Wybrzeże Algarve – co warto zobaczyć?

1

Region Algarve zlokalizowany jest w południowej części Portugalii. Rozciąga się od Przylądka św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Malownicze krajobrazy, piękne piaszczyste plaże otoczone klifami oraz wyśmienita kuchnia to jedne z nielicznych zalet pobytu we wspomnianym regionie. Z pewnością każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie! Wycieczkowicz ma wiele możliwości do wyboru m.in. zwiedzanie zabytkowych miasteczek, uprawianie sportów wodnych, gra w popularnego golfa czy kultywowanie turystyki kulinarnej.


Będąc na południu Portugalii koniecznie trzeba pojechać na Przylądek św. Wincentego. Jest to najdalej wysunięty punkt południowo-zachodniej Europy, większość osób uważa to miejsce za przysłowiowy koniec świata. Znakomite widoki roztaczające się z ogromnej skały, która ma aż 60 metrów wysokości – robi ogromne wrażenie na turystach. Stojąc na krawędzi skały można poczuć się jak ptak ? Na samym krańcu znajduje się także latarnia morska. Wybierając się w to miejsce warto pamiętać o kurtce i czapce – wiatr wieje tam niemiłosiernie.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Lagos. Jest to urokliwe miasteczko zlokalizowane niedaleko Przylądka św. Wincentego. Lagos słynie przede wszystkim z podróży morskich – to właśnie z tego portu Vasco da Gama wyruszył w swą podróż w XV wieku. W Lagos warto wybrać się na plac Praca da Republica, na którym zobaczymy dawny “targ niewolników”. Ciekawym obiektem jest również Kościół św. Antoniego z urozmaiconym wnętrzem z XVIII wieku. Lagos to nie tylko zabytki. Miejsce znane jest również z przepięknych plaż, które otaczają bajkowe klify. Wzdłuż oceanu można pospacerować długą promenadą. Są tu nowoczesne porty jachtowe oraz pola golfowe. Życie nocne w sezonie turystycznym trwa do późnych godzin porannych.

Silves to piękne miasto z malowniczym krajobrazem i licznymi zabytkami. Warto zobaczyć tu mauretański zamek oraz Starą Katedrę zlokalizowaną w samym centrum starówki. Będąc w tej okolicy koniecznie trzeba wstąpić do lokalnej restauracji, w której podają typowe dania kuchni portugalskiej. Głównym przysmakiem są grillowane sardynki oraz dorsz suszony – Bacalhau. Jak mówią Portugalczycy prawdziwa gospodyni potrafi przyrządzić Bacalhau na 365 sposobów, na każdy dzień w innej postaci.

Będąc w rejonie Algarve warto wybrać się w góry Serra de Monchique. Najwyższym szczytem jest Foia (902 m n.p.m). Popularnymi roślinami, które można zobaczyć w tej okolicy, są dęby korkowe, eukaliptusy, drzewa migdałowe, figowe oraz oliwkowe. Z dębów korkowych w Portugali wytwarzane są rozmaite przedmioty m.in. torebki, buty, podkładki pod talerze czy breloczki. Są to idealne pamiątki z podróży.

Albufeira w opinii większości turystów to najpopularniejszy kurort turystyczny na południu kraju. Miejscowość słynie z długich, piaszczystych plaż z rewelacyjnymi klifami. Albufeira posiada urokliwą starówkę, mnóstwo restauracji, sklepów oraz barów. Życie nocne trwa tu do białego rana. Niedaleko miasteczka znajduje się Zoomarine Algarve, w którym można zobaczyć pokazy delfinów, lwów morskich i fok.
Oczywiście jest to tylko namiastka możliwości spędzenia czasu wolnego w Portugalii. Jeśli jednak wybieracie się na tydzień i chcecie połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem, to moim zdaniem wspomniane miejsca są godne polecenia. Owocnych podróży w regionie Algarve!