Wenecja to idealne miejsce na city break, szczególnie na początku jesieni. Palący żar nie leje się już z nieba, a wąskie uliczki nie są tak bardzo zatłoczone przez tłumy turystów. Jeśli planujesz krótki wyjazd do tego jedynego w swoim rodzaju miasta, możesz zainspirować się poniższym, trzydniowym planem zwiedzania.
Dzień 1.
Po przylocie do portu lotniczego Wenecja-Marco Polo i zakwaterowaniu w wybranym hotelu (naszą ofertę sprawdź tutaj), możesz rozpocząć intensywne zwiedzanie, czy też raczej przyjemne eksplorowanie miasta. Jeśli planujesz zatrzymać się na obrzeżach Wenecji, ze stałego lądu na wyspę z łatwością dotrzesz tramwajem lub autobusem. Do wyboru jest kilka linii (m.in. 2, 4, 6), które dowożą turystów na dworzec autobusowy znajdujący się na Piazzale Roma – głównym punkcie wymiany lądowo-wodnej miasta. Będąc na wyspie, możesz skorzystać z komunikacji tramwajem wodnym, tak zwanym vaporetto lub, oczywiście, z gondoli. Pierwszy dzień warto poświęcić na niespieszny spacer, dotarcie do najważniejszych punktów na mapie Wenecji, gubienie się w krętych uliczkach i tym samym odkrywanie mniej znanych, a jakże uroczych placów, kościołów czy pomników. Warto zwracać uwagę na oznaczenia budynków – znajdują się na nich tabliczki ze strzałkami wyznaczającymi kierunki w stronę Via San Marco, Via Piazzale Roma, Via Ferrovia. Na początek polecam obrać trasę prowadzącą wzdłuż głównego kanału Canal Grande od wspomnianego Piazzale Roma do Piazzetta San Marco – placyku znajdującego się pomiędzy wybrzeżem a placem św. Marka. Budynki okalające kanał to architektoniczne perełki. Większość z nich została wzniesiona pomiędzy XIII a XVIII wiekiem. Zabytki, które można podziwiać po drodze, to między innymi: wspaniała, barokowa bazylika Santa Maria della Salute, bogato zdobiony pałac Ca’ d’Oro, renesansowy Palazzo Barbarigo z charakterystyczną fasadą czy gotycki Palazzo Cavalli-Franchetti. Canal Grande przecinają również 4 mosty: Most Konstytucji zbudowany kilkanaście lat temu, Most Bosych, Most Akademii i jedna z głównych wizytówek Wenecji – najstarszy, bo liczący ponad 400 lat, Most Rialto. Miłośnicy sztuki, a także zwykli amatorzy „ładnych budynków” zachwycają się mnogością znajdujących się tu budowli, wywodzących się z różnych stylów architektonicznych.
Po dotarciu na plac św. Marka tych zachwytów będzie jeszcze więcej. To właśnie tu Twoim oczom ukaże się okazała bazylika św. Marka, słynny Pałac Dożów, dzwonnica św. Marka, budynki Starej i Nowej Prokuracji, skrzydło Napoleońskie, czyli Ala Napoleonica – budowla powstała z inicjatywy samego Napoleona, wówczas króla Włoch, Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Correr. Po przejściu na placyk Piazzetta San Marco można podziwiać Bibliotekę św. Marka, kolumny św. Marka i św. Teodora; w oddali widoczna jest również położona na Lagunie Weneckiej wyspa św. Jerzego. W czasie spaceru warto obejść Pałac Dożów, by zobaczyć słynny Most Westchnień, czyli Ponte dei Sospiri, łączący wspomniany Pałac z budynkiem funkcjonującego tu dawniej więzienia. W międzyczasie nie zapomnij wstąpić do jednej z licznych kawiarni na pyszną kawę, weneckie przekąski, tak zwane cicchetti, klasyczną pizzę i pastę, a także dania z owocami morza, z których przede wszystkim słynie Wenecja. Warto jednak oddalić się od głównego szlaku i poszukać miejsc, w których ceny nie zwalają z nóg.
