Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

To jedna z trzech wielkich krain składających się na Republikę Czeską, obejmująca wschodnią część kraju. W tym regionie życie płynie dużo wolniej niż w centralnych Czechach, ludzie są niezwykle otwarci i przyjaźni, a otaczająca przyroda i zabytkowe miasteczka kryją w sobie wiele wartych zobaczenia miejsc. A do tego można tam spróbować wyśmienitych białych win, wprost z prywatnych piwnic.

Morawy dzielą się na Morawy Północne i Morawy Południowe. Obydwa regiony mają swoją specyfikę – północ jest z jednej strony bardziej uprzemysłowiona, ale z drugiej posiada piękne pasma niewysokich Beskidów. Południe to z kolei pagórkowaty, bardziej rolniczy region.

Morawianie to tradycjonaliści. Pielęgnują zwyczaje kultury ludowej, są też bardziej religijni niż mocno zlaicyzowani Czesi z centrum kraju. Owocuje to mnóstwem festynów, festiwali o najróżniejszej tematyce, a jesienią także świętami winobrania.

Południe Moraw, w okolicy Stražnic lub Znojma, to zagłębie winiarskie, w którym powstają wyśmienite białe wina. Warto wybrać się zwłaszcza do maleńkiego Petrova, gdzie znajdują się barokowe piwnice winne, pięknie malowane w tradycyjne wzory kwiatowe. Można tam kupić wino wprost od producenta. Zanim wybierzemy właściwe, trzeba spróbować każdego z dostępnych rodzajów. Wino sprzedaje się tam prosto z beczek, nalewane do 1,5- lub 2-litrowych plastikowych butelek. Wino w butelkach można także kupić w wielu lokalnych hospodach. Czesi produkują także czerwone wino, jednak zdecydowanie warto postawić na białe. Najlepsze to Rizling rýnsky, Rulandské šedé i Veltlínské zelené.

Stolica Moraw Południowych to spokojne i pełne życia miejsce. Niepowtarzalny klimat miasta oraz rozległe tereny winnic przyciągają rzesze podróżników z całego świata. Brno to była stolica historycznej krainy we wschodniej części Republiki Czeskiej – Moraw. Obecnie stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych Czech. To miasto niewielkie, dzięki czemu bez problemów można pieszo dotrzeć do większości tutejszych zabytków. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są zamek Špilberk z XIII, katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz klasztor Kapucynów. Na miłośników sportowych emocji czeka nowoczesny tor wyścigowy im. T. Masaryka, na którym co roku odbywają się zawody MotoGP czy World Superbike. Do Brna warto wybrać się w czerwcu na Špilberk Food Festival Brno i skosztować morawskich specjałów - win lodowych i słomowych, knedliczek chlebowych czy smażonego sera.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Czechy