Tunezja – witamy w Afryce!

Północna część Afryki w dużej mierze kojarzy się nam z prażącym niemiłosiernie słońcem i wszechobecną suszą. Wszystko to za sprawą Sahary – pustyni zajmującej znaczną część czarnego kontynentu. Tunezja to jednak nie tylko piach i spękana ziemia. To kraj o bogatej kulturze, wspaniałej przyrodzie i niebywale gościnnych mieszkańcach.

Kto więc uda się do Tunezji może być mocno zaskoczony, kiedy po wylądowaniu na afrykańskiej ziemi znajdzie się w tonącej w zieleni i serdeczności krainie, która oferuje coś więcej niż spacer po wydmach w czterdziestostopniowym upale. To śródziemnomorskie państwo pełne kolorowej ceramiki, marmurów, pachnącego jaśminu i orientalnych przypraw jest bramą do Afryki w najlepszym wydaniu.

Centrum kulturalne w Tozeur (flickr.com; Archer10(Denis))

Morskiej bryzy orzeźwienie

Klimat tego przepięknego kraju sprzyja całorocznym podróżom. Słoneczne zimy są idealne na zwiedzanie oraz spacery. Natomiast gorący okres letni przypadnie do gustu plażowiczom i osobom żądnym zabawy, którą oferują liczne kurorty na wybrzeżu. Jednak, nawet kiedy latem powietrze osiąga temperaturę 40°C, nie jest ani parno ani duszno. Łagodzący upały chłód znad morza uprzyjemnia pobyt i orzeźwia. Klimat Tunezji to jeden z jej największych skarbów, gdyż sprawia, że kraj ten jest niesamowicie przyrodniczo różnorodny. Susze na południu tworzą malowniczą pustynię, a przelotne opady w chłodniejszych porach roku w połączeniu z ciepłym powietrzem sprawiają, że północna część Tunezji to tereny pokryte lasami, gajami cytrusowymi oraz winnicami, w których początek mają znakomite tunezyjskie wina. Oprócz tego miasta przystrojone są bujnymi palmami i niezliczoną ilością barwnych kwiatów.

Ogród miejski w Tunisie (flickr.com; Archer10(Denis))

Jaśminowe ogrody

Symbolem Tunezji są kwiaty cudownie pachnącego jaśminu. Ciekawostką jest to, że na ulicach spotkać można wielu sprzedawców tych kwiatów w postaci bukietów, bransoletek, wianków itd. Tunezyjczycy tak są przywiązani do swojego symbolu, że często noszą przy sobie bukiecik tych wonnych kwiatów. Nawet w miejscowościach praktycznie nie goszczących turystów znajdują się stragany z jaśminem. Normą jest, że mężczyźni zakładają sobie kwiatek za ucho. Jeżeli są stanu wolnego za prawym, jeżeli są żonaci to za lewym. Dlatego, kiedy Tunezyjczyk oferuje kupno bukieciku jaśminu to wcale nie jest chwyt na turystów! To u nich tradycja, a cena jest symboliczna, choć zapach jaki będzie nam towarzyszył podczas spaceru wart jest miliona dolarów.

Lokalny sprzedawca bukietów jaśminu

Podróż do przeszłości i spotkanie z arabską kulturą

Burzliwa i długa historia ziem, na których leży Tunezja zaowocowała tym, że w tym niewielkim afrykańskim państwie znajduje się zbiór zabytków, których pozazdrościć może niejeden kraj. Obok rozbrzmiewających islamskimi modlitwami okazałych meczetów mamy starożytne ruiny Kartaginy czy Douggi. Zachowane w świetnym stanie pozwalają przenieść się w czasie i poczuć klimat odległych czasów choćby na chwilę. Trudno pominąć mediny –stare miasta otoczone murem, które tętnią życiem niezmiennie od setek lat. Tutaj możemy zasmakować prawdziwie arabskiej kultury. Zarówno wrażeń dostarczy nam targowanie się na straganach jak i delektowanie się lokalnymi specjałami arabskiej kuchni w jednej z malutkich restauracji ukrytych w wąskich uliczkach. Medina to nie tylko jedzenie i zakupy. To także oaza kulturalna, miejsce koncertów, pokazów rzemiosła i tańców. Możemy więc tutaj nie tylko nabyć piękne przedmioty, ale zobaczyć jak powstają, a czas oczekiwania umili nam niosąca się po medinie arabska muzyka.

Ruiny miasta Dougga (flickr.com; Archer10(Denis))

Tunezyjskie Santorini

Jeśli zechcemy odpocząć od egzotycznego, arabskiego gwaru możemy się wybrać do Sidi Bou Said, które uderzająco przypomina… grecki pejzaż! W tym uroczym miasteczku możemy rozsiąść się w jednej z przytulnych kafejek i popijając leniwie kawę przyglądać się lokalnym artystom, którzy w ciszy i skupieniu tworzą piękne obrazy. Charakterystyczne dla Sidi Bou Said jest to, że budynki są białe z niebieskimi dachami i okiennicami, co wielu osobom kojarzy się z greckim Santorini. Na kawę możemy też się wybrać do jednego z malowniczych portów, które są elementem krajobrazu niemal każdego tunezyjskiego miasteczka. Tam podziwiając zacumowane łodzie i żaglówki poczujemy nadmorski charakter Tunezji.

