Madera – idealne miejsce na aktywny wypoczynek

madera_216142

Portugalska wyspa Madera co roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Niepowtarzalna flora i fauna, fascynująca kultura, liczne atrakcje turystyczne czy wyśmienita kuchnia i wina to najczęstsze powody zwiedzania wyspy. Jednak Madera to także kierunek dla sportowych freaków i osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek pośród pięknych widoków. Przeczytasz tu o możliwościach spędzenia czasu w kreatywnej formie zarówno dla amatorów jak i weteranów takich atrakcji.

Popularne atrakcje Madery

Surfing

Jedno z najpopularniejszych dyscyplin sportów wodnych na Maderze – czyli surfing, zaprasza do nauki i praktyki umiejętności na wodach Oceanu Atlantyckiego. Idealne warunki geograficzne oraz subtropikalny klimat to połączenie idealne dla tego typu sportów wodnych. Madera oferuje różnorodne opcje zarówno dla osób, które chciałyby przeżyć swój pierwszy raz na fali, a także dla tych, którzy już coś potrafią. Na wyspie znajduje się kilka szkół surfingu, które w większości oferują kompleksowe usługi od wypożyczenia stroju i ubezpieczenia po odbiór i dowóz do hotelu. Najchętniej odwiedzanymi plażami od kątem uprawiania surfingu na Maderze są plaże Porto da Cruz, Machino, Seixal oraz Funchal.

Nurkowanie i snorkeling

Podwodny ogród Madery zaprasza na całoroczny snorkeling oraz nurkowanie dla miłośników odkrywania podwodnego świata. Świetne warunki widoczności, doskonała temperatura wody oscylująca w granicach 18-24 stopnie Celsjusza, umiarkowane prądy wodne oraz różnorodna fauna staje się niezapomnianym doświadczeniem. Popularnymi miejscami do uprawy tego rodzaju sportu wodnego są rezerwaty Garajau oraz ECO Park Funchal. Są to miejsca najczęściej oferowane przez profesjonalne szkoły do nurkowania, a dzięki łatwemu dostępowi bezpośrednio z plaży czy poprzez łódź dedykowane są dla wszystkich, niezależnie od poziomu doświadczenia w nurkowaniu. Podwodna Madera ma do zaoferowania liczne wąwozy, kaniony oraz jaskinie, w których spotkasz setki żyjących tu stworzeń. W doskonałych warunkach możesz także dostrzec wrak Bowbell – czyli pogłębiarki dna piaskowego, która zatonęła w roku 1996.

Trekking w górach Madery

Wspinaczka na Maderze to wyjątkowe i niezapomniane doświadczenie. Ta malownicza wyspa jest doskonale znana ze swoich imponujących gór, spektakularnych klifów i zachwycających widoków, które czynią ją jednym z najwybitniejszych miejsc do wspinaczki w Europie. Jeden z popularnych wariantów tras jest wspinaczka w góry Pico de Arieiro – trzeciego co do wielkości najwyższego szczytu wyspy. Przeżyj niesamowity trekking w górach Madery oddychając czystym powietrzem i łącząc ze sobą zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na centralne góry. Istnieją różne etapy tej wspinaczki. W sytuacji braku większego doświadczenia, warto ustalić szczegóły z organizatorem wspinaczki.

Szukasz wyższego poziomu trudności? Zalicz challenge życia i udaj się na najwyższy szczyt wyspy, czyli Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), określane również jako dach Madery. Przemierzaj liczne ścieżki otoczone zielenią, mijaj gęste lasy laurowe, malownicze doliny i wspaniałe widoki na okoliczne wzgórza. Osiągając szczyt wyspy Pico Ruivo udaj się na drewniany punkt widokowy, który umożliwia podziwianie panoramy dookoła całej wyspy. To doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i napawać się urokami maderskiego krajobrazu.

Kolarstwo górskie

Ciekawą alternatywą na zwiedzanie wyspy jest również okrywanie szlaków i wspinanie się po archipelagu na rowerze. Kolarstwo górskie stanowi szczególne wyzwanie, a osoby które uprawiają ten sport nie będą rozczarowane. Na Maderze w obrębie parku leśnego objętego programem Natura 2000 znajduje się kilka oznakowanych szlaków stricte pod kolarstwo górskie, jednak aby z nich korzystać należy uzyskać niezbędne pozwolenia.

