Mapa Madery – pomysły na wycieczki w czasie wakacji

Mader_v1

Ta piękna portugalska wyspa oferuje niepowtarzalną faunę i florę oraz przyjemną pogodę przez cały rok – temperatura latem wynosi ok. 25°C i 17°C zimą, przy umiarkowanej wilgotności powietrza. Madera jest znana z niesamowitych widoków, gęstych lasów, pokrytych bujną zielenią gór wulkanicznych, barwnych ogrodów kwiatowych, wyjątkowego smaku mango i nurkowania w błękicie Atlantyku. Wyspa została uhonorowana tytułem najprzyjaźniejszej dla turystów wyspy na świecie „Best Island Tourist Destination in the World” dwukrotnie: w latach 2015 oraz 2016.  Zapewnia idealną przestrzeń na ekscytujące wycieczki, bez względu na to, w którym miejscu na Maderze dokładnie się znajdujesz. Warto zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu w dobrej cenie z TUI Cars, by stworzyć swój własny plan podróży i cieszyć się atrakcjami wyspy. Poniżej przedstawiamy pomysły na ciekawe wycieczki do cieszących się dużą popularnością pięknych lokalizacji wyspy.

Południowe wybrzeże

W pobliżu południowego wybrzeża Madery znajduje się wiele atrakcji, szczególnie polecane przez nas to kolejka linowa w Funchal, dawna wioska rybacka Câmara de Lobos, punkt widokowy na Cabo Girão, miasto Calheta i plaża Calheta.

Kolejka linowa w Funchal

Z centrum Funchal można dotrzeć do Monte kolejką linową w ciągu ok. 15 minut, sycąc oczy wspaniałymi widokami nie tylko na miasto, ale także na otaczające je pasma górskie. Stacja w Funchal znajduje się w Campo Almirante Reis, a w Monte – w Largo das Babosas. Będąc w Monte, warto odwiedzić wspaniały ogród tropikalny. Drogę powrotną można odbyć albo kolejką linową, albo wiklinowym toboganem do Livramento. Ten jedyny w swoim rodzaju, prowadzony przez dwóch carreiros pojazd ma historię wywodzącą się z 1850 roku, a przejażdżka nim to niezapomniana frajda z odrobiną adrenaliny.

Dawna wioska rybacka Câmara de Lobos

Warto zrobić spacer przez centrum Câmara de Lobos. Widok na zatokę, z zacumowanymi łodziami rybackimi w Lago do Poço tak zachwycił sir Winstona Churchilla, że namalował on ów krajobraz podczas swojej wizyty na Maderze w 1950 roku. W licznych barach i restauracjach można skosztować typowych miejscowych napojów, na przykład poncha, a także zjeść świeżo złowioną rybę. Pobliska promenada prowadzi na plażę Formosa w Funchal. Gdy mowa o maderskim winie, należy koniecznie wspomnieć o uprawach winorośli w parafii Estreito de Câmara de Lobos, której winnice upiększają krajobraz, zmieniający swój charakter z sezonu na sezon. Typowym daniem regionalnym jest szaszłyk wołowy, którego przepis powstał właśnie tutaj w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Punkt widokowy na Cabo Girão

Cabo Girão to najwyższy klif Europy (580 m) – nic więc dziwnego, że stworzono tam niezwykły punkt widokowy na zawieszonej, szklanej platformie zwanej „spacerem po niebie”. Można z niej podziwiać zarówno Rancho i Cabo Girão fajas – małe obszary uprawne tuż pod klifem – jak i obszary należące do gmin Câmara de Lobos i Funchal, ale przede wszystkim bezkresny ocean. Jedną z oferowanych przez TUI wycieczek fakultatywnych na Maderze jest rejs katamaranem pod klify Cabo Girão. Krajobrazy wzdłuż linii brzegowe a przede wszystkim klify z perspektywy komfortowego katamaranu prezentują się spektakularnie. Więcej informacji na temat wycieczek fakultatywnych na Maderze znajdziesz na gotui.com.

Miasto Calheta i plaża Calheta

W Calhecie warto zajrzeć do ogrodu miejskiego, znajdującego się w centrum – dominującą roślinnością są w nim draceny smocze, palisandry, palmy oraz wawrzynowce. Interesującą opcją jest również spacer wzdłuż mariny Calheta. Może w niej zacumować trzysta łodzi, marina jest dodatkowo znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Otwarcie niezwykłej plaży Calheta nastąpiło w 2004 i jest to pierwsza w tym regionie plaża z przywiezionym z Maroko żółtym piaskiem. Leży blisko tutejszej mariny, ma długość 100 m, z terenem przeznaczonym do opalania o powierzchni ok. 7300 m² i chroniącymi ją dwoma falochronami. Wstęp wolny. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli, a w okolicy można znaleźć liczne bary i restauracje, a także punkty usług turystycznych. W gminie Calheta poprowadzono cztery zalecane szlaki piesze, jednym z najpopularniejszych szlaków wyspy jest szlak Levada das 25 Fontes, gdzie jak sama nazwa wskazuje odkryć można 25 źródeł. Skala trudności trasy jest średnia, czas przejścia to około 3 godziny. Po drodze znajduje się wodospad, którego wody spływają majestatycznie po skałach.

