Kultura i zwyczaje na Kubie

Kuba All Inclusive

Już teraz możesz zarezerwować wymarzony lot na egzotyczną Kubę! Sprawdź, jaka jest kultura i jakie zwyczaje obowiązują na Kubie. We wpisie znajdziesz również ciekawostki o języku i kuchni.

Rudi Schubert śpiewał kiedyś „Kuba wyspa jak wulkan gorąca”. Z jednej strony kojarzyło nam się to z panującymi tam temperaturami. Z drugiej natomiast z bardzo skąpo ubranymi Kubankami. Tak naprawdę potwierdzić to jednak mogło niewielu z nas, bo tylko nieliczni udawali się do tego kraju. Dziś sytuacja uległa już diametralnej zmianie, a na Kubę wyjeżdża coraz więcej Polaków. Wielu mimo wszystko nadal ma obawy, choć wydaje się, że są one bezpodstawne. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się temu krajowi, zanim zarezerwujecie sobie lot do Hawany. Co zatem trzeba wiedzieć o Kubie? Czym może nas ten kraj zaskoczyć?

Sprawdź Zima 2020/21 na Kubie! 

Zwyczaje Kubańczyków

Na początku odnieśmy się do zwyczajów Kubańczyków. Otóż wielu może to dziwić, bo przecież kraj ten kojarzy nam się z rządami totalitarnymi, ale na ogół Kubańczycy są bardzo mili i weselni. Nie obowiązują tu w zasadzie żadne etykiety, a ludzie na każdym kroku będą Was tutaj witać popularnym „Hola!”, co oznacza tylko i wyłącznie „Cześć”. Co ciekawe dotyczy to tak ludzi młodych, jak i tych zdecydowanie starszych.

Mieszańcy

Warto odnieść się do tego, że Kuba to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie nie istnieją sklepy. Oczywiście takie punkty, gdzie kupimy potrzebne nam artykuły, tutaj znajdziemy, ale Kubańczycy do nich nie uczęszczają, bo ceny są tam bardzo wysokie. Powstają w związku z tym jedynie na obszarach atrakcyjnych turystycznie. Wszystko dlatego, że statystycznie Kubańczycy zarabiają około 15 – 20 euro na miesiąc. Nie jest to dużo, patrząc na to, że jedną piątą swojej wypłaty musielibyśmy wydać na paczkę ciastek. W związku z tym klasyczny Kubańczyk niczym się nie zamartwia i żyje z dnia na dzień.

Kuba All Inclusive – sprawdź teraz!

Języki

Udając się na Kubę, trzeba pamiętać o tym, że dogadanie się z miejscowymi, a nawet i urzędnikami po angielsku może być bardzo trudne. Problemu nie będzie natomiast żadnego, jeśli znacie hiszpański. Wówczas jak najbardziej bez problemu porozumiecie się tutaj z każdym. Warto zatem przed wyjazdem na Kubę nauczyć się kilku podstawowych zwrotów właśnie po hiszpańsku.

Kuchnia

Oczywiście bardzo różnorodna jest także i kubańska kuchnia, gdzie możemy dobrze zjeść za naprawdę niewielkie pieniądze. Zacząć trzeba byłoby od tego, że bazuje ona na ryżu i warzywach strączkowych.

Na Kubie jedzą jednak w zasadzie wszystko. Oczywiście, jeśli udacie się do jednej z restauracji, na pewno zjecie bardzo smacznie. Jednakże polecamy także skosztować kuchni domowej. Trzeba pamiętać, że ze względu na ustrój polityczny, ale także i przyzwyczajenie na Kubie nie marnuje się w zasadzie nic. Papier, butelki czy metal znajdzie swoje zastosowanie. To samo jest z kuchnią. Przygotowane potrawy zawsze zjada się do końca, niczego nie zostawiając.

Na Kubie je się białe pieczywo, jajka, wędliny, sery, ryby, owoce morza oraz mięsa w tym wołowinę, wieprzowinę i drób. Jako że nie są one jednak tanie, najpopularniejsze są ryż, rośliny strączkowe oraz pyszne, dojrzałe w kubańskim słońcu warzywa. Klasyczne piece z zapiekanymi warzywami bez trudu znajdziecie nawet na ulicach. Warto posmakować przygotowanych w nich potraw.