Maroko – brama Afryki, baśniowy świat zmysłów

meczet-koutoubia

Coraz szybszym krokiem zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Wśród wielu popularnych kierunków można znaleźć takie, które choć nieoczywiste, pozostawią po sobie niezapomniane wrażenia. Jednym z nich jest Maroko, leżące na styku dwóch kontynentów, nazywane bramą Afryki. Gdyby chcieć określić go czterema słowami, byłoby to… zapach, smak, dźwięki i barwy.

W Maroko nowoczesność miesza się na każdym kroku z historią. Współczesne luksusowe hotele, modne sklepy, ekskluzywne restauracje i herbaciarnie sąsiadują z zabytkowymi pałacami, meczetami i medynami. To kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Zachwyca architekturą i rozmaitością krajobrazu – od wysokich gór, przez rozlegle pustynie, po głębokie doliny i wąwozy. Wszystko to sprawia, że kraj ten jest niezwykle atrakcyjny dla turystów.

Podróż do Maroka warto zaplanować wcześniej. Wiosna to dobry moment, by móc jeszcze wybrać z dostępnych propozycji first minute. Dzięki temu będziemy mieć duży wybór i naprawdę dobrą cenę, często też dodatkowe benefity. Najmodniejszym miastem wśród turystów podróżujących po Maroko jest Adagir, międzynarodowe uzdrowisko, leżące w jednej z najpiękniejszych części wybrzeża Maroka. Znajdziemy tam hotele na każdą kieszeń, rozciągające się na wiele kilometrów piękne piaszczyste plaże, wspaniałe widoki i tętniące życiem miasto.

Podczas pobytu koniecznie trzeba się udać do bajecznego Marakeszu. Mówi się, że słynną miętową herbatę najprzyjemniej jest sączyć właśnie tam, na słynnym placu Djemaa el-Fna. XII-wieczne mury obronne Marakeszu są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tamtejszego krajobrazu. W Marakeszu znajduje się też jeden z najważniejszych obiektów w całej architekturze islamu – Meczet Koutoubia. Jednak oprócz dziesiątków zabytków, pięknych meczetów i bogato zdobionych pałaców, Marakesz słynie też ze wspaniałych bazarów, na których można znaleźć wszystko, czego dusza zapragnie i doskonalić sztukę targowania się. Co zaskakujące, Marakesz słynie również z wielu imprez kulturalnych takich jak słynny Arts in Marrakech czy Sun Festival.
Z kolei w Adagirze na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Festiwal Titmar, przyciągający turystów z całego świata. To czterodniowe, wielokulturowe wydarzenie, z prawdziwą mieszanką muzyczną – jazzu, hip-hopu, reggae i rocka. W ramach festiwalu odbywają się liczne, bezpłatne koncerty.

Pisząc o Maroko nie sposób nie wspomnieć o tamtejszej kuchni. To typowa kuchnia arabska, królują w niej aromatyczne przyprawy, głównie korzenne. Marokańskie śniadania są zazwyczaj bezmięsne i składają się z pity czyli arabskiego chlebka, białego słonego sera z mleka krowiego, z humusu, pomidorów i oliwek. Tradycyjnym daniem obiadowym jest tadżin – jednogarnkowe danie przygotowywane w specjalnym, glinianym naczyniu ze stożkowatą pokrywą która sprawia, ze wszystkie aromaty pozostają w potrawie. W Maroko jada się też gotowany na parze kuskus, wymieszany z mięsem jagnięcym i warzywami. Do niego podaje się zazwyczaj harissę – bardzo ostry sos przygotowywany z ostrej papryki i czosnku, przyprawiony kminem rzymskim, kolendrą i kminkiem.

Marokańczyków cechuje niezwykła gościnność. Już po kilku minutach rozmowy zapraszają przybyszów do swoich domów na szklankę herbaty lub posiłek i zaproszenie takie należy przyjąć, ponieważ odmowa traktowana jest jako obraza. Przed wejściem do marokańskiego domu należy zdjąć buty.

Lot do Maroka trwa ok. 4,5 godzin. Walutą tam obowiązującą jest dirham marokański (MAD) wart ok. 9 euro. Coraz częściej można w Maroko płacić również w euro.