Co można zwiedzić na Minorce?

Minorka

Piękna i spokojna Minorka każdego roku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to niewielka wyspa, jej powierzchnia wynosi zaledwie 668 km2, a zamieszkuje ją około 92 tysiące mieszkańców. Na Minorce czas leci wolno, nikt się nigdzie nie śpieszy. Tutaj naprawdę można wypocząć!

Minorka wybierana jest głównie dzięki zachwycającym, dzikim plażom, na których można regenerować siły podczas urlopu. Hiszpańska wyspa posiada także liczne wspaniałe parki i co najważniejsze – zapadające w pamięci megality. Na Minorce znajdziemy z pewnością spokój i ciszę. Podobnie jak na Majorce (o której pisałem w tym wpisie) czekają na nas tutaj interesujące miejsca do zwiedzenia. Gotowi na przygodę?

Lato First Minute – Minorka – sprawdź tutaj!

Fort Marlborough

Na południowej stronie, w zatoce Cala de Sant Esteve, znajduje się Fort Marlborough. Jest to niewielki fort, który został osadzony w skale na polecenie Sir Johna Churchilla, księcia Marlborough – brytyjskiego generała. Przez długi czas Fort Marlborough był oblegany przez siły francuskie i hiszpańskie. Mały garnizon dzielnie odpierał ataki, lecz mimo wszystko musiał ulec przeważającej sile oblegających. Aktualnie fort pełni rolę muzeum, w którym odbywają się rekonstrukcje oblężenia za czasów okupacji brytyjskiej. Wstęp dla dorosłych kosztuję około 3 €, natomiast dla dzieci do 8 lat – wstęp bezpłatny.

Quarries

Nie jest to wcale nazwa parku czy jakiejś atrakcji. Mowa tu oczywiście o kamieniołomach, w których wydobywano znany na całej Minorce piaskowiec. Jednym z najbardziej znanych kamieniołomów jest Líthica, mieszczący się w pobliżu Ciutadella. Piaskowiec wydobywano przez blisko 200 lat. W kamieniołomie możemy oglądać niesamowite 30 metrowe ściany ze śladami po cięciach, wykonanych w XVIII wieku. Niesamowity jest także krajobraz, czyli dzika roślinność wypełniająca przestrzeń. Latem kamieniołomy zmieniają się w rozrywkowe miejsce na koncerty.

Megalityczne pomniki

Minorka to muzeum na świeżym powietrzu. Ta hiszpańska wyspa posiada jedną z największych kolekcji megalitycznych pomników na całym Morzu Śródziemnym. Niesamowite kamienie są pozostałością po kulturze Talajockiej. Na samej Minorce można znaleźć blisko 2 tysiące megalitycznych pomników czy grobowców, datowanych na 2500 r p.n.e.

Binibeca Vell

Miasteczko niczym z pocztówki! Binibeca Vell charakteryzują białe ściany domów i tradycyjny port rybacki Menorcan. Jest to urocza i spokojna miejscowość. Łatwo o wrażenie, że czas się tam zatrzymał, a wszystkie nasze zmartwienia nagle uleciały. Binibeca Vell ma zaledwie 165 domów, przypominających budowle z Santorini. W tym bajecznym labiryncie, warto się „zgubić”. Spacer bez pośpiechu, bez zmartwień. Prawdziwy relaks.

Rezerwat przyrody S’Albufera des Grau

Na koniec coś dla fanów przyrody. Położony w północno-wschodniej części wyspy rezerwat obejmuje około 50 km2 lasów, bagien, wydm i skał, zamieszkiwanych przez wiele gatunków dzikich zwierząt i ptaków. Na terenie rezerwatu znajduję się centrum dla turystów, w którym mogą zapoznać się z mapami i filmami o S’Albufera des Grau.

Minorka all Inclusive – sprawdź tutaj!