Kultura i obyczaje na Wyspach Kanaryjskich

760x433_blog

Szukając dogodnego miejsca na wakacje, bardzo często stawiamy na Hiszpanię, co samo w sobie nikogo dziwić nie powinno. Nie jest bowiem akurat żadną tajemnicą, że jest to kraj, który dla turystów jest optymalny. Przynajmniej jeżeli pod uwagę mielibyśmy tutaj wziąć temperatury powietrza oraz warunki klimatyczne. Są bowiem rejony, gdzie słońce ze sklepienia niebieskiego nie schodzi nawet przez ponad trzysta dni w roku.

Skoro jesteśmy już przy Hiszpanii, na pewno nieco bliżej przyjrzeć się trzeba Wyspom Kanaryjskim, na które przynajmniej raz w życiu pojechać chciałby każdy. Czym w związku z tym charakteryzuje się ten region Hiszpanii?

Zwyczaje

W pierwszej kolejności warto odnieść się do panujących na Wyspach Kanaryjskich zwyczajów. Otóż tak jak i w całej Hiszpanii „Canarios”, a więc rodowici mieszkańcy witają się pocałunkiem w policzek. Jednakże różni się tutaj to, że całują się oni tylko w jeden policzek, a nie w dwa, jak ma to miejsce na kontynencie. Z podaniem ręki do czynienia mamy tu natomiast bardzo rzadko. Jest to bowiem gest aż nadto oficjalny.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez TUI Poland (@tuipoland)

Mieszkańcy

Jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkańców Wysp Kanaryjskich to akurat tutaj mamy ich prawdziwą mieszankę. Bez problemu spotkacie tutaj ludzi z Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Tak więc obcokrajowców jest tam pod dostatkiem. Wielu przyjeżdża na Wyspy Kanaryjskie po raz pierwszy i zakochuje się w tym kraju, pozostając tu już na zawsze. Poza tym Wyspy Kanaryjskie to także skupisko miłośników salsy, słodyczy i karnawału.

Rodowici mieszkańcy wyspy są jak najbardziej mili i otwarci. Być może nie tak bardzo, jak ma to miejsce w samej Hiszpanii, ale jeśli poznają już bliżej daną osobę, to są w stanie oddać jej niemal wszystko. Poza tym zawsze dotrzymują danego słowa i się nie spóźniają, choć życie na Wyspach Kanaryjskich toczy się swoim tempem i na pewno nie jest to tempo zbyt szybkie. Raczej ujęlibyśmy je jako spokojne.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez TUI Poland (@tuipoland)

Jedzenie

Z jakimi potrawami spotkamy się na Wyspach Kanaryjskich? Otóż jedzenie bazuje tutaj na ziemniakach, mięsie oraz kukurydzy. Najpopularniejszym lokalnym daniem jest tak zwany „escaldón”, który zrobiony jest ze zmielonej i prażonej mąki zamoczony w ciepłym bulionie. Niezastąpione są także „papas arrugadas”, a więc ziemniaki ugotowane w grubej soli i podawane z „mojo”, czyli sosem przygotowanym z pikantnej czerwonej papryki lub kolendry. Inne popularne tutaj potrawy to:

  • Carne fiesta – pieczone mięso w sosie z frytkami,
  • Ropa vieja – zasmażane groszek włoski, ugotowane mięso, papryka, pomidory oraz ziemniaki,
  • Arepas – kanapki na bazie ciasta z kukurydzy,
  • Arroz a la cubana – ryż ze smażonymi bananami, jajkami i frytkami, który podawany jest w sosie pomidorowym,
  • Deser Bienmesabe – słodka masa migdałowa.

Nie można rzecz jasna zapomnieć i o deserach, których różnorodność jest tutaj ogromna. Dlatego też Wyspy Kanaryjskie są też prawdziwym rajem dla miłośników słodyczy, ale i zdrowego żywienia. Dosyć tania jest tak zwana „zumeria”, a więc sok ze świeżo zmiksowanych owoców.