Hawana – niesamowita stolica Kuby

Hawana to miasto kuszące, intrygujące, czarujące… Naznaczone długą historią, zniszczone przez karaibski klimat. To tworzy jego niepowtarzalną atmosferę. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziecie tak fascynującego miejsca. Wybierając się na Kubę koniecznie umieśćcie Hawanę w swoich planach, poświęcając jej przynajmniej jeden lub dwa dni.

Spacerem po Starym Mieście…

La Habana zamieszkana przez 2 mln habaneros robi ogromne wrażenie na odwiedzających – wspaniała kolonialna architektura i rozbijające się o Malecón fale dają aurę romantyczności. Fortyfikacje przypominają o dawnej świetności kolonii hiszpańskiej, kolorowe zabytkowe samochody suną majestatycznie ulicami miasta, a niemalże na każdym kroku rozbrzmiewa latynoska muzyka. Z drugiej strony stolica sprawia wrażenie nieco zaniedbanej. W okresie rządów Fidela zwracano głównie uwagę na zubożałe prowincje, a Hawana była pozostawiona sama sobie. Jednak w ostatnim czasie zaszły duże zmiany. Rozpoczęto renowacje XVII-wiecznej Starówki La Habana Vieja, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Unesco i uważana jest za najlepiej zachowane miasto kolonialne w tej części świata. Swe pierwsze kroki warto rozpocząć właśnie od tej dzielnicy będącej żywym muzeum architektury. Punktem orientacyjnym może być forteca El Morro na przeciwległym brzegu Zatoki Hawańskiej, z której mamy wspaniały widok na zabytki miasta. Stare Miasto to plątanina wąskich kolonialnych uliczek, pełne uroku place, arystokratyczne rezydencje. Najstarszy plac Hawany to Plaza de Armas z licznymi bukinistami, najbardziej rozpoznawalny z kolei to Plaza de la Catedral z charakterystyczną dla miasta katedrą.

Katedra na Plaza de la Catedral

Na placu często rozbrzmiewa kubański son grany na żywo przez miejscowe zespoły. Niedaleko od placu znajdziemy najpopularniejszą knajpkę Hawany – Bodeguita del Medio. Było to jedyne w swoim rodzaju centrum hawańskiej cyganerii przyciągające licznie poetów i pisarzy. Hemingway popijał tu mojito. Ten najpopularniejszy drink kubański nadal jest tu serwowany i nadal smakuje tu najlepiej.

La Bodeguita del Medio

Na Calle Obispo, najbardziej znanej z ulic Starego Miasta, znajdziemy wiele eleganckich drogich butików, gdzie można zrobić zakupy za peso wymienialne. Stoi tu szereg zabytkowych budynków, wśród nich najstarszy w Hawanie z 1570 roku (nr 117-119). Hotel Ambos Mundos cieszy się szczególną popularnością, a to ze względu na Ernesta Hemingway’a, który w udostępnionym do zwiedzania pokoju nr 511 pisał „Komu bije dzwon“. Kolejnym pięknie odrestaurowanym w ostatnich latach placem jest Plaza Vieja, gdzie kiedyś odbywały się korridy i fiestas, a teraz można spotkać dzieci szkolne w kolorowych mundurkach, jest tu bowiem kilka szkół. Warto zajrzeć również na Plaza de San Francisco w pobliżu zabytkowej stacji kolejowej.

Plaza Vieja z odrestaurowanymi kamienicami

Rum, daiquiri i nadmorski Malecón

Centralnym miejscem w Hawanie jest Parque Central z majestatycznymi palmami, pomnikiem Jose Marti’ego, wspaniałym hotelem Inglaterra i teatrem Gran Teatro. Uwagę przyciąga tu jednak bardziej Capitolio – budynek przypominający waszyngtoński Kapitol, siedziba rządu i prezydenta z 1920 roku – symbol amerykanizacji Kuby, gdy USA zastąpiły Hiszpanów w roli kolonizatora. Ciekawym budynkiem w stylu art déco jest Edificio Bacardi –- główna siedziba Bacardi Rum Company, dopóki sławna rodzina nie uciekła z Kuby w latach 60-tych. Niedaleko Parku Centralnego znajduję się również bar El Floridita.

