To wyjątkowo romantyczne wybrzeże Portugalii, pełne gór, plaż i zabytkowych miasteczek. Algarve zachwyci elegancką prostotą i słoneczną aurą.

Po pierwsze, Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii, obejmujący całe południowe wybrzeże – od Przylądka Świętego Wincentego do granicy z Hiszpanią. Algarve oddzielone jest od reszty Portugalii górami, co spowodowało, że zachowało swoją odrębność zarówno pod względem wizualnym, architektonicznym, ale także kulturowym. Słynie z linii brzegowej pełnej klifów, jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę w wapieniu. Dopełnieniem są pomarańczowe gaje, potężne dęby korkowe, lasy piniowe i eukaliptusowe. Na południu Portugalii długo rządzili muzułmańscy Maurowie, co miało ogromny wpływ na tutejszą kulturę oraz architekturę. Algarve przyciąga więc historią i zabytkami. Stolicą tej części Portugalii jest Faro znane z pięknej Starówki – Cidade Velha. Znakiem rozpoznawczy miasta jest gniazdo pelikana, które góruje nad metropolią na bramie miejskiej. Niedaleko od Faro znajduje się wyspa Ilha Deserta (dosł. „pusta wyspa”), będąca domem stada flamingów – ciekawa alternatywa po dniu spędzonym w mieście. Mniej znanym, ale równie pięknym miejscem jest Alte, gdzie zobaczyć można tradycyjną architekturę – małe, białe domki, brukowane uliczki oraz drzewa oliwne.

Po drugie, Algarve jest najbardziej wysuniętym na południe obszarem kontynentu, a więc jednym z najbardziej nasłonecznionych obszarów Europy. Temperatura powietrza w tym regionie latem wynosi ok. 30°C, wody zaś 24°C. Lazurowe wody, beżowe klify oraz przepiękne miasta, a przede wszystkim szerokie, złociste plaże, uważane za najpiękniejsze w Europie, przyciągają rzeszę spragnionych „wiecznej wiosny”. Oprócz większych plaż, popularnych wśród wczasowiczów, można znaleźć także małe, malowniczo ulokowane wśród skał i klifów, których nie łatwo zdobyć przy pierwszym podejściu. Jednym z magicznych miejsc jest Ponta da Piedade, znajdujące się zaledwie 2,5 km od centrum Lagos. Zobaczyć tam można wyrzeźbione przez ocean w wysokich na 20 metrów klifach formacje skalne.

Po trzecie, Algarve słynie z czynnych przez cały rok pól golfowych. Znaleźć można tu ponad 30 z nich – do najlepszych zalicza się Le Méridien Penina Golf z 18 dołkami. Cały kompleks, otoczony licznymi drzewami, uzupełniają dodatkowo dwa pola z 9 dołkami. Na polach Algarve rozgrywane są międzynarodowe i krajowe zawody. Profesjonaliści chętnie spotykają się również na Alto Golf.

Po czwarte, Algarve ze swoimi skalistymi wybrzeżami i długimi, piaszczystymi plażami stanowi nie tylko centrum portugalskiej turystyki, ale także prawdziwe królestwo słodyczy. To wyjątkowa cecha portugalskiej kuchni. Niezliczone desery, ciastka znaleźć można w tutejszych cukierniach zwanych pastelaria. W mieście Albufeira lokalnym przysmakiem są na przykład farrobitos, małe muffinki, które piecze się z chleba świętojańskiego, pomarańczy, migdałów, miodu i oliwy z oliwek. Ale królem deserowych dodatków w Algarve jest marcepan. Żywa jest również tradycja pieczenia ciast na miodzie, z dodatkiem fig i migdałów.

Zwiedzanie

Tavira

To obowiązkowy przystanek w dalekiej podróży na wschód Algarve. Tutaj mieszają się kultury rzymska i mauretańska. Przykładem tej ostatniej jest górujący nad miasteczkiem zamek, zbudowany przez Mauretańczyków, później zaś przebudowany na polecenie króla Dionizego. Ciekawym zabytkiem Taviry jest również kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia) z robiącą wrażenie, renesansową fasadą zaprojektowaną przez wybitnego architekta André Pilarte’a. Do grona tavirskich świątyń zalicza się również kościoły Santa Maria i Santiago. Całe miasteczko ma bardzo kameralny charakter. Pełne zieleni i spokoju przyciąga przede wszystkim miłośników wielogodzinnych wędrówek – wybrzeże wschodniego Algarve „usiane” jest wielokilometrowymi, piaszczystymi plażami.