Zachodnie wybrzeże

W pobliżu zachodniego wybrzeża Madery warte uwagi lokalizacje to naszym zdaniem Latarnia w Ponta do Pargo oraz naturalne baseny w Porto Moniz.

Latarnia w Ponta do Pargo

Latarnia morska Ponta do Pargo, której konstrukcja sięga wstecz do roku 1922, strzeże 300-metrowego klifu w Ponta da Vigia, czyli najbardziej wysuniętego na zachód punktu Madery. W 1999 roku została uznana za zabytek dziedzictwa lokalnego o wartości kulturowej, a od roku 2001 znajduje się tu muzeum z eksponatami związanymi z latarniami morskimi na Maderze. Wstęp wolny.

Naturalne baseny w Porto Moniz

W gminie Porto Moniz znajdują się naturalne baseny Porto Moniz i Seixal. Słonowodne baseny utworzone naturalnie przez wyrastające z morza skały wulkaniczne, są częścią zapierającego dech w piersiach widoku, a pływanie w ich krystalicznie czystych wodach to niezapomniane przeżycie. Baseny Porto Moniz oferują osobny basen dla dzieci, wejście dla osób niepełnosprawnych, przebieralnie, łazienki, szafki, miejsce udzielania pierwszej pomocy, leżaki do opalania, parasole, a latem także bar przekąskowy. Wstęp płatny. Naturalne baseny Seixal są otoczone wspaniałym krajobrazem i mieszczą się w pobliżu plaży Laje. Na gości czeka bar, toalety i prysznice, nie ma tu jednak ratowników. Wstęp wolny.

Północne wybrzeże

Na północnym wybrzeżu warta uwagi jest gmina Santana oraz wodospad „Welon panny młodej”.

Malownicza gmina Santana

W gminie poprowadzono sześć zalecanych szlaków pieszych. Szlak Vereda do Pico Ruivo prowadzi na najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo, z kolei szlak Levada do Rei prowadzi przez las do Ribeiro Bonito, uważanego za sanktuarium przyrody – teren pokryty typową roślinnością Lasu Wawrzynowego. W gminie znajduje się także Park Tematyczny Madery – jedyny takiego rodzaju w Portugalii park poświęcony historii, nauce i tradycjom. Można tu zobaczyć replikę pociągu Monte, tradycyjne wozy ciągnięte przez woły, typowy dom z Santany, tereny zielone z endemiczną florą Madery, jezioro z łódkami oraz wspaniały plac zabaw. Dodatkowo zaledwie 5 km od Santany mieści się park idealny na pikniki i spacery, gdzie zlokalizowany jest Casa das Queimadas, czyli duży budynek kryty strzechą. Tradycyjne domy Santany zostały zaadaptowane do współczesnego użytkowania, a w znajdujących się tam sklepikach kupić można najróżniejsze produkty rzemieślnicze.

Punkty widokowe na Ponta de São Lourenço

Punkt widokowy Baía de Abra, znajdujący się na Ponta de São Lourenço, najbardziej wysuniętym na wschód półwyspie Madery, nazwany został na cześć statku João Gonçalves Zarco. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Ponta de São Lourenço i jego linię brzegową, znaczoną erozją spowodowaną działaniem wiatru i morza. Punkt widokowy Ponta do Rosto to miejsce znajdujące się w północnej części półwyspu São Lourenço i warto o nim wspomnieć ze względu na występujące tu gatunki roślin i zwierząt. Przy dobrej widoczności można zobaczyć zarówno północne, jak i południowe wybrzeże Madery, a także wyspę Porto Santo. Dla Ponta de São Lourenço charakterystyczne są formacje skalne w kolorach czerwonym i czarnym, a także małe wysepki. Idąc szlakiem, podziwia się zapierające dech w piersi widoki na północne i południowe wybrzeże wyspy, a także na wyspy Desertas i Porto Santo. Obok znajdującego się na końcu szlaku mola Sardinha mieści się Casa do Sardinha, w którym – po uprzedniej rezerwacji – goście mogą obejrzeć stałą ekspozycję dotyczącą rezerwatu.

Centralna część wyspy

W centralnej części wyspy wyróżniliśmy widok ze szczytu Pico do Arieiro.

Widok ze szczytu Pico do Arieiro

Pico do Arieiro to trzeci co do wysokości szczyt Madery (1818 m n.p.m.), z którego rozciąga się fantastyczny widok na centralny masyw górski wyspy. Można tutaj wjechać samochodem i rozpocząć wędrówkę szlakiem, który bez stopnia przesady można określić jednym z najbardziej spektakularnych w regionie. Prowadzi do najwyższego szczytu archipelagu Pico Ruivo o wysokości 1862 m n.p.m. Tutaj gniazduje najbardziej zagrożony wyginięciem ptak morski Europy czyli petrel maderski. Wędrówka z przewodnikiem trasą łączącą zarówno Pico do Arieiro, jak i Pico Ruivo jest dostępna w ofercie wycieczek fakultatywnych oferowanych przez TUI. To świetna okazja do zachwytu nad piękną fauną i florą, z której słynie wyspa. Więcej informacji znajdziesz na gotui.com.

Sprawdź aktualną ofertę wycieczek na Maderę >