Długie plaże na czele z uhonorowanymi Błękitną Flagą odcinkami w Tossa de Mar. Średniowieczne wioski oraz barwna Girona z doskonale zachowanym starym miastem. Do tego słynne Muzeum Salvadora Dalí w Figueres, które jest niejako pomnikiem życia i twórczości artysty. Costa Brava (inaczej Dzikie Wybrzeże) to ponad 200-kilometrowy pas urwistego wybrzeża w północno-wschodniej części Hiszpanii. Miejsce to przyciąga turystów już od lat 60. I pomimo upływu lat, stale zaskakuje i zachwyca.

Costa Brava rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego – od francuskiej granicy w Portbou po Blanes (ujście rzeki Tordera). Ten długi, 214-kilometrowy fragment wybrzeża zachował swój urok i klimat, pomimo intensywnych zmian i zabudowy na przełomie lat 60. i 70. Tutejszy krajobraz tworzą urwiste klify oraz zaciszne zatoczki, prowadzące do urokliwych wiosek rybackich, nadmorskich miasteczek oraz średniowiecznych osad w głębi lądu.

Wizytówką Costa Bravy są jej długie, piaszczyste plaże. Można wybrać odcinki bardziej zatłoczone, z rozbudowaną infrastrukturą, jak również te bardziej kameralne i dziewicze. Z pewnością warto odwiedzić piaszczyste plaże Platja Gran i Mar Menuda (w Tossa de Mar) – obie wyróżnione Błękitną Flagą za czystość i bezpieczeństwo. Jest też 3-kilometrowa Calella de la Costa z bogatą ofertą sportową i rozrywkową – w pobliżu znajdziecie liczne kluby i bary. W okolicach Lloret de Mar czeka 1,5 km jasnego piasku – tutejsza plaża również została wyróżniona Błękitną Flagą.

Costa Brava stała się natchnieniem dla znanych artystów – Picassa, Chagalla oraz Salvadora Dalí. Szczególnie ten ostatni pozostawił po sobie spory dorobek – chociażby słynne muzeum w Figueres (gromadzące niemal 1/3 wszystkich prac artysty). Pamiątką po Dalím jest także zabytkowa rezydencja Castillo Púbol, która była prezentem urodzinowym dla jego żony, Gali.

Zwiedzanie

Girona

Miasto zbudowane u zbiegu dwóch rzek – Ter i Onyar. Stolica prowincji o tej samej nazwie. Miejsce określane mini-Barceloną. Barwna i pełna cennych zabytków Girona powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania podczas wakacji na wybrzeżu Costa Brava. Duże wrażenie robi szczególnie średniowieczne stare miasto otoczone murami jeszcze w czasach rzymskich. W najwyższym punkcie wznoszą się ruiny charakterystycznej wieży – Torre Gironella. Spacerując wzdłuż murów obronnych, dociera się do rzymskiej bramy, a następnie do szerokiej alei prowadzącej do barkowej katedry. W Gironie znajdziecie również odnowioną dzielnicę żydowską – El Call – to pozostałość po ludności żydowskiej, która żyła w tym miejscu niemal 600 lat. Charakterystycznym elementem krajobrazu Girony są kolorowe domy położone nad rzeką Onyar. Ich barwne fasady są jednym z ulubionych kadrów miasta.

Tossa de Mar

W przeszłości Tossa de Mar gromadziła artystów z całego świata, którzy doceniali bogactwo i niezwykły urok tego miasta. Przez francuskiego malarza, M. Chagalla, miejsce to zostało nazwane „błękitnym rajem”. Ikonę stanowi średniowieczna starówka Vila Vella (jedna z piękniejszych w Hiszpanii) z labiryntem brukowanych uliczek oraz tradycyjnych domostw. To tutaj także znajduje się najlepszy odcinek wybrzeża z dwoma piaszczystymi plażami uhonorowanymi Błękitną Flagą.

Figueres

Zwiedzanie tego miejsca to podróż śladami Salvadora Dalí. W swoim rodzinnym Figueres kataloński artysta pozostawił spory dorobek i odcisnął znaczące piętno na obecnym wyglądzie miasta. Najbardziej charakterystycznym punktem jest słynny Teatr-Muzeum Salvadora Dalí. Przekształcony dawny teatr miejski (z 1974 roku) miał być swoistą świątynią sztuki, a zarazem pomnikiem życia i twórczości Dalí. W muzeum znajdziecie liczne, surrealistyczne obrazy (niemal 360 prac), za sprawą których Salvador stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku.