Loulé

Sobotni poranek koniecznie trzeba spędzić w tym jakże uroczym miasteczku. Dlaczego? Co tydzień odbywa się tu wielki jarmark, nie tylko spożywczy, na którym kupić można wszelkie owoce morza, suszone figi (przysmak Maurów) czy portugalski miód, ale również rękodzielniczy, na którym z kolei królują miedziane naczynia czy wyroby z wikliny. Tradycja targu trwa już od 1291 roku – wówczas Loulé znajdowało się na styku szlaków handlowych. Na północ od miasteczka położona jest niepozorna miejscowość Salir. Słynie z ruin zamku zbudowanego z taipa – mieszanki gliny, piasku, żwiru oraz wapna. Ruiny zaliczane są do nielicznych przykładów arabskich fortyfikacji wzniesionych z tego budulca w Portugalii.

Lagos

To niewielkie miasteczko z urokliwą starówką, krętymi uliczkami i strefą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych jest idealne na długie spacery. Turystów przyciągają również malownicze zatoczki, morskie groty i piękne plaże otoczone kolorowymi klifami. W sezonie letnim miejsce to tętni życiem przez całą dobę – wszystko za sprawą klubów i pubów otwartych do białego rana. Przybywający do miasta urlopowicze chętnie wędrują śladami wielkiego odkrywcy – Henryka Żeglarza – dla którego Lagos było niegdyś „bazą postojową”. Warto zwiedzić plac Republiki stanowiący centralny punkt miasta – tu zobaczyć można posąg Henryka Żeglarza, dawny targ niewolników czy pałac Gubernatora. Ciekawym obiektem jest również kościół Santo Antonio – barokowa kaplica pochodząca z XVIII wieku, która przetrwała trzęsienie ziemi. Stanowi ona część muzeum miejskiego gromadzącego ciekawe eksponaty od czasów neolitycznych (narzędzia, skorupy), po bogatą kolekcję sakralną z XVIII stulecia.

Przylądek św. Wincentego

To przylądek, który stanowi najbardziej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy, a tym samym Portugalii. Wierzono niegdyś, że właśnie tutaj kończy się świat. Charakterystycznym punktem jest samotna, wystająca z Atlantyku skała o wysokości 60 m. Już w czasach greckich miejsce to obdarzano szczególną czcią – wierzono, że nocą zakątek ten zamieszkują bogowie, dlatego po zmroku nikt nie mógł tu przebywać. Na przylądku stoi pochodząca z 1846 roku latarnia morska, której zasięg światła wynosi nawet do 95 km! Największą atrakcją są jednak imponujące, wręcz zapierające dech w piersiach widoki na pionowe klify oraz omywającą je granatową wodę. Nazwa przylądka wywodzi się od św. Wincentego z Saragossy – diakona i męczennika.

Silves

To wyjątkowo piękna miejscowość Algarve ceniona za swą rzymską oraz arabską przeszłość. Dzieje tego miasteczka są długie i dramatyczne, ale obecnie jest tu spokojnie i bardzo przyjaźnie. W Silves znajduje się najstarsza na terenie Algarve katedra – Se Velha – wzniesiona około XIII wieku. Warto zobaczyć również mauretański zamek (jeden z największych w okolicy), który wyraźnie góruje nad całym miastem. To tu właśnie muzułmanie na początku XII wieku dzielnie bronili się przed atakami nieprzyjaciela. Kolejną atrakcją turystyczną jest Museu da Cortica, poświęcone tematowi produkcji korka. Obiekt ten otrzymał nawet europejskie wyróżnienie dla najlepszego muzeum przemysłowego. Warto dodać, że dla krajobrazu południa bardzo charakterystyczne są dęby korkowe będące źródłem jednego z największych skarbów Portugalii – korka. Dęby uprawia się na ponad 700 tys. hektarów.

Faro

Miasto to nie jest może tak piękne, jak pozostałe miejscowości w Algarve, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Uroku temu miejscu nadaje niewątpliwie bujna zieleń rosnących palm, zaciszny niewielki port oraz malownicza starówka. Do najlepiej zachowanej dzielnicy (Starego Miasta) dostać się można przez bramę miejską – Arco da Vila. Przy placu głównym – Largo de Se – zobaczyć można kwitnące drzewa pomarańczowe, ogromną katedrę pochodzącą z XIII wieku, pałac biskupi oraz zabudowania dawnego klasztoru Klarysek z XVI wieku. Do starówki przylega port jachtowy z ładną promenadą i kilkoma knajpkami z pięknymi widokami. Niedaleko znajduje się Museu Maritmo prezentujące ciekawe modele łodzi, sprzęty rybackie, mapy morskie oraz kolekcję ryb. Najciekawszy eksponat stanowi miniatura okrętu, którym podróżnik Vasco da Gama wyruszył do Indii w 1498 roku. Warto odwiedzić też Museu Etnografico przedstawiające sposób życia i pracy mieszkańców regionu.

