Loading...Loading...

Położenie w samym centrum państwa, zapierające dech w piersiach krajobrazy, doskonałe warunki narciarskie, a zarazem drugie najwyższe pasmo górskie na Słowacji. Tatry Niskie za sprawą swojej wyjątkowej przyrody i zapewniających moc atrakcji ośrodków turystycznych takich jak Jasna, z niesłabnącą siłą przyciągają ogromne liczby urlopowiczów. Urokowi takiego miejsca naprawdę ciężko się oprzeć.

World map

Szaleństwa na stoku

Jasna położona jest na wysokości 750 m, u stóp Chopoku (2024 m). Miejscowość ta stanowi najważniejszy ośrodek sportów alpejskich w Tatrach Niskich – 36 km tras narciarskich oraz 30 kolejek linowych i wyciągów czekają na wypoczywających. Często odbywają się tutaj międzynarodowe zawody narciarskie. Najbardziej zadowoleni będą zaawansowani amatorzy nart – do dyspozycji oddano bowiem prawie 18 km tras. Dla początkujących przygotowanych jest 11 km tras, a dla prawdziwych zawodowców około 7 km. Snowboardziści też nie będą mieli powodów do narzekań – specjalnie przygotowany dla nich funpark dostarczy wiele atrakcji. Jasna to również dobre miejsce do bardziej ekstremalnych sportów – skialpinizmu, snowraftingu, snowtubingu czy wspinaczki na wieżę lodową. Ponadto do dyspozycji wypoczywających są 4 trasy biegowe o długości do 10 km. Przemierzając jedną z nich, można po drodze wstąpić do Demianowskiej Jaskini Wolności czy Jaskini Lodowej.

Apres-ski

Relaks w Jasnej musi kojarzyć się Aquaparkiem Tatralandia w Liptowskim Mikułaszu. Baseny termalne, zjeżdżalnie i oczywiście Wellness Pardise, czyli miejsce, w którym zapomnicie o zmęczeniu i stresie. Masaże, kąpiele, gorące okłady i liczne zabiegi relaksacyjne pozwolą nabrać sił na kolejne zimowe szaleństwa. Atrakcji dla dzieci także nie zabraknie – minizoo, kino, centrum bowlingowe i place do zabaw są do dyspozycji najmłodszych.

Dolina Demianowska

Najpiękniejszą doliną na terenie Tatr Niskich jest Dolina Demianowska rozciągająca się na długość 15 km. Dolina stała się znana za sprawą odkrytej jeszcze w 1921 roku Jaskini Wolności położonej na obszarze Parku Narodowego. Aby ją zwiedzić, można wybrać jedną z dwóch tras – tradycyjna ma 1150 m długości i 913 schodów. Bardziej ekstremalna opcja to o tysiąc metrów dłuższa trasa (2150 m) i aż 1118 schodów! Całość w tym drugim przypadku pokonuje się nie krócej niż w 1,5 godziny. Nie można zapomnieć też o Demianowskiej Jaskini Lodowej mającej 57 m głębokości i 1975 m długości. Wyróżnia się ona stałym nagromadzeniem lodu, przestrzennymi pomieszczeniami jaskini, ciekawą historią oraz niespotykaną podziemną fauną. Owalny kształt jaskini wskazuje na to, że była ona niegdyś formowana przez podziemną rzekę. Lodowe kolumny i wiszące sople towarzyszą zwiedzającym podczas całej wycieczki po jaskini. Jest to również miejsce, gdzie odnaleziono aż 8 gatunków nietoperzy – miłośnikom Batmana z pewnością się spodoba.

Ubezpieczenia turystyczne Jasna - dowiedz się więcej »