Święta i Nowy Rok na Maderze

Już niedługo koniec roku. Od początku grudnia wielu z nas ogarnęła przedświąteczna gorączka. W witrynach sklepowych rozbłysnęły świąteczne dekoracje tworząc magiczny klimat bożonarodzeniowy. W domach roznosi się zapach pieczonych korzennych ciasteczek, makowca, gotowanego barszczu… Najpierw szykujemy tradycyjną wigilijną kolację, a potem przygotowujemy się do Sylwestra z przyjaciółmi.

Fot.1.

A gdyby tak zmienić coroczne plany i w tym czasie zamiast zostać w domu udać się w niezwykłą podróż. Czyż to nie brzmi ekscytująco? Miejscem, które warto odwiedzić w okresie świątecznym i karnawałowym jest z pewnością Madera. Jej magia i lokalne zwyczaje zaczarują nawet najbardziej wybrednych podróżników…

Przedświąteczne zakupy na Maderze

Już na początku grudnia na Maderze, głównie w Funchal pojawiają się drewniane budki, w których można zakupić świąteczne przysmaki jak np. ciasto miodowe, oraz kwiaty doniczkowe. U nas popularna jest w tym okresie gwiazda betlejemska, a tam poinsecje, storczyki, anturium.

Fot.2.

Osobom, które spędzają Święta czy karnawał na Maderze polecam pojawić się tam jak najwcześniej. W grudniu na Maderze odbywa się słynna Noc na Targu (Noite do Mercado). Tego dnia nikt nie idzie spać wcześnie, wszyscy mieszkańcy wyspy zjeżdżają się do miasta na Mercado dos Lavradores (Rynek Rolników). Największy bazar w Funchal otwarty jest przez całą noc. To jest naprawdę niesamowite wydarzenie. Niektórych uczestników targu może dziwić, jak to jest, że wszyscy akurat w przeddzień Bożego Narodzenia robią przedświąteczne zakupy. Jednak szybko zdają sobie sprawę, że to nie tylko miejsce zakupów, ale miejsce spotkań z przyjaciółmi, wspólnego kolędowania. Gdy zapada noc, największą atrakcją jest wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd. To zdarzenie jest wzbogacone udziałem zespołów muzycznych i grup folklorystycznych. Wspaniała atmosfera i zabawa trwają aż do świtu.

Świąteczny nastrój potęguje tysiące magicznych lampek i dekoracje świąteczne. Będąc na Maderze podczas świąt musimy koniecznie spróbować lokalnego przysmaku z marynowanej wieprzowiny tj. Carne de vinho-e-álhos oraz maderskiego wina. Okoliczne bary serwują wszystkim najróżniejsze napoje np. poncha (rum z cukru trzcinowego z dodatkiem miodu i soku z cytryny), cydr (napój z jabłek o niskiej zawartości alkoholu) i popularna, znana również u nas sangria.

Fot.3.

Boże Narodzenie

Madera obchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok w tym samym czasie co większość narodów chrześcijańskich. Boże Narodzenie ma tu bardzo wyjątkowe i szczególne znaczenie dla mieszkańców. To dla nich najważniejsza pora roku, a święta obchodzone są z wielką tradycją, radością, barwą i entuzjazmem.

Na pierwszy rzut oka po przyjeździe wszystko wydaje się być takie jak w Polsce, ale jak to się mówi „diabeł tkwi w szczegółach”. Specyficzna budowa Funchal, stolicy wyspy, powoduje, że w okresie Świąt i Nowego Roku miasto to, aż kipi świątecznością, którą można podziwiać już od początku grudnia. Maderczycy podobnie jak Polacy ubierają przed Świętami Bożego Narodzenia choinkę, z tym, że zazwyczaj jest to mała sosenka. W niektórych domach wykonuje się choinkę z masy papierowej, lub kupionych na targu gałązek. Przy wigilijnym stole gromadzą się całe rodziny i zasiadają wspólnie do kolacji, zwanej consoadą. W całej Portugalii popularna jest tradycja zapraszania na wieczerzę dusz zmarłych, dla nich przygotowuje się puste miejsce. Niektórzy wrzucają okruszki z wieczerzy wigilijnej do kominka, co jest oznaką szczęścia w Nowym Roku.

W tym magicznym okresie na ulicach Funchal są miliony światełek w wielu kolorach. Ale nie tylko kolorowo i wesoło jest w stolicy. Również drogi poza Funchal oświetlone są lamkami, prawie wszystkie latarnie na całej Maderze połączone są świątecznymi łańcuchami, co z nieba daje wrażenie oświetlonej mapy drogowej.

Wspaniała dekoracja świąteczna wraz z fantastycznymi noworocznymi fajerwerkami powoduje, że Madera jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc, do którego przyjeżdża coraz więcej turystów, by przeżywać ten szczególny nastrój.

Fot.4.

Sylwester na Maderze

Madera słynie z niezapomnianych wrażeń w noc Sylwestrową. Odbywa się tam jeden z najbardziej spektakularnych pokazów sztucznych ogni na całym świecie. W Noc Sylwestrową amfiteatr w Funchal jest sceną dla najpiękniejszej i najbardziej niesamowitych wystrzałów pirotechnicznych. Pokaz trwa zazwyczaj około 10 minut, a sztuczne ognie odpalane są z 37 miejsc wokół Funchal, z czego 6 miejsc zlokalizowanych jest na specjalnych platformach umieszczonych na oceanie. W czasie pokazu zużywanych jest 17 ton sztucznych ogni. Średnio podczas takiego pokazu jest ok 60 tys. wystrzałów. Od 2006 roku znajduje się na liście w Księdze Rekordów Guinessa, jako największy na świecie pokaz sztucznych ogni. Pokaz sztucznych ogni jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Coraz więcej osób podróżuje tutaj wyłącznie w celu bycia osobiście świadkiem tego show rzadkiej urody. Niesamowity urok mają też oświetlone statki, pełne turystów, zakotwiczone wzdłuż zatoki Funchal obserwujące pokaz. Żeby tradycji stało się za dość, o północy obowiązkowo trzeba wypić kieliszek szampana z dwunastoma rodzynkami.

Fot.5.