Wśród słynnych wybrzeży położonych w południowo-wschodniej Hiszpanii warto wyróżnić równie atrakcyjny turystycznie region – Costa Almeria. Zachwyca przede wszystkim pięknym krajobrazem i upalną pogodą; wysokie temperatury utrzymują się tu przez większą część roku.

Na długości ponad 200 kilometrów rozciągają się zróżnicowane plaże – piaszczyste, kamieniste, niektóre przepełnione turystami, a inne całkowicie przez nich pomijane. Główne ośrodki turystyczne to między innymi Mojacar, Vera, Cabo de Gata, Roquetas de Mar czy Agadulce. Costa Almeria pełna jest niespodzianek. Suchość powietrza i duże nasłonecznienie tworzą warunki niemal półpustynne.
Ten „afrykański” klimat przełamuje krajobraz, który tworzą góry Sierra Nevada. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni odkrywaniem tego zróżnicowanego, a momentami wręcz dzikiego pejzażu. Fani sportów wodnych skorzystają tu z dobrych warunków pogodowych do ich uprawiania. Urlopowicze nastawieni na odpoczynek z dala od zgiełku miasta i nadmorskich kurortów znajdą ukojenie pośród niczym nieskalanej natury. Turyści pragnący zasmakować nocnego życia i typowego hiszpańskiego gwaru wydobywającego się z knajpek serwujących pyszne jedzenie, także nie będą zawiedzeni. Costa Almeria to także urocze miasta, w których historia miesza się ze współczesnością. Sercem regionu jest miasto Almeria, gdzie po dziś dzień doskonale widoczne są wpływy cywilizacji rzymskiej, arabskiej czy chrześcijańskiej.

Zwiedzanie

Cabo de Gata

Parque Natural Cabo de Gata to obszar uznany przez UNESCO za „rezerwat biosfery". Zachwyca naturalnym krajobrazem i bogactwem flory i fauny. Piaszczyste plaże otoczone są przez skaliste wybrzeża, klify i wydmy. To idealne miejsce dla osób pragnących zaznać cichego i spokojnego wypoczynku.

Alcazaba

W Almerii znajduje się największy arabski zamek w całej Hiszpanii. Twierdza Alcazaba została wybudowana w X wieku i pełniła funkcje obronne. Rozciąga się wysoko nad miastem i robi niesamowite wrażenie, szczególnie po zmroku.

Rozrywka

MiniHollywood

Klimat westernu wyczuwalny jest w scenerii, która przez dekady służyła filmowcom za plan filmowy. Na wyjątkowej hiszpańskiej pustyni Tabernas kręcono kinowe hity, takie jak: „Dobry, zły i brzydki", „Lawrence z Arabii" czy „Kleopatra". Dziś stary plan filmowy został przekształcony w park rozrywki MiniHollywood przypominający Dziki Zachód. Znajduje się on na terenie Oasys Park, gdzie poza nim mieści się również zoo zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta i basen.

Museo de Almeria

Muzeum znajduje się w centrum miasta i jest idealnym wyborem dla osób interesujących się historią. Budynek i jego wnętrze utrzymane jest w ciekawym, minimalistycznym i współczesnym stylu. Zwiedzający obejrzą tu liczne eksponaty, fotografie i wyroby ceramiczne pochodzące sprzed kilku wieków.

Ciekawostki

Miasto naturystów

Wokół miasteczka Vera znajduje się prawie 6 km plaż przeznaczonych dla nudystów. Warunki klimatyczne do uprawiania nagiego wypoczynku są tu idealne i przyciągają rzesze turystów.

Almeria, czyli arabska Al-Mariyya

Nazwa miasta Almeria pochodzi z języka arabskiego (Al-Mariyya oznacza wieżę obserwacyjną) i tym samym wskazuje na wielowiekową historię miasta znajdującego się pod panowaniem muzułmańskim

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3,5 godz
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)