Bangkok to azjatycka metropolia o wielu obliczach. Połączenie tradycji i nowoczesności, Wschodu i Zachodu, spokoju i pośpiechu. Miasto, które zostawia mnóstwo wrażeń – z jednej strony pełna zadumy atmosfera świątyń, pałaców i muzeów, z drugiej tętniące życiem ulice i targowiska z egzotycznymi aromatami ulicznych garkuchni, liczne centra handlowe, międzynarodowe hotele i mnóstwo drobnych sklepików. Zwiedzanie tak bogatego kulturowo i historycznie miejsca warto rozpocząć wcześnie rano – nie tylko ze względu na tłumy turystów, lecz także na zwiększającą się temperaturę, która przeszkadza nawet najbardziej wytrwałym podróżującym.

W 2000 roku została tu otwarta szybka kolej miejska, tzw. Skytrain, która pozwala zwiedzać miasto, bez marnowania cennego czasu w korkach, a jest co zwiedzać. Imponujących zabytków jest tutaj tak wiele, że niemal niemożliwym wydaje się zobaczenie ich wszystkich w ciągu jednego urlopu. Wielki Pałac ze świętym posągiem Szmaragdowego Buddy, Wat Pho, czyli najstarsza świątynia w Bangkoku, Muzeum Narodowe z najwszechstronniejszym zbiorem dorobku artystycznego kraju oraz pięknie zdobiony Dom Jima Thompsona będący dawną rezydencją kupca amerykańskiego. Właśnie w Bangkoku istnieje jedna z największych restauracji na świecie – Royal Dragon – wydająca niemal 3 tysiące potraw na godzinę i obsługująca 15 tysięcy gości każdego dnia.

Ogromną atrakcją w tym mieście są także pływające targi. To gro¬mady wąskich łódek-straganów cumujących na wodzie. Wprost z nich można kupować owoce, warzywa, mięso, ryby oraz inne lokalne przysmaki. Warto także wybrać się na targ Chatuchak. To z kolei miejsce z 8 tysiącami straganów, gdzie wybór towaru jest tak duży, że przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Miłośnicy niezapomnianych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić Patpong będącą najsłynniejszą na świecie dzielnicą nocnych rozrywek.

Warto także zobaczyć słynną chińską dzielnicę. Znajdują się tu setki sklepów jubilerskich, odzie-żowych, papierniczych, ze sprzętem elektronicznym, z pamiątkami, towarem z drugiej ręki oraz z antykami. Warto je odwiedzić w poszukiwaniu oryginalnych pamiątek z wakacji. Ale można też po prostu wybrać się na spacer gwarnymi uliczkami i chłonąć atmosferę miejsca. Chinatown to także mekka wszystkich miłośników azjatyckiej kuchni. Wieczora¬mi rozkładają się tu ze swoimi straganami sprzedawcy ulicznego jedzenia. Po za¬kupach i posiłku warto odwiedzić Wat Traimit. Jest to mała świątynia, w której znajduje się największa na świecie statua siedzącego Buddy, wykonana w całości ze złota. Waży ok. 5,5 tony i ma 4,5 metra wysokości.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Tajlandia
Strefa czasowa :
czas polski + 6 godz.
Język :
tajski - w Bangkoku oraz w miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku
Komunikacja :
najpopularniejszym wśród turystów środkiem komunikacji są taksówki. Pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują autobusy. Z Phuketu do Bangkoku najwygodniej dostać się samolotem – oprócz narodowego przewoźnika na tej trasie operuje kilka innych linii lotniczych.
Długość lotu :
do Bangkoku: z przesiadką, w zależności od linii lotniczej ok. 15 godz.- na Phuket: ok. 18 godz. (przelot samolotem rejsowym z przesiadką)
Waluta :
tajski bhat (THB) - 1 EUR = ok. 44 THB, 1 PLN = ok. 11 THB