Poznaj inne popularne atrakcje Madery z pozycji siodełka rowerowego. Na potrzeby artykułu wybrałam trzy typy trudności tras, które możesz wybrać pod Twój poziom doświadczenia. Wymienione w artykule szlaki są tylko przykładami, na Maderze znajduje się ich znacznie więcej.

Trasy łatwiejsze: szlak biegnący trasą wzdłuż linii morza, czyli Câmara de Lobos – Praia Formosa, to 6 kilometrowa trasa, bardzo popularna pod względem spacerów, jazdy na rowerze oraz joggingu. Drugą, równie łatwą trasą będzie 2,5 kilometrowy szlak turystyczny Trilho da Lagoa, który prowadzi ścieżkami w kierunku zimowej laguny Fanal. Oba szlaki otwarte są przez cały rok.

Trasy umiarkowane: szlak Rota Jardim do Lido – Câmara de Lobos to 10,3 km droga w pobliżu miasta Funchal biegnąca wzdłuż wybrzeża. Warto przejechać tę trasę, ponieważ w okolicy znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia, takich jak: plaża Formosa czy mieszczący się w Câmara de Lobos Bay Salinas Pools. Innym wartym uwagi szlakiem jest okrężna droga biegnąca przez Montado do Fanal. Podczas przejażdżki spotkasz liczne punkty widokowe na górskie tereny czy magiczny las Lagoa do Fanal z charakterystycznymi drzewami wawrzynowymi.

Trasy trudne: Rekomendowany szlak Figueirinha – Achadinha – okolice Camacha na rowerową wyprawę po urokliwych wioskach Madery oferuje około 28 kilometrową przygodę. Podążając tą trasą, będziesz miał okazję odkryć malownicze miejsca wiejskie z charakterystycznymi maderskimi domami oraz cieszyć się spokojem zielonych przestrzeni dostępnych przez cały rok. Z kolei szlak Poiso – Pico Alto – Palácio do Monte – Miradouro do Jardim Tropical to podróż wzdłuż Parku Narodowego Funchal. Doskonale zaprojektowane ścieżki rowerowe oraz okoliczne atrakcje, takie jak: widoki na zatokę Funchal czy Ogród Tropikalny Madera Palácio do Monte sprawią, że będzie to wycieczka bogata w atrakcyjne zakątki wyspy.

Paralotniarstwo

Widok z lotu ptaka na wyspę? Poczuj dreszczyk adrenaliny i wznieś się ku niebie. Paralotniarstwo to idealna atrakcja zarówno dla osób podróżujących solo jak i dla grup. Często tego typu usługi oferują również zdjęcia pamiątkowe podczas lotu, zatem możesz uwiecznić to doznanie na stałe. Paralotniarstwo na Maderze jest aktywnością całoroczną organizowaną między innymi w Arco da Calheta.

Pozostałe aktywności

Alternatywne aktywności, które mogą być uznane za jedne z atrakcji sportowych to piesze zwiedzanie wyspy. Madera oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym bogactwo przyrodnicze i spektakularne widoki, a także ciekawą kulturę i tradycje oraz masę możliwości na wypoczynek. Przeczytaj nasze pozostałe wpisy o tym co warto zobaczyć będąc na Maderze, dzięki czemu nie przegapisz najlepszych miejscówek, np. Mapa Madery – pomysły na wycieczki w czasie wakacji. Wracając do tematu pozostałych aktywności, na Maderze znajdują się liczne korty tenisowe, a wiele hoteli i ośrodków oferuje również tę dyscyplinę jako własną aktywność rekreacyjną. Oprócz tego Madera proponuje także rozgrywkę na kilku znajdujących się tu pól golfowych z wyjątkowymi widokami na ocean, bogatą roślinność oraz pasma górskie. Na koniec warto wspomnieć również o możliwości uprawiania żeglugi. Na Maderze możesz wynająć łódź lub dołączyć do jednej z lokalnych szkół żeglarskich i poczuć morską przygodę. Ahoj kapitanie! Madera aktywny wypoczynek na wyciągnięcie ręki.