Starożytne miasta w Turcji. Które z nich warto zwiedzić?

Turcja Efaz

Turcja ma długą i bogatą historię sięgającą starożytności. Kraj ten był domem dla wielu cywilizacji, które pozostawiły po sobie szereg zabytków. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zdecydowanie warto je odwiedzić podczas pobytu w Turcji!

Efez

Efez to jedno z 12 miast jońskich powstałych w starożytności w Azji Mniejszej. Znajduje się tu stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu spacerować wielkowiekowymi ulicami pełnymi świątyń, posągów i ruin. Relikty przeszłości, które tu zwiedzisz, to między innymi: wnętrze Biblioteki Celsusa, Świątynia Hadriana zdobiona wspaniałymi fryzami czy Wielki Teatr. Dodatkowo zobaczysz, jak wyglądały typowe termy rzymskie, latryny dla mężczyzn, a nawet… dom publiczny. Efez to również ważne miejsce z punktu widzenia chrześcijaństwa. To tu swą wiarę głosił św. Paweł, a według legendy dom położony na zboczu góry Bülbül (zwanej Wzgórzem Słowików) zamieszkiwała Maria z Nazaretu – miejsce to nazwano Domem Najświętszej Marii Panny, jest ono dostępne do zwiedzania.

Turcja Efaz

Perge i Aspendos

Perge i Aspendos to miasta starożytnej Pamfilii. W Perge znajduje się imponujący gmach antycznego teatru – wzniesiony najprawdopodobniej około 120 roku n.e. Poza tym po dziś dzień zachowały się ruiny stadionu z wydzieloną areną przeznaczoną na walki gladiatorów i dzikich zwierząt, agora, mury miejskie, domy mieszkalne, łaźnie rzymskie, nekropolie czy budowle powstałe w okresie chrześcijaństwa. Położone niedaleko Aspendos znane jest ze znakomicie zachowanego antycznego teatru. Co ciekawe, teatr spełnia swą funkcję po dziś dzień; rokrocznie we wrześniu odbywa się tu między innymi Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu.

Turcja Antalya

Hierapolis

Miasto frygijskie położone tuż obok słynnego Pamukkale – obydwa obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane zabytki, które można tu zwiedzić to między innymi: wybudowane w II wieku termy, znane jako Wielkie Łaźnie, Łaźnia Rzymska, główna ulica handlowa Frontiniusa, Świątynia Apolla, Plutonium będące miejscem kultu, Teatr Rzymski, a także nekropolia i różne świątynie. Warto odwiedzić również znajdujące się tu Muzeum Archeologiczne.

Hierapolis Turcja

Phaselis

Starożytne miasto Phaselis, usytuowane jest w lesie między trzema małymi zatoczkami na wybrzeżu licyjskim i może poszczycić się imponującymi pozostałościami z czasów antycznych. Agora, teatr z czasów hellenistycznych i akropol to jedne z największych atrakcji, które można tu zwiedzić. Podczas polecanej przez nas wycieczki z przewodnikiem wjedziesz kolejką linową na szczyt góry Olimp znanej również jako Tahtalı Dağı (2365 metrów n.p.m), pojawiającej się w wielu przekazach starożytnej kultury.

Phaselis Turcja

Side

Side to nadmorskie miasto leżące w regionie Antalyi. Zwiedzisz tu wspaniałe zabytki architektury, takie jak antyczny teatr wzniesiony w II w n.e. i  świątynie poświęcone bogom Apollinowi i Atenie. Na temat świątyni Apollina krąży legenda mówiąca o tym, że przy błyszczących białych kolumnach świątyni Kleopatra spotykała się ze swoim kochankiem Antoniuszem. Poza obiektami ze starożytności, warte uwagi są tutaj również malownicze, wąskie ulice, będące dawniej częścią spokojnej wioski rybackiej, a dzisiaj – tętniącego życiem miasta, idealnego do zakupu pamiątek.

Turcja Side