Loading...Loading...

Pas północnego wybrzeża Adriatyku, ciągnący się od portu w Trieście aż po Wenecję, to najbliższe ciepłe morze z gwarancją dobrej pogody w czasie urlopu. Wody Adriatyku mienią się mnóstwem odcieni niebieskiego – lazurowe zatoki, błękitne wody przybrzeżne i granatowe morze na horyzoncie. Jeśli dodacie do tego srebrzyste piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, otrzymacie miejsce wprost wymarzone zarówno na romantyczny wypad we dwoje, szalony tydzień z przyjaciółmi, jak i na beztroskie rodzinne wakacje.

World map

Słynne kurorty to Lido di Jesolo, Caorle i Lignano Sabiadoro. Oferują one doskonałe warunki urlopowe: czyste, szerokie plaże, piękne miasteczka i bogata oferta rozrywkowo-turystyczna to wszystko, czego potrzeba, aby doskonale wypocząć. W tym regionie koniecznie należy zobaczyć Wenecję – najsłynniejsze miasto na wodzie. Zwiedzanie warto rozpocząć od rejsu Canal Grande, dopłynąć do placu św. Marka i tam spędzić czas przy bazylice i Pałacu Dożów. Ci, którzy wolą mniej tłoczne miejsca, mogą podziwiać piękną architekturę nieco dalej od centrum Wenecji.

Warto także udać się do Triestu, który stanowi mieszankę wpływów rzymskich i bizantyjskich. Najciekawszym zabytkiem w Trieście jest zamek Mirarmare – budowla stworzona za czasów habsburskich, zlokalizowana nad urwiskiem. W zamkowym parku można zobaczyć rośliny z całego świata. Centrum miasta stanowi Piazza Unita d'Italia otoczony przez neoklasycystyczne pałace. Koniecznie trzeba tu także spróbować pysznej włoskiej kawy w jednej z kawiarenek literackich, które były miejscem spotkań pisarzy i poetów w XIX i XX wieku.

Warto wiedzieć