Dzień 2.
Czyli „Kto rano wstaje…”. Drugi dzień polecam rozpocząć bardzo wcześnie rano po to, by udać się na plac św. Marka i zająć miejsce w kolejce do bazyliki św. Marka – patrona Wenecji. To jeden z najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków we Włoszech. Bazylika robi piorunujące wrażenie, gdy patrzymy na nią z zewnątrz – liczne ornamenty, charakterystyczne kopuły przywodzą na myśl orientalny styl. Zauważysz tu piękne zdobienia i złocenia, mnóstwo łuków, płaskorzeźb i mozaik – słowem zachwycająca i kunsztowna różnorodność. Zwiedzanie bazyliki w środku to wręcz obowiązkowy punkt programu. Kolejka do wejścia ciągnie się jednak kilometrami, warto więc stawić się na miejscu dużo, dużo wcześniej niż pozostali turyści. Wnętrze budowli – sklepienia, ściany i kopuły pokryte są złotymi mozaikami, tworzonymi przez ponad 8 wieków (!). Przedstawiają głównie historie i postacie biblijne. W środku znajduje się również sarkofag z relikwiami św. Marka, Złoty Ołtarz (Pala d’Oro) – bogato zdobiona, wysadzana drogocennymi kamieniami tablica ołtarzowa, Muzeum San Marco, a także wejście tak zwaną Lożę Koni – taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na plac św. Marka i panoramę miasta. Po zwiedzaniu bazyliki warto wejść na dzwonnicę św. Marka – z tego punktu widokowego ujrzysz piękną lagunę, początek Canal Grande, a nawet bazylikę Santa Maria della Salute. Na tym jednak nie koniec. Kolejnym najchętniej odwiedzanym przez turystów zabytkiem jest Pałac Dożów, czyli siedziba dawnych władców weneckich. Znajdują się tu między innymi: Sala Wielkiej Rady, Złote Schody, prywatne apartamenty dożów, więzienie i muzeum. Zdecydowanie polecam poświęcić jeden dzień na zwiedzanie tych cennych i niezwykłych zabytków z bazyliką na czele – nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem sztuki, architektury i historii, te miejsca Cię zachwycą. Po intensywnym zwiedzaniu warto zatrzymać się na dłużej w jednej z restauracji lub kawiarni znajdujących się na placu św. Marka, przejść się wzdłuż nabrzeża i najzwyczajniej w świecie delektować się wyjątkową, wenecką aurą.
Dzień 3.
W zależności od tego, ile czasu zostanie Ci w dniu wyjazdu, możesz udać się po zakup pamiątek, wrócić do miejsc, które wywarły na Tobie największe wrażenie, przepłynąć się gondolą po weneckich kanałach lub udać się w rejs na pobliskie wyspy na Lagunie Weneckiej (Murano lub Burano). Dobrym pomysłem jest odwiedzenie muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej Peggy Guggenheim. Znajdują się tu prace XX-wiecznych artystów, takich jak: Picasso, Kandinsky, Pollock czy Salvador Dalí. To ciekawe doświadczenie zestawienia dzieł kubizmu, abstrakcjonizmu i surrealizmu z otoczeniem barokowych i renesansowych budowli królujących w mieście. W Wenecji znajduje się również wiele kościołów – możesz podziwiać ich niezwykłe fasady i wnętrza z pięknymi freskami lub udać się na jedyne w swoim rodzaju koncerty. W kościele San Vidal można posłuchać utworów weneckiego kompozytora Vivaldiego, z kolei w przepięknej bazylice Santa Maria della Salute od poniedziałku do piątku organizowane są koncerty organowe. Samo spacerowanie po Wenecji wprawia w zachwyt, pamiętaj jednak, że to miejsce to swoisty labirynt uliczek i placów niezwykle podobnych do siebie – lepiej nie zgubić się w nich na krótko przed wylotem!