Etykieta i zwyczaje mieszkańców Meksyku

Meksyk

Meksyk to kraj, do którego w dalszym ciągu podróżuje niewielu naszych rodaków. Oczywiście głównym tego powodem są ceny takich wycieczek, które niestety tanie nie są. O wiele mniej zapłacimy bowiem za wycieczkę do Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy innych europejskich państw. Mimo wszystko wielu ma już dość europejskich krajobrazów i chce poczuć nieco więcej egzotyki.

W takiej sytuacji jak najbardziej warto zastanowić się nad wycieczką do Meksyku, po której na pewno powodów do narzekań mieć nie będziecie. Gwarantujemy, że kraj ten zaskoczy Was bardzo mile.

Mieszkańcy

Na wstępie odnieśmy się do zamieszkujących ten kraj mieszkańców. Co możemy zatem o nich powiedzieć? Na pewno w większych miastach jak Mexico City tego nie zaobserwujecie, ale w mniejszych już tak. Otóż Meksykanie są bardzo mili i sympatyczni. W zasadzie nie zaznacie z ich strony żadnej wrogości. Poza tym nie irytujcie się, kiedy ktoś będzie klepał Was po plecach w trakcie rozmowy. Jest to tutaj oznaka szacunku, a więc z takich gestów wobec własnej osoby możecie być dumni.

Muzyka

W Meksyku bardzo ważna jest muzyka. Oczywiście największą popularnością cieszą się tutaj rytmy meksykańskie. Co ciekawe, muzykę usłyszycie nie tylko na ulicach, ale także w autobusach, a nawet zakładach pracy. Nie bez powodu magnetofon jest tam zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia. Żaden Meksykanin nie wyobraża sobie pracy bez muzyki. Meksykanie w trakcie pracy potrafią urządzić sobie tańce, niezależnie od tego, czy tańczyć będą z koleżanką po fachu, czy wręcz przeciwnie osobą, której nie znają.

Napiwki

Ważne jest tutaj także i to, że każda usługa jest wynagradzana napiwkiem. Oczywiście nie oznacza, że musicie tutaj wydawać na nie grube pieniądze, ale za usługę w hotelu, restauracji czy nawet stacji benzynowej warto zostawić choćby pięć peso napiwku personelowi. Tak zwyczajnie nakazuje lokalna tradycja.

Kuchnia

Będąc w Meksyku, warto spróbować niemal wszystkiego. Lokalna kuchnia jest bowiem naprawdę pyszna. Wszelkie tortille, quesadille czy tacos są tu jeszcze o wiele smaczniejsze od tych europejskich i sporo się od nich różnią. Poza tym nie zapominajmy, że kraj ten jest otoczony przez dwa oceany. W związku z tym nie można w Meksyku nie spróbować dań bazujących na rybach.

W pierwszych dniach pobytu w Meksyku warto jednak uważać i lepiej z kuchnią nie przesadzić. Otóż trzeba pamiętać o tym, że Meksykanie lubią wszystko na ostro. Dlatego też, jeśli ktoś nie jest przyczajony do takich potraw, a większość Europejczyków zaliczymy do tej grupy to lepiej z lokalną kuchnią zapoznawać się stopniowo. W innym wypadku może się to skończyć kilkudniowymi problemami z żołądkiem.

Sama kuchnia opiera się natomiast na mięsie oraz tortilli. Na północy przeważają tortille z mąki pszennej, a więc tak zwane gringas, a w centralnej z kukurydzianej. Polecamy spróbować obu, choć początkowo te z mąki kukurydzianej mogą nie przypaść Wam do gustu.

Ciekawym daniem jest także tak zwane Tamales. Przypomina ono pierogi z mięsem w cieście kukurydzianym, które pieczone są w liściach kukurydzy.