Castell Púbol, czyli zamek Gali

Ta średniowieczna rezydencja była prezentem urodzinowym, który Salvador Dalí podarował swojej żonie, Gali. Zgodnie z umową artysta mógł tam przebywać wyłącznie za pisemną zgodą żony. Gala mieszkała w zamku od 1970 do 1982 roku (aż do swojej śmierci). Salvador Dalí przez 10 lat odwiedził Castell Púbol zaledwie dwa razy. Miejsce to zachwyca i zadziwia do dziś – ogromne rzeźby słoni, tajemnicze postacie, wypchany koń, bogata kolekcja sukien Gali oraz jej surrealistyczna kaplica w podziemiach rezydencji.

Lloret de Mar

Piękna plaża oraz tętniące życiem bary, kluby i dyskoteki to główne wyróżniki tego miasta. Serce Lloret de Mar tworzą wąskie uliczki z katalońskimi i gotyckimi budowlami. Największą atrakcją jest tutaj 1,5-kilometrowa plaża (wyróżniona Błękitną Flagą) stwarzająca doskonałe warunki do snorkelingu i nurkowania głębinowego.

Ogrody św. Klotyldy

To niesamowite ogrody zaprojektowane w renesansowym stylu na początku XX wieku. Wyjątkowe jest ich samo położenie – na klifie, z przepięknymi widokami na morze. Istnienie tego miejsca jest zasługą niejakiego Marqiusa Roviralty. Jako właściciel wzgórza, zlecił stworzenie rozległego ogrodu, który miał być oddaniem hołdu jego zmarłej żonie Klotyldzie – stąd też wzięła się nazwa. Na rozległym, zielonym terenie ogrodów zobaczycie kręte dróżki, schody, tarasy, fontanny oraz posągi w stylu romańskim.

Atrakcje

Park wodny Water World

To jeden z najlepszych parków wodnych na Costa Brava. Sztuczne fale, rwąca rzeka, zjeżdżalnie dla najbardziej odważnych oraz jacuzzi dla spragnionych relaksu. Do tego niewielka wysepka dla dzieci z minizjeżdżalniami i brodzikami. Na terenie Water World znajdziecie również tarasy słoneczne, gdzie można odpocząć po wodnych szaleństwach. To jeden z najlepszych parków wodnych na Costa Brava. Sztuczne fale, rwąca rzeka, zjeżdżalnie dla najbardziej odważnych oraz jacuzzi dla spragnionych relaksu. Do tego niewielka wysepka dla dzieci z minizjeżdżalniami i brodzikami. Na terenie Water World znajdziecie również tarasy słoneczne, gdzie można odpocząć po wodnych szaleństwach.

Ogród Botaniczny Marimutra

Jeden z najważniejszych w Europie i najpiękniej położonych ogrodów botanicznych świata. Na obszarze niemal kilkunastu hektarów znajdziecie kilka tysięcy gatunków roślin z różnych stron świata – z terenów Morza Śródziemnego, Ameryki Południowej czy Afryki. Ale miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją zróżnicowaną florę, ale także widoki roztaczające się nimi – wysokie klify, niewielką plażę wciśniętą w zatoczkę czy port w Blanes.

Ciekawostki

Pamiątki z wakacji

Z hiszpańskich wakacji na Costa Brava warto przywieźć jeden z wyrobów ceramicznych, chociażby kubek, miseczkę czy naczynie na tapas (niewielkie przekąski). Doskonałą pamiątką będzie również lokalne, katalońskie wino – najsłynniejsze i najlepsze są te z regionu Castell de Perelada. I jak przystało na Hiszpanię, można, a nawet trzeba, zakupić prawdziwą sangrię.

Kuchnia

Katalońskie specjały

W Tossa da Mar bardzo popularne są owoce morza, szczególnie w nadmorskich tawernach. Warto spróbować Cim-i-Tomba, które określane jest „ulubionym daniem rybaka”. W starej części miasta można też odwiedzić jeden z licznych barów tapas i skosztować tutejszych przekąsek. W LLoret de Mar koniecznie zatrzymajcie się w barze Hula Hula (otwartym jeszcze w 1973 roku). Tam skosztujecie klasycznego Mai Ta oraz kokosowego Coco Loco.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Podatek turystyczny :
Na Costa Brava, Costa Dorada i Costa Barcelona pobierany jest podatek turystyczny. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowania bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3 godz.
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)