Loading...Loading...

Dolina Ampezzo swoim kształtem przypomina amfiteatr. I rzeczywiście jest to wspaniała scena dla miłośników narciarstwa wysokogórskiego i biegowego. Wyjazd do Valle d'Ampezzo polecamy także spragnionym widoków imponujących masywów górskich. Sprawdźcie, czy Ernest Hemingway miał rację, pisząc, że to „najpiękniejsze miejsce na świecie".

World map

Przed wiatrem chroni dolinę masyw Pomagagnon. Kotlina rozciąga się od przełęczy Falzarego do Tre Croci i jest otoczona przez najpiękniejsze wierzchołki wschodnich Dolomitów. Mieszkańcy Doliny Ampezzo nie znają pojęcia „koniec sezonu". Turyści przyjeżdżają tu przez 12 miesięcy w roku, bez względu na warunki pogodowe, bo kiedy kończy się popyt na sporty zimowe, przybywają miłośnicy wycieczek górskich.

Zimowy urok Cortiny

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym kurortem w Valle d'Ampezzo jest Cortina, położona na wysokości 1200 m. Z trzech stron otaczają ją zachwycające bloki skalne – Tofana (3244 m n.p.m.), Cristallo (3221 m. n.p.m.) i Sorapis (3205 m. n.p.m.). To znany na całym świecie ośrodek sportów zimowych. Łączy w sobie urok górskiej osady i doskonałe warunki narciarskie: 140 km nartostrad i bogata oferta apres-ski. O Cortinie mówi się, że to Królowa Dolomitów, a jej uroki zachwalali od wieków artyści z Włoch i innych krajów. O randze i walorach Cortiny świadczy fakt, że w 1956 roku rozgrywały się tam pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie we Włoszech.

Szaleństwa na stoku i nie tylko

Warunki narciarskie w Cortinie są wyśmienite. Kurort podzielony jest na 6 samodzielnych obszarów narciarskich, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, początkujący, a także zaawansowani narciarze, gdyż trasy są bardzo zróżnicowane. Miłośnicy skialpinizmu wybiorą zapewne zdobywanie szczytów Dolomitów, łagodne szlaki znajdziecie na stokach Pomedes, szerokie trasy na Tondi di Faloria, a z kolei Cristallo spodoba się freeride'owcom. Największą popularnością cieszy się jednak narciarstwo alpejskie i wysokogórskie w Cortinie. Ze szczytów możecie podziwiać zapierający dech w piersiach widok na panoramę doliny.

Stoki są naśnieżane w blisko 95%, co zawsze gwarantuje perfekcyjne warunki narciarskie. W sumie Cortina może pochwalić się 66 zróżnicowanymi trasami zjazdowymi o łącznej długości 140 km. Różnica wysokości szczytów sięga 1715 m. Doskonała infrastruktura wyciągów i kolejek liniowych oraz ich duża przepustowość sprawiają, że pobyt w Cortnie jest jak spełnienie marzeń o zimowym szaleństwie.

Świetnie spędzą tu czas także amatorzy narciarstwa biegowego, na których czeka w sumie 75 km przygotowanych tras biegowych. Szlaki są zróżnicowane i biegną przez piękne, zalesione tereny.

Ubezpieczenia turystyczne Valle d'Ampezzo - dowiedz się więcej »