Jedna z malowniczych uliczek Sidi Bou Said (flickr.com; romain cloff)

Gdzie żar leje się z nieba

Tunezja to kraj sprzeczności. Pełne roślinności północne regiony są kontrastem dla wypalonego słońcem południa. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie stykają się tak różne krajobrazy. Dla turysty jest to idealne rozwiązanie. Podczas jednego urlopu może wypoczywać w komforcie, w bajecznym, hotelowym, egzotycznym ogrodzie oraz wybrać się na wycieczkę fakultatywną na słynną pustynię – Saharę. Doświadczyć fatamorgany, dosiąść wielbłąda i zamoczyć stopy w krystalicznym źródle ukrytym w palmowej oazie. Stojąc na środku pustyni, wśród bezkresnych wydm lub spękanej ziemi mamy okazję poczuć prawdziwe gorąco Afryki i zapach wołającej o deszcz gleby. W jednym z saharyjskich miasteczek, za niewielką opłatą, możemy nakarmić mlekiem z butelki młode wielbłądziątko. Widok jest tak rozczulający, że serce mięknie największym twardzielom, którzy z uśmiechem pozują do zdjęcia z uroczym maluchem.

Oaza palmowa (flickr.com; Archer10(Denis))

Jeżeli ktoś od miłych i włochatych wielbłądów woli przygodę z bardziej niebezpiecznymi zwierzętami na pewno ucieszy go fakt, że na gorącej wyspie Djerbie znajduje się farma krokodyli. Licząca 400 okazów hodowla robi wrażenie. Adrenaliny dostarcza fakt, że te olbrzymie drapieżniki można oglądać z bardzo bliskiej odległości na wolnym wybiegu, a młode okazy można nawet pogłaskać.

Farma krokodyli na Djerbie (flickr.com; Tab59)

Spacerem wzdłuż brzegu

Piaszczyste plaże Hammametu, Sousse, Mahdii, Djerby itd. usiane są stanowiskami oferującymi uprawianie sportów wodnych. Tak więc obok beztroskiego plażowania i cieszenia oka turkusem krystalicznie czystej wody możemy sprawdzić się w jeździe na nartach wodnych czy skuterze. Niesamowitą przygodą dla każdego będzie też lot na spadochronie ciągniętym za motorówką. Z góry widać jak szerokie i nieskończenie długie są tunezyjskie plaże. Drobny, jasny piasek, szum morza, wygodny leżak i słomiany parasol to zestaw nieodłącznie kojarzący się z Tunezją. Praktycznie od Djerby po Tunis plaże w kurortach są prawdziwie piaszczyste. To istny raj dla amatora wygrzewania się na słońcu i kąpieli morskich. Jest to super kierunek dla rodzin z dziećmi, gdyż pociechy mogą się beztrosko bawić przy płytkim brzegu z mięciutkim, piaszczystym dnem. Dla miłośników zwierząt niezapomnianym przeżyciem będzie przejażdżka brzegiem morza na koniach lub wielbłądach.

Jedna z pięknych tunezyjskich plaż (flickr.com; samuel negredo)

Baw się od rana do nocy!

Tunezja niczym magnes przyciąga turystów. To niewątpliwie turystyczny raj zarówno pod względem dziedzictwa kultury jak i przyrody. Warto jednak wiedzieć, że Tunezyjczycy kochają zabawę i ich prorodzinna mentalność sprawia, że nawet nie oddalając się zbytnio od hotelu nie zabraknie nam atrakcji. Ogromne kompleksy hotelowe mają silnie rozbudowaną infrastrukturę. Animatorzy dbają od rana do nocy o to, aby turyści się nie nudzili. Przygotowują zajęcia dla dzieci i dorosłych tak by każdy znalazł coś dla siebie. W ramach pobytu możemy się więc nauczyć tańca brzucha, gry w minigolfa czy zrzucić kilka zbędnych kilogramów podczas gimnastyki. A te łatwo przybrać biorąc pod uwagę, że kuchnia tunezyjska należy do niesamowicie smacznych.

Po całodniowym wypoczynku nad wodą możemy wybrać się na wieczorne hotelowe animacje. Pokazy połykaczy mieczy, egzotycznych tancerek i węży to tylko wstęp do długiej listy atrakcji. Po animacjach, w ramach orzeźwiającego spaceru, warto udać się do lokalnego centrum, gdzie nasze oczy cieszyć będzie ogrom mieniących się kolorami skwerków, fontann i alejek.

Kolorowe fontanny zdobiące jeden z wakacyjnych kurortów (flickr.com; Krejcirikmira)

Dlaczego warto wybrać się do Tunezji?

Podsumujmy powyższe fakty. Klimat Tunezji – idealnie słoneczny. Przyroda – niezwykle hojna dla naszych oczu. Kultura – bogactwo nad bogactwami. Zabawa – od rana do nocy. Plaże – najpiękniejsze! Jeżeli do tego dodać fakt, że Tunezja jest kierunkiem przyjaznym naszemu portfelowi to można uznać to miejsce za idealne na urlop. Trudno o drugi tak różnorodny i przyjazny kierunek wakacyjny.