Hawański Kapitol

I tu znowu pojawia się postać Hemingway’a, który upodobał sobie ten bar i gdzie popijał swoje Daiquiri. Bywały tu również takie sławy jak Frank Sinatra, Eva Gardner, Marlena Dietrich, Gary Cooper. Paseo de Marti – szeroka aleja z drzewami i posągami lwów – prowadzi do Malecón, 5 – kilometrowej promenady nadmorskiej. W czasie sztormu fale mogą tu sięgać nawet 10 metrów i stanowią poważne zagrożenie dla budynków i ulic, jednakże taki właśnie Malecón jest nierozerwalną częścią wizerunku Hawany. Jest to miejsce spotkań Kubańczyków, wygrzewają sie tu na skałach i nurkują w morzu, a w sobotnie wieczory popijają rum, tańczą i bawią się do bialego rana. W pobliżu Maleconu warto zajrzeć do dwóch najważniejszych muzeów Hawany – Museo Nacional de Bellas Artes z ekspozycją wyjątkowych prac kubańskich artystów oraz Museo de la Revolución z wieloma pamiątkami z okresu rewolucji oraz repliką jachtu „Granma“.

Ciekawe zakątki Hawany

Poza ścisłym centrum warto udać się również w inne zakątki Hawany. Wielbiciele historii koniecznie powinni zobaczyć Plaza de la Revolución. Olbrzymi plac z monumentalną architekturą, Pałacem Rewolucji i Ministerstwami jest miejscem wieców i słynnych wielogodzinnych przemówień Fidela.

Będąc w Hawanie nie można pominąć Cementerio de Colón – jednej z największych nekropolii świata będącej istnym dziełem sztuki. W gąszczu miniaturowych świątyń greckich, kolumn, urn, posągów warto poszukać najbardziej znanego grobu Amelii Goyre de la Hoz, którą pochowano z dzieckiem u stóp, a odkopano później trzymającą maleństwo w ramionach. Pielgrzymują tu licznie Kubańczycy modląc się o zdrowie dla swojej rodziny oraz o potomstwo.

Centro Habana to dzielnica mieszkalna, tętniąca życiem, można tu doświadczyć czegoś więcej niż muzea i kafejki Starego Miasta. Warto zajrzeć do Fabrica de Tabacos Partagas, gdzie produkowane są słynne cygara havanas oraz do Barrio Chino, niewielkiej dzielnicy chińskiej.

Fabryka cygar Partagas

Vedado to zielone przedmieścia wzorowane na Miami, skupisko hoteli (najbardziej znany z nicht o Nacional), restauracji i drapaczy chmur. Inwestowali tu członkowie mafii w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Miramar to z kolei dzielnica ambasad i rezydencji. Góruje nad nimi charakterystyczny gmach ambasady rosyjskiej.

Śladami Hemingway‘a

Dla osób, które mogą poświęcić Hawanie więcej niż jeden dzień i są wielbicielami „Papy“ jak nazywany był tu Ernest Hemingway polecam wyprawy jego śladami. Pisarz mieszkał w Hawanie i jej okolicach ponad 20 lat. Wyprawiał się na marliny na swoim jachcie Pilar, szukał natchnienia w miejscowych barach, jego powieści często mają miejsce na Kubie. Oprócz Ambos Mundos i Floridity warto udać się do małej wioski Cojimar, gdzie pisarz trzymał swój jacht i gdzie umieścił akcję powieści „Stary człowiek i morze“. Można również zwiedzić dom pisarza Finca Vigia, dawną farmę zakupioną przez jedną z jego żon, gdzie pisarz pozostał niemalże do końca swojego życia.

Nocne szaleństwa w Hawanie

Po zwiedzaniu przychodzi czas na życie nocne Hawany, które ma miejsce przede wszystkim w klubach i dyskotekach Starego Miasta i Vedado. Wieczór warto spędzić w jedynym swego rodzaju miejscu w Hawanie – w sławnym klubie nocnym Tropicana. Sceneria i pokazy robią ogromne wrażenie – występy odbywają się w plenerze, stoliki z miejscami siedzącymi otaczają scenę, na której występują przepiękne tancerki i tancerze w błyszczących strojach z piórami i z zaskakującymi ozdobami np. w formie świeczników. Najbardziej widowiskowa, pełna kolorów jest pierwsza część spektaklu, w drugiej występują soliści i chór, a po występach goście mogą bawić się w dyskotece. Wieczór w Tropicanie pozostanie na długo niezapomnianym przeżyciem.

Widok na Starą Hawanę z fortecy El Morro