Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Wysokie góry położone w południowo-zachodniej części Polski. Doskonałe miejsce do długich pieszych wędrówek, zdobywania kolejnych szczytów – w tym najsłynniejszego, Śnieżki – oraz do zwiedzania pięknych zabytków. Sudety to doskonały wybór dla tych, którzy marzą o urozmaiconym wypoczynku.

Sudety to jedno z najbardziej znanych pasm górskich w Polsce – zaraz po Tatrach stanowią one najczęstszy cel wyjazdów wypoczynkowych. Góry te są doskonałym wyborem nie tylko na ferie zimowe, lecz także na letnie wakacje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą się tu nudzić – liczne trasy do pieszych wędrówek, parki krajobrazowe i rezerwaty oraz piękne miasteczka czekają na wszystkich turystów.

 

Do najczęściej odwiedzanych miast Sudetów należą Karpacz, Szklarska Poręba, Kłodzko i miejscowości uzdrowiskowe, tak zwane Zdroje, jak Świeradów, Polanica, Lądek czy Kudowa. W Karpaczu warto zobaczyć przede wszystkim słynną norweską świątynię Wang pochodzącą z XIII w., Krucze Skały – część dawnego szlaku górniczego oraz obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Na tych, którzy podróżują z dziećmi, czeka tu tor saneczkowy Kolorowa i Miejskie Muzeum Zabawek zbierające ponad 2 tys. eksponatów.

 

W Szklarskiej Porębie trzeba wspiąć się lub wjechać na Szrenicę – szczyt liczący 1362 m n.p.m., który góruje nad miastem. Warto również zobaczyć dwa znane wodospady, Szklarki i Kamieńczyka, albo rozkołysać się na Chybotku – według legendy to miejsce miało być wejściem do podziemnego skarbca. Miłośnicy zwiedzania wybiorą się do jednego z muzeów. Do wyboru Muzeum Energetyki, Karkonoskie i Mineralogiczne.

Atrakcje

Aquapark w Świeradowie Zdroju

Park wodny zapewniający wiele atrakcji rekreacyjnych oraz zabiegowych stworzonych z myślą o dzieciach i dorosłych. Basenów jest tutaj pod dostatkiem – rekreacyjny, wypoczynkowy, solankowy, a do tego huśtawki wodne, gejzery czy zjeżdżalnie. Aktywny wypoczynek zapewniają sale sportowe oraz sale fitness. Tutejszy Aquapark jest zaprojektowany tak, aby zapewnić rozrywkę każdemu – bez względu na upodobania czy pływackie umiejętności.

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Muzeum stworzone na początku lat 90. przez Henryka Tomaszewskiego – twórcę Teatru Pantonimy. Obiekt gromadzi ponad 2000 eksponatów – lalek i zabawek z różnych stron świata – będących owocem wieloletniej kolekcjonerskiej pasji artysty. Muzeum mieści się w wyremontowanym budynku dawnego dworca. Miejsce pozwala przenieść się w świat dzieciństwa i poczuć wyjątkową magię zabawek.

Wodospad Wilczki

27-metrowy wodospad otaczają ściany skalne i piękne drzewa – to niezwykłe połączenie przyciąga do Międzygórza, w którym znajdują się Wilczki, rzesze turystów. Od końca lat 50. wodospad wraz z pobliskim lasem uznany jest za rezerwat przyrody. Warto zobaczyć ten największy sudecki (w polskiej części gór) wodospad także z perspektywy wąwozu – na dół prowadzą schodki.

Kuchnia

Karkonoska zupa serowa

Jeśli lubicie kuchnię tradycyjną, koniecznie spróbujcie zupy cebulowej. Nie przypomina ona francuskiej wersji tego dania – serwowana z oscypkiem i tostem nawiązuje do regionalnych górskich smaków. Istnieje także inna odmiana tej potrawy – zupa czosnkowa, która raczej kojarzy się z Czechami, ale można jej spróbować również w polskich Sudetach.

Krknosskie kyselo

Krkonosskie kyselo to po prostu żurek po karkonosku. Zupa przypomina tradycyjne znany żur, ale przygotowywana jest na kwasie chlebowym z mąki żytniej. Ciekawy regionalny dodatek do tego znanego w całej Polsce dania stanowią wędzonka albo z suszone grzyby.

Ciekawostki

Dwunożny Grzyb i Kurze Stopki

Te bajkowe nazwy odnoszą się do skał tworzących naturalny, kamienny labirynt. Błędne Skały, bo tak zazwyczaj mówi się o całej formacji piaskowców, zlokalizowane są niedaleko Kudowy Zdroju. Warto nie tylko zagubić się tu w wąskich korytarzach, zobaczyć Lwią Łapę czy Wielbłąda, lecz także wejść na taras widokowy na Skalnych Czaszach, skąd można podziwiać polskie i czeskie pasma Sudetów.