Bułgaria – wymarzony kierunek na wakacje

1

Bułgaria jest jednym z najstarszych, a przy tym najciekawszych państw europejskich. Liczne zabytki, ciepłe morze i klimatyczne pasma górskie sprawiają, że jest również idealnym kierunkiem wakacyjnym. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na wycieczkę do Bułgarii.

Bułgaria – praktyczne informacje

Bułgaria jest bałkańskim krajem w południowo-wschodniej Europie, graniczącym z Rumunią, Turcją, Grecją, Macedonią Północną, Serbią i Morzem Czarnym. Obowiązującą walutą jest lev, a językiem – bułgarski, ale w miejscowościach turystycznych bez trudu można porozumiewać się również po angielsku i rosyjsku. W stosunku do czasu polskiego, w Bułgarii należy przestawić zegarki o godzinę do przodu. Ze względu na bogatą kulturę, ciekawe zabytki i wręcz gwarancję słonecznej pogody, kraj ten jest bardzo chętnie odwiedzany latem przez turystów. Szczególnym zainteresowaniem podróżników cieszą się Sofia, Warna i Burgas, natomiast wśród destynacji typowo wypoczynkowych – Złote Piaski i Słoneczny Brzeg.

Gdzie na wakacje w Bułgarii?

Ze względu na duże zróżnicowanie pod względem terenu, Bułgaria oferuje wiele możliwości wypoczynku, których szeroki wybór znaleźć można na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria.

Do najpopularniejszych kurortów należą wspomniane już wcześniej Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Mogą się one poszczycić bardzo bogatą infrastrukturą i bazą hotelową, licznymi restauracjami i innymi atrakcjami pozwalającymi na zabawę i świetne spędzenie czasu zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciepłe, czyste morze oraz długie plaże pozwalają ponadto na prawdziwy odpoczynek. Złote Piaski mieszczą się na terenie Parku Narodowego pod taką samą nazwą. Wyróżniają się długą plażą, ciepłym morzem oraz obecnością leczniczych źródeł mineralnych. Według legendy, na tym terenie niegdyś piraci zakopali wielką ilość złota, które z czasem przemieniło się w złocisty piasek – stąd wzięła się nazwa kurortu.

Jednymi z najstarszych kurortów są natomiast Elena i Św. Konstantyn, które przyciągają turystów przede wszystkim malowniczym brzegiem oraz kasynami. Na uwagę zasługuje również Albena z pięknymi plażami oraz zielonymi wzgórzami. Miejscowość ta została uhonorowana Niebieską Flagą za to, że jest ona przyjazna ekologicznie i może się poszczycić wyjątkowo czystą wodą.

Dla osób spragnionych relaksu połączonego ze zwiedzaniem, idealnym wyborem będą natomiast Sozopol i Nessebar. Pierwszy kurort został wpisany na listę UNESCO. Posiada piękną, piaszczystą plażę i cudowną starówkę z malowniczymi, krętymi uliczkami, przy których stoją tradycyjne domy wykonane z drewna i kamienia. Kurort ten słynie też z krystalicznie czystej wody. Podobnymi zaletami może się także poszczycić Nessebar, którego część zabytkowa również została wpisana na listę UNESCO. Pierwsze ślady osadnictwa w tej miejscowości pochodzą z VI wieku p.n.e. Do dziś w Nessebarze znaleźć można liczne domki drewniano-kamienne i pozostałości świątyń pochodzących z okresu początków chrześcijaństwa.

Wart uwagi jest również Obzor, który charakteryzuje się największą liczbą słonecznych dni w ciągu roku. Wspaniała pogoda i bardzo duża zawartość jodu w powietrzu przyciągają turystów pragnących odpoczynku i równocześnie dbających o swe zdrowie. W miejscowości tej organizowany jest również każdego roku Festiwal Folklorystyczny, przyciągający tłumnie wielu turystów.

Interesującym miejscem jest też Primorsko – kurort zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody rzeki Ropotami. W miejscowości tej można natknąć się na stanowiska archeologiczne starożytnej cywilizacji Tracji, co stanowi jej dodatkową atrakcję.

Historyczną miejscowością, którą koniecznie warto zobaczyć, przebywając w Bułgarii, jest też Warna, słynąca z pól bitewnych oraz symbolicznego grobowca Władysława Warneńczyka. W Warnie koniecznie trzeba też odwiedzić Park Nadmorsko ze wspaniałymi winnicami, ogrodami i lasami, a także Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z XIX, która to została wybudowana w dowód wdzięczności za wyzwolenie kraju spod okupacji tureckiej.

Pyszna kuchnia

Kuchnia bułgarska podobna jest do kuchni innych krajów bałkańskich, choć można w niej zaobserwować i posmakować również inspiracji kuchnią śródziemnomorską, rosyjską, a nawet dalekowschodnią. Opiera się na różnorodnych warzywach i aromatycznych przyprawach. Ważną rolę w kuchni bułgarskiej odgrywają również alkohol (w tym zwłaszcza słynna rakija i doskonałe wina) oraz produkty mleczne.

W Bułgarii warto skusić się na sałatki (w tym najsłynniejszą, czyli szopską), tarator (tradycyjny chłodnik), banicę (zapiekany placek z serem sirene) czy sarmi, czyli potrawę przypominającą gołąbki. Z pewnością warto również spróbować baklavy, czyli deseru wykonanego z ciasta listkowego, miodu i orzechów.

Bułgaria jest państwem posiadającym mnóstwo zalet, dzięki czemu sprawdzi się znakomicie jako idealny kierunek wakacyjny. Coś dla siebie w tym pięknym kraju znajdą bowiem miłośnicy spokoju i relaksu na plaży, fani kąpieli i zabaw w morzu, a także turyści poszukujący zabytkowych atrakcji i historycznych miejsc wartych zobaczenia.