Turcja zapięta na ostatni guzik. Przygotowania do wyjazdu

760x433_blog

Z niecierpliwością czekamy na wymarzony urlop. Pracodawca uprzedzony, wczasy wykupione, walizka wybrana… pozostało ją tylko spakować i przełączyć się na wakacyjny nastrój. Przygotowania do wyjazdu, zwłaszcza kiedy to upragnione i długo wyczekiwane wakacje, są zawsze ekscytujące. Ten artykuł skierowany jest przede wszystkim do osób, które do Turcji wybierają się po raz pierwszy. Przyjrzyjmy się zatem, jak przygotować się na idealne wakacje w Turcji!

Zanim wybierzemy odpowiedni do naszych potrzeb hotel, zastanówmy się nad regionem, do którego chcielibyśmy pojechać. Weźmy pod uwagę, co chcielibyśmy tam zobaczyć, do jakich miejsc jechać i na jakie wycieczki fakultatywne się zapisać. Zdarzyło się kilka razy, że goście spędzający wakacje w Antalyi zapytali rezydenta o wycieczkę do antycznego miasta Efez; z Marmaris zainteresowani byli wycieczką do Kapadocji. Pamiętajmy, że do niektórych pięknych i znanych miejsc w Turcji jeździmy z poszczególnych regionów. Antyczne miasto Efez – Turcja Egejska; rzeka Dalyan – z Marmaris, Sarigerme, Fethiye oraz Bodrum; Kapadocja – Turcja Śródziemnomorska; Pamukkale – z każdego regionu, chociaż z Turcji Egejskiej jest najbliżej. Jeżeli planujemy w ciągu jednego urlopu zwiedzić dwa kraje: Turcję oraz Grecję – wybieramy Marmaris dla Rodos i Bodrum dla Kos.

Tym, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej, polecam wycieczki objazdowe, które oferują bardzo bogaty program zwiedzania (i nic nie zastąpi Wam wykwalifikowanego przewodnika). A niezdecydowanym, ale żądnym wrażeń, polecam wakacje „2w1”, czyli wczasy łączone: wycieczka objazdowa połączona z wypoczynkiem w wybranym kurorcie.  Każdy region jest inny – wszystkie są piękne, ale mają różne ciekawe rzeczy do zaoferowania. A więc przed podjęciem decyzji który region i kurort wybrać, zachęcam do lektury artykułu o atrakcjach turystycznych regionów Turcji.

Dokumenty, formalności i środki płatności

Bez paszportu ani rusz

Pakujemy otrzymane dokumenty podróży, vouchery oraz paszport. Pamiętajmy, że podróżujące z nami dzieci również muszą posiadać ważne dokumenty. Upewnijmy się, że nasz paszport ważny jest jeszcze przez minimum 6 miesięcy od daty wygaśnięcia wizy. Turecką wizę turystyczną dotychczas można było zakupić na granicy, tzn. na lotnisku po wylądowaniu w Turcji. Ale uwaga: 10 kwietnia 2014 roku wchodzą nowe przepisy prawne, według których uzyskanie tureckiej wizy turystycznej będzie możliwe tylko poprzez system internetowy www.evisa.gov.tr (aplikujemy przez stronę, płacimy kartą kredytową lub debetową, drukujemy przesłaną nam na maila wizę i nosimy przy sobie przez cały pobyt w Turcji) lub w Ambasadzie Republiki Turcji (Warszawa, ul. Malczewskiego 32). Jest to wiza wielokrotnego przekraczania granicy, ważna 90 dni w skali 180.

