Afrykańskie wakacje – ciekawostki o Kenii

shutterstock_382190980

Możliwość sfotografowania słonia, bawoła, nosorożca, lwa i lamparta, widok niezwykłych baobabów, nocleg na środku sawanny i śnieżnobiały piasek na plaży to tylko niektóre atrakcje, które czekają na turystów w Kenii.

Zaskakuje różnorodnym krajobrazem

Afryka charakteryzuje się najbogatszą fauną i florą na świecie, a Kenia jest doskonałym miejscem na jej odkrywanie. Dzika i egzotyczna przyroda Kenii jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Kraj zachwyca różnorodnym krajobrazem – sawannami, gorącymi pustyniami, zielonymi lasami równikowymi i pokrytymi śniegiem szczytami górskimi. Idealnym miejscem na beztroski wypoczynek będą bajecznie białe, skąpane w słońcu plaże. Do trzech najciekawszych parków zaliczyliśmy Masai Mara na sawannie, największy kenijski park narodowy Park Tsavo oraz Shimba Hills charakteryzujący się pięknymi dolinami, sawanną, tropikalnymi lasami i bezkresnym buszem. Wśród parków narodowych warte uwagi szczególnie dla nurków są również morskie parki narodowe Watamu oraz Malindi, uznane przez UNESCO za rezerwaty biosfery.

Najbardziej charakterystycznym krajobrazem, znanym ze zdjęć z Kenii, jest sawanna, a jej symbolem – baobab. Niemal każdą część tego drzewa da się wykorzystać – owocami (zwanymi małpim chlebem) żywią się pawiany, młode liście je się jak szpinak, z nasion wytłacza się olej, a włókno kory służy do wyplatania koszy. Co ciekawe, pień baobabu zawiera do kilkudziesięciu litrów wody, a jego owoce mają dwa razy więcej wapnia niż mleko. Ciekawym elementem krajobrazu jest zlokalizowane na północy kraju jezioro Turkana. Kenia nazywana jest kolebką ludzkości, ponieważ to tu dokonano jednego z najważniejszych odkryć w badaniach nad ewolucją człowieka – na brzegach jeziora Turkana odkryto ślady przodka człowieka sprzed 2 mln lat!

Kraj stworzony do safari

Safari w języku suahili oznacza po prostu podróż. Jest to jednak podróż naprawdę wyjątkowa, będąca jedną z największych kenijskich atrakcji. Odkąd brytyjscy władcy kolonialni odkryli około dwóch wieków temu radość płynącą z podglądania życia dzikich zwierząt, wschodnioafrykańskie safari stało się popularne na całym świecie. Głównym celem safari jest uchwycenie aparatem „wielkiej piątki Afryki”, czyli słonia, bawoła, nosorożca, lwa i lamparta. Ale to tylko początek, bowiem na sawannach żyje wiele innych gatunków zwierząt, m.in. zebry, hipopotamy, żyrafy, gepardy czy szakale. Na terenie Kenii znajduje się kilkadziesiąt parków narodowych oraz rezerwatów, które zapewniają schronienie najstarszym i najbardziej różnorodnym dzikim zwierzętom na Ziemi.

Podczas safari zawsze warto mieć przy sobie aparat fotograficzny czy lornetkę, by wypatrywać na horyzoncie migrujących stad słoni czy antylop. Zwłaszcza w przepięknym rezerwacie Masai Mara, gdzie możliwe jest spotkanie całej „wielkiej piątki”, Shimba Hills z niemal 200 słoniami i niemal 200 gatunkami motyli oraz ptaków, z których część żyje wyłącznie na tym terenie, czy w Amboseli, gdzie istnieje szansa ujrzenia aż 50 gatunków ptaków.

Dodatkowe atrakcje

Kenia oferuje wyjątkową okazję noclegu w samym środku sawanny. Na turystów czekają tutaj tzw. tented camp lub lodge, czyli słynne kompleksy lub obozy noclegowe położone pośrodku sawanny lub na terenie rezerwatu. Zwierzęta często podchodzą do pobliskich wodopojów, dzięki czemu można obserwować je z bliska. Jedyne w swoim rodzaju widoki zza okna!

Mniej popularną atrakcją Kenii, a szczególnie ciekawą dla fanów nurkowania jest bogactwo wód Oceanu Indyjskiego. Czyste wody kenijskiego wybrzeża stanowią jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Dla miłośników snorkelingu najbardziej ekscytujące są przybrzeżne rafy koralowe z barwnymi rybami. Doświadczeni nurkowie mogą spróbować swych sił na otwartym oceanie, w którego głębinach kryją się delfiny, marliny, a nawet rekiny. Popularnością cieszą się takie miejsca, jak parki narodowe Watamu i Malindi. Ciekawą opcją, choć przeznaczoną raczej dla doświadczonych nurków, może być też pływanie przy wrakach statków.

Informacje praktyczne

Do wyjazdu niezbędna będzie wiza, płatna ok. 50 USD. Możliwość wykupienia jej na lotnisku bądź przez stronę internetową http://evisa.go.ke/evisa.html. W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania, jednak drogi są w złym stanie, co może powodować opóźnienia w podróży. W stołecznym Nairobi i w Mombasie można korzystać z taksówek. Zaleca się unikanie nocnych autobusów i podróżowania minibusami (tzw. matatu). Miejscową walutą jest szyling kenijski (KES), a na miejscu można często płacić także w USD. Przykładowe ceny w EUR: napoje bezalkoholowe od 1€, piwo od 1,5 €, butelka wina od 15 €, przekąski od 5 €, kolacja od 15 €.