 5 godz.Strefa czasowa
czas polski + 4 godzKomunikacja
wynajęcie samochodu – 450 $ za miesiąc; podróżujący komunikacją miejską turyści mają możliwość zakupienia czerwonej karty, którą doładowuje się maksymalnie 10 razy – koszt 2 AED; ciekawostką są taksówki wyłącznie dla kobiet – mają różowy dach i kierowane są tylko przez panie.Przepisy wjazdowe
Język
arabski, angielski