Grecki odpowiednik hiszpańskiej Ibizy, gdzie imprezy zdają się nie mieć końca, a kluby nigdy się nie zamykają. Mykonos to gwarancja niezapomnianej zabawy, wyspa pełna barów i dyskotek, a przede wszystkim żywiołowej atmosfery. Miejsce, do którego chętnie zjeżdżają celebryci i biznesmeni, niewykluczone zatem, że podczas swojego urlopu spotkasz kogoś sławnego.

Mykonos to niewielka wyspa położona na Morzu Egejskim. Jej stolicą jest Chora usiana białymi domkami i urokliwymi uliczkami. Poza imprezowaniem, wypoczywaniem na przepięknych plażach i uprawianiem sportów wodnych, warto poświęcić czas na odkrycie kilku perełek, które skrywa Mykonos. Przede wszystkim tak zwana Mała Wenecja – romantyczna dzielnica Chory, do której warto się wybrać na spacer o zachodzie słońca. Panagia Paraportiani, czyli jeden z najbardziej oryginalnych kościołów o nierównej konstrukcji; zbudowany jest z kilku świątyń złączonych w jedną całość. Bielone wiatraki z drewnianymi dachami tworzą wyjątkowy krajobraz Mykonos i są znakiem rozpoznawczym wyspy – z pewnością nie umkną Waszej uwadze. Na wyspie znajdują się również Muzeum Archeologiczne i Muzeum Morskie skrywające wspaniałe eksponaty. Na miłośników zwiedzania czeka możliwość udania się na pobliską wyspę Delos – miejsce narodzin boga Apollo.

Zwiedzanie

Bonis Windmill

Jeden ze słynnych, symbolicznych wiatraków, znajdujący się na wzgórzu górującym nad Starym Portem. Warto wdrapać się na sam szczyt, żeby móc podziwiać jeden z najlepszych widoków na całe miasto.

Latarnia morska Armenistis

Nieczynna, samotna i urokliwa latarnia położona jest na północy wyspy. Podczas podróżowania po Mykonos samochodem warto zatrzymać się również przy Armenistis. Latarnia jest niczym wartownik czuwający nad wodami Morza Egejskiego.

Mała Wenecja

To niezwykle romantyczna dzielnica Chory, którą poleca się odwiedzać o zachodzie słońca. Domy znajdują się tuż nad brzegiem morza, a ich ganki obmywają wzburzone fale. To idealne miejsce na spędzenie romantycznego wieczoru tylko we dwoje. W Małej Wenecji roi się od kawiarenek i restauracji.

Panagia Paraportiani

Jeden z najsłynniejszych kościołów znajdujących się w Grecji i jedna z najciekawszych konstrukcji architektonicznych w ogóle. Tworzy go pięć świątyń zbudowanych obok siebie lub jedna na drugiej. Kościół znajduje się w miejscowości Chora i niemal nieustannie jest oblegany przez próbujących uwiecznić go na pamiątkowej fotografii turystów.

Kuchnia

Kaseropita

Drożdżówka przygotowana z ciasta francuskiego lub słynnego ciasta filo, wypełniona regionalnym żółtym serem.

Tiropita z serem gaviera

Ciasto przekładane warstwami filo z masłem wypełnione mieszanką serowo jajeczną. Ser gaviera to wyrabiamy z mleka owczego lub krowiego twardy i słony ser.

Ciekawostki

Mekka gwiazd

Mykonos jest wyspą chętnie odwiedzaną przez światowej sławy gwiazdy. Plotka głosi, że „modę na Mykonos” zapoczątkowała w latach 60. sama… Jackie Kennedy!

Symbol wyspy

Obok wiatraków symbolem wyspy i nie lada atrakcją jest pelikan. Pierwszy pelikan osiadł na wyspie w 1954 roku, gdy został znaleziony w trakcie sztormu. Obecnie po ulicach Mykonos przechadzają się te oswojone, długodziobe ptaki.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Waluta :
euro (EUR)