Z dokumentów, warto również zabrać ze sobą prawo jazdy, gdyż wypożyczanie samochodów w Turcji nie jest drogie, a zwiedzanie na własną rękę może okazać się prawdziwą przygodą. Nie zapomnijmy też o posiadanych patentach oraz certyfikatach, które mogą przydać się nam podczas urlopu (np. przy nurkowaniu). W artykule o zakupach wspomniałam o walucie w Turcji – o tureckich lirach (1 lira = ok. 1,5zł). Przy wjeździe proszę sobie przygotować euro lub dolary na zakup wizy, natomiast w kurortach proponuję wymienić pieniądze na liry, ponieważ najkorzystniej jest płacić lokalna walutą.  Gotówka czy karta? – i jedno i drugie. Trochę gotówki przyda nam się na wydatki pierwszego dnia pobytu, ale nie zabierajmy zapasu gotówki przeznaczonej na cały urlop. Całodobowe i ogólnodostępne bankomaty, z których pieniądze wyciągniemy w lirach, euro, dolarach, a nawet funtach znajdują się na każdej ulicy. W wielu centrach handlowych, supermarketach, a nawet małych sklepikach ulicznych możecie Państwo również płacić kartą.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przed wyjazdem z Polski upewnijmy się u operatora naszej sieci, że mamy włączony roaming, żebyśmy mogli swobodnie korzystać z naszego telefonu.

Przygotowujemy walizkę idealną

Apteczka, ubrania i ręcznik plażowy

Na wstępie, sprawdzamy limit bagażu, który przysługuje nam przy przelocie. Większość czarterowych linii lotniczych dopuszcza maksymalną wagę bagażu 20kg + 5kg w bagażu podręcznym. Jeżeli planujemy większe zakupy w Turcji, najlepiej jest zostawić sobie kilka zapasowych kilogramów w walizce. Niezbędnikiem każdego turysty jest apteczka, a w niej: plastry opatrunkowe, środki przeciwbólowe, środki na niestrawność, leki na choroby lokomocyjne, stałe zażywane przez nas leki (od alergii, nadciśnienia, cukrzycy) oraz krem przeciwko oparzeniom słonecznym.

Jakie ubrania zabrać i czy potrzebne jest coś z długim rękawem? Zależy to przede wszystkim od terminu wyjazdu (przed wylotem możemy sprawdzić prognozę pogody w wybranym kurorcie). W szczycie sezonu nie przesadzajmy z ciepłymi ubraniami, gdyż temperatury bywają bardzo wysokie, nawet nocą. Jeżeli wybieramy się na początku bądź pod koniec sezonu (kwiecień, maj, wrzesień, październik), pakujemy coś z długim rękawem – w tym czasie wieczory bywają chłodne. W większości kurortów panuje swoboda ubioru, a więc pakujemy to, w czym lubimy chodzić i w czym jest nam wygodnie. Z pewnością przyda nam się para wygodnych sandałów oraz lekkie przewiewne ubranie, zwłaszcza jeżeli planujemy czynne zwiedzanie i wycieczki z przewodnikiem.

Drogie Panie, pamiętajcie o letnich sukienkach, które czekają w szafie na upalne lato, i w których będziecie wyglądać olśniewająco. W większości hotelowych restauracji obowiązuje strój oficjalny (Panowie – krawat, eleganckie spodnie oraz buty; Panie – szykowny strój/sukienka). Ale nie zapominajmy też o stosownym ubraniu, zwłaszcza jeżeli planujemy wypad za miasto lub zwiedzanie meczetów (dłuższe spodnie/spódnica, góra zakrywająca ramiona, chusta). Na plaży przyda się nam kostium kąpielowy oraz własny ręcznik plażowy. Niektóre plaże mają żwirowe zejścia, a więc możemy spakować specjalne buty do wody (jeżeli takich nie posiadamy, to są do kupienia na miejscu). Buty te przydadzą nam się również przy zwiedzaniu kanionów, np. dno w Kanionie Saklikent bywa miejscami kamieniste.

Miłośnikom sportów wodnych przyda się sprzęt do nurkowania. żeby już pierwszego dnia, nie tracąc czasu na bieganie po sklepach w poszukiwaniu maski lub rurki, wskoczyć na głęboką wodę :) Podobnie jest z ochroną przeciwsłoneczną: krem z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Wszystko dostępne jest na miejscu, ale po co tracić czas?