Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Górna Austria to kraj z granitowymi wyżynami, ukrytymi wśród gór jeziorami oraz urokliwą doliną Dunaju. Niezwykły klimat tego kraju związkowego tworzą miasteczka pełne klasycznych zabytków oraz wciąż żywe tradycje świąteczne. Miłośnicy zwiedzania „w ruchu” odnajdą tu liczne szlaki wędrowne oraz trasy rowerowe.

Doskonałym miejscem na urlop jest południowo-zachodnia część regionu zachwycająca ukrytymi pośród gór jeziorami. Najsłynniejsze jest jezioro Attersee z krystalicznie czystą wodą i niezwykle urokliwą okolicą, którą docenił i uwiecznił na swoich dziełach Gustav Klimt. 

Miłośnicy zwiedzania „w ruchu” powinni koniecznie wybrać się na wyprawę rowerową naddunajską trasą (Donauradweg). Po drodze, biegnącej brzegiem rzeki, mija się niewielkie miasteczka, ruiny, klasztory oraz spokoje wioski. Warto przemierzyć również trasę pośród samotnych szczytów górskich i napawać się fantastycznymi widokami.

W stolicy Górnej Austrii – Linzu – czekają zarówno klasyczne zabytki, ale i nowoczesne muzea ze współczesnymi galeriami sztuki. Również tutaj ciągnie się słynna aleja handlowa – Landstraße. Warto odwiedzić również nieco mniejsze, górnoaustrackie miasta. Za najbardziej malownicze uznaje się Steyr z barokowym klasztorem jezuitów oraz słynną gotycką kamienicą – Bummerlhaus. Enns jest najstarszym miastem w Austrii, pięknie położonym nad rzeką – warto je zobaczyć choćby ze względu na samo jego otoczenie. Wels przyciąga z kolei wielbicieli zakupów – znajdziecie tu wiele sklepów i skorzystacie z nocy wyprzedaży.

Atrakcje

Linz

Wycieczka do tego miasta, to wyprawa nad brzeg Dunaju, wzdłuż którego ulokowane są zabytkowe kościoły, zamki i kamienice. Stolica Górnej Austrii przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom bogatej kultury i zwiedzania. Klasyczne, często odrestaurowane budowle, znajdują się na starówce. Wśród nich góruje piękny zamek z muzeum historycznym. Zachwyt budzą także nowoczesne budynki, w tym centrum przyszłości Ars Electronica, budynki galerii sztuki współczesnej Lenstos, a także muzeum (laboratorium) poświęcone multimediom. Ale to nie koniec atrakcji dla zwiedzających: to właśnie w Linz ciągnie się najsłynniejsza w Austrii aleja handlowa Landstraße, gdzie można kupić niemal wszystko. Obowiązkowym zakupem powinien być słynny deser Linzer Torte, którego przepis nie zmienia się od kilku wieków.

Zwiedzanie na rowerze

Tutejsza sieć tras rowerowych jest naprawdę wspaniale rozwinięta, dzięki czemu będziecie mieli w czym wybierać. Na dobry początek trasa Salzkammergutradweg biegnąca wzdłuż wspaniałych, otoczonych scenerią górską, jezior – to wyjątkowo piękna wizytówka Górnej Austrii. Ciekawa będzie również trasa naddunajska długości 240 km, biegnąca nad sama rzeką. Będziecie mijać klimatyczne miasteczka, spokojne wioski, zabytkowe kościoły oraz klasztory. Aby poczuć klimat minionych czasów, warto skusić się na trasę Rzymian. Po drodze nie ominie was widok wykopalisk archeologicznych czy dawnych rzymskich osiedli. Po aktywnym zwiedzaniu koniecznie trzeba zatrzymać się w tradycyjnej gospodzie miejskiej, w której serwują najlepsze lokalne potrawy.

Kuchnia

Linzer Torte

Smaku tego deseru nie da się opisać, trzeba go po prostu spróbować. Linzer Torte to popularne ciasto z migdałami i cienką warstwą konfitur. Wyglądem przypomina nieco włoskie rogaliki, ale przyjął się jako górnoaustriacka specjalność. Deser swoją nazwę zawdzięcza oczywiście stolicy Górnej Austrii – Linzowi. Receptura tego ciasta jest pierwszym spisanym w książce kucharskiej przepisem na tort (pochodzi z XVII wieku). Nie zmieniła się mimo upływu lat, a smakołyk zachował swój niepowtarzalny smak.

Knedle

Znajdziecie je tak naprawdę we wszystkich kuchniach regionalnych. Słynne Knödel mają wyraźne wpływy alpejskie i królują wśród tyrolskich przysmaków. Można zjeść je na słono lub na słodko. Słynne są knedle z boczkiem, twarożkiem, a także z morelami i śliwkami.

Ciekawostki

Kufel najlepszego piwa

Prawdziwi znawcy uważają, że w regionie Górnej Austrii znaleźć można najlepsze austriackie piwa. To tu znajduje się najstarszy, działający bez przerwy od 1229 roku austriacki browar Hofstetten. Powstał on przy szlaku prowadzącym do Czech, a jego głównym produktem jest Kübelbier, którego powinni spróbować nie tylko wielbiciele piwa.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Austria