Ciekawostki

Ojczyzna żeglarzy

To właśnie w Algarve, na skalistym cyplu w Sagres, w XV wieku portugalski król Henryk Żeglarz założył Szkołę Morską, dzisiaj uznawaną za pierwszą na świecie akademię morską, w której uczyli się najznakomitsi podróżnicy, tacy jak Ferdynand Magellan czy Vasco da Gama. Twierdza Fortaleza de Sagres, uznana za portugalski monument narodowy, została odbudowana i stała się popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów.

Najlepsze plaże w Europie

Portugalska kraina Algarve otrzymała trzykrotnie nagrodę Europe’s Leading Beach Destination, przyznawaną w prestiżowym konkursie World Travel Awards, co czyni ją najczęściej nagradzanym kierunkiem w tej kategorii. Popularny region wypoczynkowy, słynący z czystych, złocistych plaż, łagodnego klimatu oraz świeżych owoców morza prześcignął w konkursie plaże Korfu, Majorki, Marbelli, czy też tureckiego Ölüdeniz

Kuchnia

Medronho

Jeżeli Portugalia, to oczywiście Porto i Madera. Ale czy na pewno wyłącznie te dwa wzmacniane wina wiodą prym na portugalskiej ziemi? Absolutnie nie! Do niezwykle popularnych alkoholi należy również mendronho. To wysokoprocentowy likier destylowany z chruściny jagodnej, zwanej również drzewkiem truskawkowym. Mimo upadłości wielu destylarni, ze względu na unijne restrykcje, wciąż ostały się miejsca, w których można godzinami cieszyć się tym portugalskim napitkiem. Najlepiej wybrać się do miejscowości Portela das Eiras położonej ok. 2 km na północ od Monchique.

Farturas i churros recheados

Farturas to nic innego jak portugalskie pączki robione z parzonego ciasta, smażone na głębokim oleju, doprawiane cukrem i cynamonem. Nieodłączny element każdego portugalskiego święta. Churros recheados to z kolei odmiana farturas, krótsza w formie, podawana z czekoladowym lub waniliowym wypełnieniem. Serwuje się je również bez „środka”, ale za to z czekoladową polewą.

Kwiat soli

Flor de sal, czyli po prostu „kwiat soli”, powstaje na powierzchni solanek, czyli zbiorników z wodą morską Oceanu Atlantyckiego. Wskutek odparowywania kształtuje się „puszysta” pianka złożona z kryształowych drobinek. Wysuszona na słońcu daje bryłkę soli. Tak tworzy się ekskluzywny akompaniament portugalskich dań. Najbardziej wykwintnym „kwiatem soli” jest salmarim, nazywane morską śmietanką wykorzystywaną w kuchni przez największe nazwiska światowej gastronomii. Różnica między zwykłą solą a „kwiatem” leży w absorbcji wody – flor de sal nie pochłania jej, dzięki czemu świetnie nadaje się do nacierania i marynowania mięs. Co więcej jest świetną dekoracją dań – topi się bardzo wolno. Idealne warunki do produkcji „solnego kawioru” panują w miejscowości Castro Marim, położonej na terenie rezerwatu biosfery.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Portugalia
Strefa czasowa :
czas polski – 1 godz.
Język :
portugalski, angielski
Komunikacja :
po przylocie do Faro, Lizbony lub Porto korzysta się z taksówki, bądź z „lotniskowych” linii autobusowych. Więcej informacji na stronie lotnisk www.ana.pt
Długość lotu :
5 godz.
Przykładowe ceny :
restauracje: pełny posiłek (chleb i oliwki, zupa, drugie danie, napój, deser, kawa) w snack barze kosztuje od 7 do 11 EUR za osobę, Espresso kosztuje ok. 0, 50-0, 60 EUR, kawa z mlekiem (galão) – 0, 70-1, 20 EUR, herbata – ok. 1, 5 EUR, sok ze świeżych pomarańczy – ok. 2, 50 EUR, piwo lub cola od 1 do 1, 50 EUR - 1, 5-litrową butelkę wody mineralnej w hipermarkecie – ok. 0, 60 EUR
Waluta :
euro (EUR)