Wyspy Zielonego Przylądka – w rytmie natury

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka jest najbardziej na południe wysuniętą częścią grupy wysp znanych jako Makaronezja, zwana inaczej Wyspami Szczęśliwymi. Rzeczywiście, znajdziemy tu wszystko, co potrzebne do szczęścia, przynajmniej wakacyjnego – białe dziewicze plaże, krystalicznie czyste wody, bogactwo podwodnego świata zwierząt i roślin oraz różnorodność ukształtowania terenu na poszczególnych wyspach – od gór i zalesionych wąwozów po płaskie księżycowe równiny. Życie mieszkańców toczy się spokojnym rytmem i jest związane z przyrodą i warunkami klimatycznymi panującymi na Wyspach.

Klimatycznie

Beach at Santa Maria - Sal Island - Cape Verde

Wyspy Zielonego Przylądka można odwiedzać praktycznie przez cały rok – nawet zimą temperatura nie spada poniżej 20 C. Słońce, wysokie temperatury i brak opadów są tu zagwarantowane przez ponad 340 dni w roku!

Klimat Wysp Zielonego Przylądka to przedłużenie strefy Sahelu, a więc warunków panujących na Saharze. Z suchym powietrzem, brakiem opadów i wysokimi temperaturami mamy do czynienia szczególnie w okresie od grudnia do maja, czyli wtedy kiedy u nas króluje zima i często kapryśna wiosna. Pora deszczowa trwa od sierpnia do października, choć jest to określenie nieco na wyrost, bowiem zdarzają się nawet 12-letnie okresy suszy, w czasie których nie spada ani jedna kropla deszczu. Rzuca to nieco światła na fakt, że Republika Zielonego Przylądka stawia na turystykę, a nie np. na rolnictwo.

Żółwie wyspy i inne cuda przyrody

żółw

Wyspy Zielonego Przylądka to raj na ziemi także dla zwierząt – wiele gatunków mieszka tylko tutaj. Warto wybrać się na ornitologiczną wyprawę, by podglądać życie tropikalnych ptaków, które upodobały sobie wyspy archipelagu jako miejsce lęgowe. Możemy poznać egzotyczne i często nieliczne populacje takich ptaków jak uroczy, nie tylko z nazwy, głuptak białobrzuchy czy fregata wielka, której cała populacja we wschodniej części Atlantyku to tylko 5 ptaków. Jednak prawdziwe cuda kryją się pod wodą. Wyspy Zielonego Przylądka to trzecie najważniejsze miejsce składania jaj przez żółwie na całym świecie, dlatego Boa Vista i Sal nazywane są czasami „żółwimi wyspami”. Poza tym w wodach wokół Wysp pojawiają się humbaki i największe z rekinów – rekiny wielorybie. Cały archipelag to schronienie dla setek gatunków kolorowych ryb – warto wybrać się na rejs łodzią z przeszklonym dniem lub po prostu zanurkować w głąb tego niezwykłego świata.

Niebieskie oko 2

Kolejne „ukryte” skarby wysp to np. Niebieskie Oko na Sal. Jest to podziemny, naturalny basen, znajdujący się na końcu podwodnej jaskini. Takich jaskiń jest na wyspie całe mnóstwo i stanowią one atrakcję konkurującą z powodzeniem z nurkowaniem wśród wraków statków, których również w przybrzeżnych wodach jest mnóstwo. Jeżeli jednak od podziemnych jezior wolicie te na powierzchni, zapraszamy w inną część wyspy Sal, gdzie znajdziecie niezwykłe jezioro solne, położone wewnątrz wygasłego krateru – nazwa Sal pochodzi właśnie od wydobywanej na wyspie soli. Bajecznie  kolorowa  (niebiesko-różowo-zielona) salina w Pedra de Lume  urzeka niezwykłym położeniem pośród surowego, księżycowego krajobrazu.

Salina

Zrób to na Wyspach!

Żeglowanie. Żeglowanie nie jest tu jeszcze tak popularne jak np. na Wyspach Kanaryjskich, ale przepiękne przystanie można znaleźć m.in. w zatoce w Murdeira na Sal. Jednak na obydwu wyspach wypożyczyć można żaglówki i katamarany, a także wybrać się na całodniowy rejs większą łodzią.

Surfing, kitesurfing i windsurfing. Ponieważ na Wyspach Zielonego Przylądka zawsze mocno wieje (zimą z siłą 5-6 stopni w skali Beauforta, latem 3-4 stopnie), stały się one jednym z ulubionych miejsc fanów wind- i kitesurfingu. Najlepsze warunki panują na Boa Viście i Sal, a więc na obydwu wyspach, na które możecie polecieć z Tui. Dla początkujących najlepszą lokalizacją będzie Boa Vista i rozległa strzeżona plaża w stolicy wyspy Sal Rei. Jednak zawodowcy także znajdą coś dla siebie – w wielu zatokach wokół wyspy panują doskonałe warunki dla surferów, a fale dochodzą nawet do 1,8 m.

Santa Maria

Nurkowanie. Najlepsze warunki do nurkowania panują na Boa Viście i Sal, na pozostałych wyspach branża dopiero się rozwija. Poza podziwianiem uroków niezwykle bogatej podmorskiej przyrody, możemy też zobaczyć np. naturalne podwodne jaskinie uformowane przez lawę oraz 40 wraków zatopionych na głębokości od 5 do 30 m w wodach wokół Boa Visty.

Wrak statku Santa Maria

Wędkarstwo. Na Wyspach Zielonego Przylądka możesz zapolować na naprawdę grubą rybę (tzw. wędkarstwo typu big game) – występujące tu gatunki np. marlina osiągają nawet 340 kg! Do wędkowania świetnie nadają się wody wokół Boa Visty. Koszt takiej wyprawy (trwającej zwykle przynajmniej pół dnia) nie jest zbyt wygórowany, dlatego warto zainteresować się tą formą spędzania wolnego czasu.

big game fishing